POZRITE SI VIAC FOTO TÝCHTO FASHIONISTIEK

Kristína Kundrátová: Z právničky fashionistka

Keď skončila právo, prihlásila sa na koncipientsku prax, urobila si doktorát a pred rokom zvládla aj advokátske skúšky. Lenže právo ju až tak nebavilo a keď si kúpila letenku do New Yorku, celé dni tam chodila po uliciach a rozmýšľala, čo ďalej. Presedela hodiny v rôznych kaviarniach, v Sohu či len tak sa rozprávala s ľuďmi v obchodoch a parkoch. Kúpila zopár vecí a nafotila ich na sebe na ulici, väčšinou pred zaujímavými maľbami a niečím, čo outfitu dodávalo iskru. A keď sa vrátila na Slovensko, založila si instagramový účet a začala plánovať. „Roky sa ma kamarátky, známi aj neznámi pýtali to isté. Kde sa obliekam. Vedela som, že chcem kupovať a predávať oblečenie, šperky, doplnky, ktoré sú iné, originálne, nedostupné, v ktorých nikoho na ulici nestretnete a o ktorých budú ľudia hovoriť. Tak vznikol nápad na live shopping,“ nadšene rozpráva Kristína, ktorú móda bavila už na základnej škole. Jej životným mottom bola veta – I shop to travel, I travel to shop.“ Práve módu brala ako nástroj, ktorý jej zaplatí cestu na vysnívané miesto.„Buď chodím po obchodoch vo vopred vybranej metropole, alebo som doma a nakupujem online. V druhom prípade mám taký home office a vtedy sa venujem vintage kúskom. Najčastejšie kabelkám. Vyhľadávam predajcov, rokujem o cenách, nakupujem, ale najmä vymýšľam, ako dať starému modelu novú iskru, ako z neho vytvoriť čosi špeciálne. Ako to celé prebieha v praxi? „Všetko fotím priamo v skúšobnej kabínke a rovno to postujem s presným opisom v reálnom čase na Instagram. Potom čakám, či niekto prejaví záujem. Ak áno, kupujem priamo, prípadne sa tam vyberiem na druhý deň,“ tvrdí Kristína, ktorú všetci volajú Kiťa a ktorá miluje nielen Rihannu a vintage, ale aktuálne zbožňuje aj bláznivé tašky či kabelky, mančester a šuštiakovinu. „Mám rada aj módu z ulice, ale vždy sa snažím, aby v nej bol kúsok ženskosti,“ smeje sa rodáčka z Humenného, ktorá sa rozhodla žiť v Prahe. Dôvod bol jasný. „Let do môjho milovaného New Yorku odtiaľ trvá len osem hodín.“

Kristína Kundrátová je prvou live shopperkou na Slovensku.
Kristína Kundrátová je prvou live shopperkou na Slovensku.
Lukáš Kimlička

Stanka Jaššová: Z ekonómky dizajnérka plaviek

Hoci vyštudovala na Ekonomickej univerzite bankovníctvo a a v Paríži dokonca farmaceutický marketing, aj ona skončila pri oveľa kreatívnejšej práci. „Čo ma nadchlo, to som chcela robiť. Vyskúšala som veľa zamestnaní, ale nikdy som nebola stopercentne spokojná,“ spomína na časy, ako z koníčka vznikla práca, ktorá sa stala jej vášňou. „Lemonky boli úplná náhoda. So sestrou sme chceli spraviť len malú stránku na Instagrame pre háčkované veci. Že by sa aj predávali, to bol skôr taký sen. Prečo práve plavky? Raz som na pláži stretla dievča, ktoré malo oblečené pekné háčkované plavky. Moja sestra už háčkovať vedela, tak som sa jej spýtala, či by mi také vyrobila, ale povedala mi, že nech sa to naučím tiež. Cez YouTube. A podarilo sa,“ spomína Stanka, ktorá začala vyrábať háčkované plavky asi pred dvomi rokmi a hneď sa z nich stal trhák.„Asi som vystihla správne obdobie. Robili sme to len pre radosť a tak to zostalo dodnes. Keď sme začínali, boli sme tri. Ja, moja mamina a sestra. Dnes nás už je pätnásť. Predsa len, výroba jedného modelu trvá aj desať hodín.“ Stanka modely už veľmi nevyrába, skôr ich navrhuje, takže môže cestovať a pracovať z akejkoľvek metropoly. Spolu s priateľom si kúpili karavan a približne tri mesiace z roku v ňom cestujú po Európe a rôznych ostrovoch. „Vďaka tomu zbieram veľa. Spoznávam miestnu kultúru a domácich ľudí, ktorí ma vždy správne nabijú.“ Momentálne žije striedavo na Slovensku a na Kanárskych ostrovoch, ktoré si úplne zamilovala. Bodaj by nie, keď tam svoje plavky môže nosiť po celý rok.

Stanka Jaššová vyrába originálne háčkované plavky Lemonky.
Stanka Jaššová vyrába originálne háčkované plavky Lemonky.
Lukáš Kimlička

Pavlína Medveďová : Z marketérky blogerka

Študovala síce medzinárodný obchod na Ekonomickej univerzite a tomuto mixu biznisu, marketingu a jazykov zostala verná, ale vždy ju lákala móda. „Rozmýšlala som nad kariérou štylistky, chcela som pracovať v módnom časopise ako EMMA, organizovať fotenia a obliekať celebrity bol môj veľký sen. Dnes síce pracujem na oddelení digitálneho marketingu, kde mám na starosti sociálne médiá, ale móda k môjmu životu patrí,“ hovorí vždy vysmiata Pavli, ktorá odišla na Maltu pred desiatimi rokmi pracovať popri škole a zostala tam dodnes. Už päť rokov píše aj vlastný blog, vďaka ktorému sa dostala na týždne módy v New Yorku, Londýne, Miláne, Kodani a Berlíne, spolupracovala so značkami Tommy Hilfiger i Calvin Klein a vlani si založila vlastnú líniu street a športového oblečenia.„Spolu s kamarátkou, ktorá žije na Malte tiež, sme sa začali venovať boxu. Jeden deň po tréningu, nabité pozitívnou energiou, sme sa odfotili a použili hashtag #slovakpower. Odvtedy nám bolo jasné, že chceme šíriť našu energiu a inšpirovať ľudí okolo celého sveta už stále,“ pokračuje Pavlína, ktorá najskôr navrhla tričká a mikiny v čierno-zlatej kombinácii a teraz pripravuje letnú kolekciu v béžovej a kaki farbe. „Chystáme legínsy, športové topy a plavky a tešíme sa, že sa ľuďom naše kúsky páčia. Dokonca ich nosia aj mnohí úspešní športovci.“ Lebo keď sa biznis robí s láskou a nadšením, úspech nakoniec príde.

Pavli Medvedova vyrába tričká a mikiny Slovak Power.
Pavli Medvedova vyrába tričká a mikiny Slovak Power.
Archív P.M.

Daniela Kralevich: Z inžinierky návrhárka

Mala pätnásť, keď svoj prvý model nielen navrhla, ale aj sama ušila, no keď jej zistili silnú alergiu na prach, Daniela pochopila, že návrhárstvo študovať nemôže. Potom sa ako modelka dostala do sveta, bola večne rozlietaná po foteniach, a tak vyštudovala zahraničný obchod. Lenže nadšenie pre módu u nej vyhralo na plnej čiare, a tak si napriek titulu ekonomickej inžinierky založila vlastnú značku a potom, v roku 2006, aj svoj ateliér. „Ja kreslím stále, takže u mňa neprichádzalo do úvahy, aby som sa živila niečím iným,“ smeje sa pekná tmavovláska, ktorá si vraj nikdy nelistuje módne časopisy ani sa neinšpiruje tvorbou iných dizajnérov. „Ak si nejaké kolekcie pozriem, tak len preto, aby som nenavrhla niečo podobné. Aby niekto nemohol povedať, že som ho kopírovala,“ tvrdí šikovná dizajnérka, ktorá látky vyberá najmä v Dubaji a Izraeli, kde celé rodiny ručne vyrábajú najkrajšie čipky.„Väčšinou už keď kupujem látku, presne viem, aké šaty z nej navrhnem,“ hovorí a priznáva, že ani nevie, čo ju baví najviac. Či výber látky, či navrhovanie modelu, alebo dokončovanie, keď naň sama prišíva kamienky či Swarovského krištáliky. „Tie sú moja slabosť, mám rada šaty, ktoré sa krásne trblietajú. Mnohí návrhári si dnes myslia, že čím odhalenejšie šaty navrhnú, tým lepšie. Ja si to však nemyslím a ženy radšej zahaľujem, než vyzliekam. Tak, aby zostali trochu tajomné,“ hovorí o svojom rukopise, ktorý najnovšie ešte vylepšila.„Spoločenské šaty v mojej novej kolekcii budú mať vlečku naboku. Je to náročné na strih, ale vyzerá to noblesne a vlečku z bočnej časti vidí aj žena, ktorá šaty nosí, nielen všetci naokolo,“ teší sa zo svojho nápadu. Tých má oveľa viac, veď kolekciu, na ktorej pracuje, plánuje uviesť aj do Španielska, kde koncom roka chystá obrovskú módnu šou. A keď práve neskicuje modely večerných rób, stíha navrhovať biznis kostýmy, plavky, lyžiarske oblečenie či dokonca posteľnú bielizeň. „Vždy to prišlo spontánne. Nevedela som si kúpiť pekné plavky, tak som si vymyslela vlastné. Nemohla som nikde kúpiť zaujímavú posteľnú bielizeň, tiež som si ju navrhla sama,“ smeje sa večná optimistka Daniela, na ktorej naozaj vidieť, že robí, čo ju baví.

Módna návrhárka Daniela Kralevich je na módnej scéne už niekoľko rokov.
Módna návrhárka Daniela Kralevich je na módnej scéne už niekoľko rokov.
Archív D.K.

Viac foto nájdete v našej galérií. 

Čítajte viac: 

Z missky Denisy Mendrejovej je podnikateľka s módou: "Nepredávam žiadne fejky!"

Dominika Cibulková má doma ďalšieho krokodíla. Z tej sumy sa vám zatočí hlava!

Futbalista Milan Škriniar hrá za Inter Miláno a šťastie má aj v láske: Kde ju našiel? V sídliskovom paneláku

Alagičovej šokujúce vyjadrenie o Zrebnom: "Bože, kde ten chlap doteraz bol?"

Aké závislosti trápia slovenské celebrity? Tieto krásky sa priznali!