Čo ako prvé urobí niekto, kto si hľadá nové miesto? Najskôr obvolá všetkých kamarátov, či o niečom nevedia, potom si opráši životopis a klikne na stránky, ktoré ponúkajú džob. Ja som prvý krok vynechala a hneď som si pozrela ponuku na najznámejšom pracovnom portáli. Som vo veku 35 plus, pár skúseností už mám a je pochopiteľné, že si nebudem hľadať miesto IT technika, finančného analytika ani zdravotnej sestry. Chcem zostať vo fachu. Tam, kde sa pracuje so slovom alebo s marketingom. Neviem, či je to náhoda alebo skôr šťastie, no práve na stránke profesia.sk hľadajú do tímu copywritera, ktorý píše články, správy aj reklamné texty. Čiže niekoho ako ja. A tak si aktualizujem životopis, pridám motivačný list a čakám. Aby ma už o pár dní príjemný ženský hlas na druhej strane telefónu pozval na pohovor.

Čítajte viac:

Už nechcem makať, chcem žiť!

Kde som urobila chybu?

Keď si v dohodnutom čase podávam ruku s personalistkou Zuzanou Kaňuchovou, som v miernom strese. A to je môj pohovor len akože, čiže si ani nechcem predstaviť, aká vyplašená by som bola v situácii, keby som si naozaj hľadala džob. Ešte šťastie, že som si dala záležať na tom, aby môj stisk ruky nebol v štýle zdochnutá ryba, každý adept na novú prácu predsa vie, že na pevnom podaní ruky mimoriadne záleží. Dostanem kávu aj pohár s vodou, no riaditeľka HR, ktorou je sympatická dáma asi v mojom veku, ma zrazu zaskočí vetou – A teraz mi povedzte niečo o sebe. Obvykle som totiž ja tá, ktorá sa pýta, lenže pohovor je pohovor. A tak zo seba dolujem vety o tom, že tento džob je ako šitý pre mňa. Pracujem so slovami, copywriter tiež, čiže nie je o čom. Potom preberáme moje doterajšie skúsenosti aj to, že som kedysi začínala v tlačovej agentúre alebo robila sprievodkyňu v cestovnej kancelárii, a personalistka dokonca zisťuje, či by som dokázala písať aj o témach kariéra, pracovné ponuky či pohovory. Pretože práve takéto články by riešil človek, ktorého do firmy hľadajú. Žiadny problém, dlhoročná práca v médiách ma vycepovala tak, že dnes už dokážem písať o všetkom.

„A čo by o vás povedali vaši kolegovia?“ položí mi otázku, ktorou si zjavne potrebuje preklepnúť mojou osobnosť. Tak zo mňa vypadne, že som tak trochu vorkoholička, že neznášam konflikty a že práca ma musí baviť. Stres zo mňa postupne opadáva a po pár minútach sa cítim, akoby som len tak klebetila so starou známou. „A čo viete o Profesii?“ zaskočí ma Zuzana Kaňuchová a ja viem, že s touto otázkou som mala počítať a lepšie sa na ňu pripraviť. Našťastie mi napadne, že riaditeľka tejto firmy beháva podobne ako ja, že po celom Slovensku organizujú čosi ako veľtrhy práce čiže Profesia Days. Stačí to? Ako uchádzačka na post copywritera by som vraj mala mať v malíčku aj najnovšie výstupy či tlačové správy, ktoré stránka zverejnila.„Ak by sme hľadali človeka na miesto finančného riaditeľa či účtovníka, malo by byť samozrejmé, že si preštuduje aspoň účtovné uzávierky a ročné finančné správy. Tak viem, že o prácu v našej firme má naozaj záujem,“ vysvetľuje personalistka.

Robo Hubač

Koľko si mám pýtať?

Zdá sa, že moje pracovné skúsenosti sa jej pozdávajú a že by ma rada pozvala do druhého výberového kola. V ňom dostanem konkrétne zadanie. Spracovať štatistické údaje a napísať z nich článok o tom, ako to dnes vyzerá na pracovnom trhu v slovenských regiónoch. A ak sa môj text bude páčiť, mám veľkú šancu tento flek naozaj získať. Ešte prichádza na pretras termín, v akom by som mohla nastúpiť, a tiež otázka platu. Keď sa konkrétnemu číslu pokúšam vyhnúť a skúšam vydolovať návrh od nej, dá mi najavo, že takto to nepôjde.

„Sumu zvyčajne nenavrhujem ja, uchádzač o prácu by mal predsa vedieť svoju predstavu. Lebo ak mu ponúknem päťsto eur, čo je na bratislavské pomery naozaj málo, asi by tú ponuku neprijal,“ zdôvodňuje odborníčka. Tak do pléna hodím celkom vysokú cifru a som prekvapená, že z nej Zuzana Kaňúchová nie je prekvapená. Moje nároky vraj vôbec nie sú prehnané a mne hneď napadne, že by som v redakcii, kde o takýchto sumách ani nesnívame, asi mala požiadať o zvýšenie platu. Keď príde reč na to, že personalistka bude potrebovať kontakt na ľudí, ktorí by jej mohli dať na mňa referencie, pretože aj to je dnes súčasťou výberového konania, musím s pravdou von. A priznať, že tento pohovor bol fiktívny, kvôli mojej reportáži. No keby som skutočne hľadala nový džob, do tejto spoločnosti by som vážne rada nastúpila. Slušný plat, dobrý kolektív, benefity pre zamestnancov aj pekné prostredie, vyzerá to tak, že by sa mi tu mohlo páčiť.

Čítajte viac:

Keď sa koníček zmení na džob snov: Tieto ženy zmenili vášeň na biznis!

Jeden džob na účty, druhý na plnenie snov: Aj tieto Slovenky majú dve práce

Mám sa sama chváliť?

Lenže jedna lastovička leto nerobí. A tak ani ja podľa jedného vydareného pohovoru nemôžem tvrdiť, že voľných miest je dnes na rozdávanie. Ponuky hľadám ďalej, až kým mi do očí neudrie tá, v ktorej poisťovňa Union hľadá marketingového online špecialistu. Aj to je niečo pre mňa, veď my v redakcii sme sa za posledné mesiace stali profíčkami v digitálnom svete. Píšeme články na online, nahadzujeme ich do systému, čiže na toto miesto by som si trúfla. Po prvom telefonáte, ktorému sa v reči personalistov hovorí skríning, dostávam pozvanie na pohovor. Rande si dávame v kaviarni, pretože HR konzultantka Miroslava Šugová má radšej uvoľnené prostredie. Mladá tmavovláska pôsobí naozaj milo, stále sa na mňa usmieva, asi preto, aby som sa uvoľnila a zbavila trémy. A keď sa navzájom predstavíme, zaujímajú ju nielen pracovné skúsenosti, ale aj systém mojej terajšej práce.

„Viaceré tímy v poisťovni Union pracujú spôsobom agile, čiže zamestnanci nemajú šéfov či manažérov, skôr si sami organizujú úlohy. Akoby si ich vyberali zo zásuvky nápadov a každý má zodpovednosť za svoje povinnosti. Mnohí síce pracujú aj z domu, ale stretávajú sa na pravidelných poradách,“ uvádza ma do obrazu a keďže podobne fungujeme aj u nás v redakcii, v tomto systéme problém nevidím. Personalistka však chce vedieť, prečo mám v pláne zmeniť prácu. „Vždy ma zaujímalo, prečo ľudia vedia byť takí lojálni k jednej firme a zostať v nej tak dlho,“ naráža na môj životopis a to, že som vo vydavateľstve už celú večnosť.

Ale čo mám robiť, keď ma moja práca baví a celé tie roky ňou doslova žijem? Len dúfam, že teraz to nebude moja nevýhoda. „To, čo drží človeka na rovnakom mieste, o ňom veľa vypovedá. Môže to byť plat, výhodný pracovný čas, rôzne benefity a v týchto podmienkach jedna firma dokáže konkurovať druhej. Ak označí ako dôvod aj kolegov, prezrádza tým, že sú pre neho dôležité aj vzťahy,“ upresňuje personalistka. „ A teraz si skúste spomenúť, čo výnimočné sa vám vo vašej práci podarilo. V čom ste naozaj dobrá?“ položí mi otázku na telo. Bože, to sa jej fakt mám chváliť tým, že som napísala pár dobrých reportáží či rozhovorov? Alebo že som v EMME pomáhala rozbiehať také projekty ako akadémia pre začínajúce podnikateľky? Mne tá samochvála veľmi nejde, a tak zo mňa vypadne len čosi v štýle, že novinár musí byť kreatívny každý deň.

profimedia.sk

Haló, čo sú wireframy?

Skôr ma zaujíma, čo by bolo v náplni mojej práce. „Špecialista digitálneho marketingu má na starosti produkty havarijného a povinného zmluvného poistenia áut. Dohliada na to, aby sa používateľ na webe dobre orientoval, aby stránka pre neho bola atraktívna a ľahko pochopiteľná. A rieši nielen texty, ale s grafikom spolupracuje aj na wireframoch,“ vysvetľuje a ja sa jej, hanba-nehanba, musím priznať. Že netuším, o čom rozpráva. No keď zistím, že wireframy sú čosi ako digitálne skice stránky na webe, viem, že čosi podobné robíme aj my v EMME. Tiež nám záleží, aby vizuál na stránke emma.sk vyzeral atraktívne, a tak ho dopĺňame fotkami, robíme z nich koláže alebo vymýšľame pútavé titulky. Celkom mi odľahlo, že nie som úplne mimo, ja len nepoznám tie odborné termíny, a tak si myslím, že aj tento džob by som zvládala.

No myslí si to aj ona? „Pozícia skúseného seniora by zatiaľ pre vás asi nebola celkom vhodná, no môžeme sa baviť o poste špecialistu juniora,“ tvrdí a mňa zaujíma, či by bol problém, keby som občas zostala doma s chorým dieťaťom. Vraj nie, mnohé tímy pracujú z domu a je len na nich, či sa na sieť pripoja o siedmej ráno alebo o polnoci, dôležité je úlohy odovzdať načas. „V ďalšom kole vás bude čakať krátky pohovor aj v angličtine, pretože firma má zahraničného majiteľa a nepracujú v nej len Slováci,“ upozorní a spýta sa na moje platové predstavy.K sume, ktorú som si vypýtala na prvom pohovore, odvážne pridám ešte stovku a ani táto cifra ju nezaskočí. Vraj sú moje požiadavky vo finančnom limite. Uf, to mi vážne dajú o päťsto eur viac, než dostávam dnes? Tak neviem, či to je nie je signál zhora, že sa treba pohnúť z miesta a skúsiť šťastie inde. Alebo je to len náhoda? A tým, že moje pohovory boli len na skúšku, som pôsobila uvoľnene a mala som viac šťastia? Sama neviem, no aj personalistke poisťovne priznávam farbu. Že na tomto stretnutí hrám úlohu tajného agenta. Vôbec sa nehnevá, dokonca sa vraj teší na článok a ešte mi dáva zopár rád, na čo si pri pracovných pohovoroch dať pozor.

Čítajte viac:

Slovenka Monika prerazila v Taliansku: Fotí svadby a objednávajú si ju nevesty z celého sveta

Appka na dilemy: Na svedomí ju má táto šikovná Slovenka!

P. S. Na záver

A teraz počujem, ako si baby, ktoré nás čítajú kdesi v Rožňave alebo v Michalovciach, povedia, že čo ja o nezamestnanosti môžem vedieť. Že v hlavnom meste sa práca hľadá ľahko, lenže na strednom či východnom Slovensku sa aj o jediné miesto pokladníčky či asistentky bijú stovky ľudí. Áno, Bratislava je na tom určite lepšie, tu je nezamestnanosť len trojpercentná, no pracovných ponúk skutočne pribúda aj v iných mestách.

A dnes sú ľudia tí, ktorí si môžu viac vyberať. Aj pýtať väčší plat. Lenže kto chce nový alebo lepší džob, nemôže sedieť doma. A už vôbec nie zaspať dobu. Viem, o čom hovorím. Ja si musím oprášiť dávno zabudnutú angličtinu a viac vyšperkovať životopis. A tiež prečistiť sociálne siete, ktoré personalisti sledujú už pri úvodnom výbere nádejných kandidátov. Zíde sa mi to pre prípad, že raz pôjdem na naozajstný pohovor. Veď jeden nikdy nevie.

profimedia.sk

Aké chyby som pri pohovoroch urobila ja a čomu sa môžete vyhnúť vy?

  1. Príliš nudný životopis: „Ak sa chce uchádzač dostať cez lievik množstva žiadostí, ktoré pristanú na stole personalistu, musí sa niečím odlíšiť. Kreatívne povolania trebárs môžu využiť citáty či rôzne hry so slovíčkami. A spomínam si na kolegu, ktorý si do kolónky záujmov napísal, že pestuje čili papričky. Aj vďaka tomu sa stal ľahšie zapamätateľným. A ešte netreba zabudnúť pripojiť do životopisu fotografiu,“ pripomína Zuzana Kaňuchová. Ja som na fotku zabudla, čím by som v mnohých spoločnostiach asi stratila príležitosť.
  2. Nestrácať očný kontakt: Podľa Zuzany Kaňuchovej som často uhýbala pohľadom, akoby som sa jej bála. 
  3. Vedieť sa pochváliť: „Najmä staršie vekové kategórie s tým majú problém,“ hovorí Miroslava Šugová zo spoločnosti Union a potvrdila, že to bol aj môj prípad. Ak som hrdá na niečo, čo sa mi podarilo, musím sa naučiť viac sa predať. Na pohovoroch pravidlo o prílišnej samochovále neplatí.
  4. Strážiť si príspevky na sociálnych sieťach: Instagram aj FB sú pre personalistu prvý zdroj informácií, takže si dajte pozor, čo na nich zverejňujete.
  5. Poznať firmu, v ktorej sa uchádzam o miesto:Ak uchádzač o prácu povie, že nemal čas zisťovať si údaje o firme, tento argument  neobstojí. Dnes predsa všetci majú smartfóny a prečítať si cestou na pohovor základné fakty o spoločnosti, do ktorej sa hlási, patrí k jeho základným povinnostiam,“ vysvetľuje Zuzana Kaňúchová. 
  6. Pozor na stisk ruky: Už prvý telesný kontakt personalistovi napovie veľa o nádejnom kandidátovi, takže vlažný stisk ruky nie je dobrý úvod,“ radí Miroslava Šugová. 
  7. Byť pripravený na otázku o výške platu: Personalista zvyčajne nedáva ponuku ako prvý, svoju predstavu musí povedať uchádzač.Ideálne je zistiť si situáciu v odbore a pohybovať sa v reálnych číslach.