Kamarátka sa nedávno vrátila z maturitného stretnutia úplne zrútená. Bývalá spolužiačka sa jej priznala, že sa rozvádza, lebo ju už nebaví robiť manželovi a svojim dvom synom slúžku. Bolo jej ľúto spolužiačky aj jej dvadsaťročného manželstva, zato ja som ostala tak trochu zaskočená. Myslela som si, že mojej generácie sa tento problém už netýka. A tých mladších odo mňa už detto nie. Kdesi v kútiku duše som dúfala, že sme na tom určite lepšie ako naše mamy, ktoré o tom, že by ich chlap umyl taniere alebo, nedajbože, povysával byt, mohli len snívať.

„Čudovala by si sa,“ uzemnila ma kolegyňa. „Ja poznám rodiny, kde sa aj dnes o práci v domácnosti hovorí, že je to ženská práca. A môj muž dodnes hovorí, že on predsa nebude vysávať, keď má doma dve ženy. Myslí tým mňa a našu dcéru, ktorú z toho ide rozhodiť.“

A právom. Štatistiky a sociologické prieskumy, žiaľ, tieto tvrdenia potvrdzujú. Hoci na Slovensku prevláda model takzvanej dvojpríjmovej rodiny, teda rodiny, kde sa na finančnom zabezpečení rovnocenne (alebo takmer rovnocenne) podieľajú obaja partneri, slovenské ženy strávia domácimi prácami a starostlivosťou o členov rodiny takmer dva razy toľko času než muži. Možno vás prekvapí, že naše susedky Češky a Rakúšanky sú na tom ešte o čosi horšie, no žiadne dôvody na fanfáry nevidím. Veď reč je o nikdy sa nekončiacej, monotónnej, fyzicky vyčerpávajúcej, často psychicky ubíjajúcej a hlavne neplatenej práci, ktorú musia ženy zvládať popri platenom zamestnaní. Čo ide, samozrejme, na úkor nášho voľného času, ktorý by sme mohli venovať oddychu, koníčkom, návšteve kaderníctva, pedikúry, prípadne posilňovne. Inými slovami, táto neplatená práca nás oberá nielen o psychickú pohodu, ale ešte aj o krásu.

Kancelárski „lovci“ mamutov

Na rozdiel od niektorých prúdov feminizmu si nemyslím, že deľba práce medzi mužmi a ženami prvotne vznikla ako nástroj ovládania žien. Skôr mám pocit, že to bol výsledok fyzických rozdielov. Zdatnejší a odolnejší muži lovili a bojovali, zatiaľ čo slabšie, zraniteľnejšie ľudské samice rodiace mláďatá ostávali v bezpečí jaskýň a starali sa o oheň a deti. Ľudské samice sú však prispôsobivejšie a hlavne menej asertívne než ľudské samce a postupne si nechávali na plecia nakladať čoraz viac a viac. Až kým sme sa nedopracovali k modelu rodiny, kde ženy lopotili doma aj na poliach a neskôr aj vo fabrikách. Pokiaľ išlo o „tradičnú slovenskú rodinu“, ktorou sa tak radi oháňajú naši demagógovia a extrémisti, vyzeralo to v nej asi takto: ženy boli päť dní po pôrode späť na roli aj s deckami v nošiach na chrbtoch, po poli sa venovali domácnosti, zatiaľ čo chlapi zapíjali svoj ťažký údel každý večer v krčme. Bolo to skrátka žúžo. Našťastie, toto už máme za sebou.

Hoci na Slovensku prevláda model takzvanej dvojpríjmovej rodiny, teda rodiny, kde sa na finančnom zabezpečení rovnocenne (alebo takmer rovnocenne) podieľajú obaja partneri, slovenské ženy strávia domácimi prácami a starostlivosťou o členov rodiny takmer dva razy toľko času než muži.
Hoci na Slovensku prevláda model takzvanej dvojpríjmovej rodiny, teda rodiny, kde sa na finančnom zabezpečení rovnocenne (alebo takmer rovnocenne) podieľajú obaja partneri, slovenské ženy strávia domácimi prácami a starostlivosťou o členov rodiny takmer dva razy toľko času než muži.
Zdroj: shutterstock

Takisto však už dávno nežijeme v prvotnopospolnej spoločnosti a delenie povinností na udržiavanie ohňa a lov mamutov je už pasé. Predsa len, píše sa rok 2020, keď lovia obe pohlavia, navyše hlavne zo stoličky a spoza počítačového displeja a väčšinu takzvaných chlapských prác ako stavba domu či opravy delegujeme najatým remeselníkom. Preto neexistuje jediný rozumný argument, prečo by sme mali našich kancelárskych lovcov v domácnosti šetriť. Že sú po práci unavení? Ale to my sme tiež, nie?

Neexistuje ani dôvod, prečo by taká kuchárka alebo kaderníčka, ktorá strávi celý deň na nohách a vzhľadom na svoje fyzické možnosti pracuje rovnako ťažko ako napríklad muž stavbár alebo baník, mala mať doma „druhú šichtu“, zatiaľ čo jej partner si vyloží nohy na stôl a oddychuje po náročnej zmene. Logika by radila, že ak sú doma dvaja živitelia, mali by tam byť aj dvaja kuchári, dve upratovačky a dvaja rovnocenne vyťažení rodičia. Či?

Pokračovanie článku na ďalšej strane.