Pozrite si viac fotiek v galérii

Máte ešte stále v živej pamäti, ako ste sa nechali strhnúť vlnou všeobecného nadšenia a kúpili si mestský bicykel v mentolovej farbe alebo ste začali tráviť v kaviarni trikrát toľko času ako pred tým, než sa kaviarenské povaľačstvo stalo najobľúbenejším životným štýlom? Subkultúry nás tak trochu ovplyvňujú všetky, či si to uvedomujeme, alebo nie. Nejde totiž len o štýl obliekania, aj keď ten je tiež dôležitý, ale hlavne o spôsob života a hodnoty, ktoré príslušníkov jednotlivých subkultúr spájajú. Posledné roky udávali tempo najmä hipsteri, ale časy sa menia. Zahoďte všetky ručne rolované cigarety a inšpirujte sa novými trendsettermi, ktorí ovládli naše ulice. A je ich dosť!

NO. 1  Yuccie

Yuccie je skratka anglického výrazu young creative individuals a zahŕňa skupinu ľudí, ktorí žijú život na rozmedzí intelektuálnych a kreatívnych hipsterov a prehnane ambicióznych yuppies so všetkým, čo k tomu patrí. Majú radi dobrú kávu, lokálne výrobky, potraviny a ekologické riešenia. Na rozdiel od hipsterov však menej času trávia v kaviarňach, pretože väčšinu dňa sú zavretí v kancelárii a makajú na svojej kariére, ktorá sa väčšinou viaže s podnikaním, startupom alebo nejakou kreatívnou oblasťou. Neuspokoja sa s garsónkou ani s oblečením zo sekáča ako ich hipsterskí kamaráti a radšej tvrdo pracujú, aby si mohli dovoliť rozhadzovať peniaze na kúsky od lokálnych dizajnérov, ekologický dom na predmestí alebo bioparadajky. Vždy vyzerajú ako zo škatuľky, žiadne roztrhané nohavice by ste u nich nenašli, ale outfit vždy rozbijú zaujímavým prvkom. Ich obľúbené kombinácie sú tričko so sakom, oblek s teniskami alebo mix rôznych materiálov či jeden extravagantnejší prvok, ktorý dodá looku šťavu.

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív

NO. 2 Cutester

Ako väčšina nových trendov, aj cutesteri sa vyvinuli z londýnskych hipsterov. V zásade sú to kreatívne duše, ktoré nadovšetko milujú veľké mikiny s rozprávkovými postavičkami, tetovanie s motívom emoji a dúhové odtiene vo vlasoch. Odmietajú vybočovať z davu tým, že by viedli divoký životný štýl plný alkoholu a drog ako niektoré iné subkultúry, a radšej zahŕňajú svoj Instagram selfiečkami s úsmevom od ucha k uchu. Od hipsterov sa líšia hlavne tým, že sa viac usmievajú a radšej volia zábavu ako cool pózu. Potrpia si na kreslené postavičky, farebné outfity, biele martensky a ružovú farbu. Hello Kitty proste musí byť!

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív
Zdroj: Archív

NO. 3 Health goths

Gotika roku 2018 zo seba striasa extravagantné korzety a podivné čipkované viktoriánske habity a stáva sa super trendom tohto roku! Health Goths, teda zdraví gotici, dostali celkom výstižný názov, väčšinu času totiž vyzerajú, akoby mierili do fitka. Najradšej majú pohodlnú teplákovú módu, samozrejme, na vlastný spôsob. Na ulici ich bežne stretnete s extravagantným mejkapom a účesom a ovešaných tonou reťazí. Farebne zostávajú verní čiernej, ale niektorí sú ochotní pristúpiť aj na čierno-bielu kombináciu, pričom najradšej majú čisté línie. Trendu už podľahla Rihanna aj Kanye West, takže niečo na tom asi bude. Ak sa chcete inšpirovať, naučte sa vytvoriť efektné dymové líčenie a zapletať zložité vrkoče. Práve tie sú medzi trendy gotičkami najhorúcejším trendom!

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív

NO.4  Seapunk

Morský punk sa v poslednom čase rozšíril aj vďaka úspešnej propagande takých trendsetteriek ako Rihanna alebo Azealia Banksová. Seapunkeri počúvajú elektroniku a šatníky si plnia oblečením, ako inak, v morských farbách. Okrem záplavy zelených a modrých odtieňov sú pre nich typické prvky 90. rokov, napríklad smajlíky a batikované látky. Často si farbia vlasy na modro, ružovo alebo zeleno a ich obľúbené doplnky sú námornícke motívy, bižutéria z mušlí, kabelky s holografickým efektom alebo slnečné okuliare Wayfarer. Párty look určite zahŕňa flitre a zábavné, ale sexi líčenie s použitím trblietok, matného rúžu alebo holografických odleskov.

Čítajte viac:

Všetky hviezdy sú do nej zblázené: TÚTO novú kabelku D&G miluje Naomi, Ashley aj Eva Herzigová

Ďalší módny trend 90. rokov je späť: Budete ho milovať a sadne každej postave. Vážne!

Pallovej šatník na dovolenke vyráža dych: Len jej kabelky sú v cene luxusného auta!

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív

NO. 5 Folkisti

Nielen v zahraničí majú subkultúry, ktoré stoja za to! Na Slovensku v posledných rokoch tiež vznikla silná skupina inšpiratívnych trendsetterov, ktorí ovplyvňujú našu predstavu o móde aj naše šatníky. Sú to folkisti, milovníci ľudových prvkov. Folklór jednoznačne zažíva svoj comeback a v slovenských uliciach čoraz častejšie vídať moderne oblečené ženy s ľudovou stužkou vo vlasoch alebo s ručne vyšívanou handmade kabelkou. A handmade je práve to, čo k folkistom neodmysliteľne patrí! Okrem okato ľudových motívov na oblečení a doplnkoch, ako sú výšivky alebo modrotlač, si cenia aj poctivé remeselné výrobky, ktoré na tradíciu možno len vzdialene nadväzujú, ale na originalite im to nijako neuberá. Stretnete ich cez víkendy na burzách a handmade trhoch a na festivaloch ľudového umenia, ale aj každý deň na ulici. Stačí sa poriadne pozerať!

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív

Čo je to subkultúra?

Skupina ľudí, ktorí sú súčasťou nejakej väčšinovej kultúry, ale ich záujmy a hodnoty sa od nej líšia. Teda originálni jedinci, od ktorých môžeme okukať štýlové módne, ale aj lifestylové triky.

Čítajte viac:

Meghan Markle je očarujúca stále viac a viac: Hlasujte za jej NAJ outfit

HOT & CHIC plavky, ktoré TOTO LETO musíte mať: Inpširujte sa krásnou Andreou Verešovou

Podvedená Melania Trump sa snaží svoje utrpenie skrývať: TAKTO sa ukazuje na verejnosti!