Každý objaviteľ sveta PC hier raz dôjde do štádia, keď si uvedomí, že mu klasický kancelársky počítač alebo jednoduchý notebook nestačí. V boji o prežitie, na pretekoch áut, pri budovaní impéria alebo pri zachraňovaní sveta, skrátka potrebujete stroj, ako sa patrí. Našťastie vás notebooky a počítače nesklamú, každá kategória totiž ponúka svoje herné vytuningované mašiny. Stačí sa rozhodnúť.

Herný počítač: Nižšia cena a viac možností

Herné počítače majú hneď niekoľko výhod, no zároveň dve hlavné nevýhody. Začnime postupne. Cena herných počítačov je nižšia a ich výkon je vždy lepší než u herných notebookov.

Navyše, pokiaľ sa vám bude zdať, že herný počítač potrebuje vylepšenie, nie je to problém. Skrátka si dokúpite viac pamäte či novú grafickú kartu (ak opäť nebude problém v dodávkach, ako na začiatku pandémie).

Na druhej strane, herný počítač zaberá viac miesta ako herný notebook. Pokiaľ siahnete po midi veľkosti herného počítača, najpohodlnejšie sa vám bude hrať so zostavou uloženou na kancelárskom stole.

TIP

Počítajte s tým, že náruživý hráč mení grafickú kartu približne každé dva roky. Iba tak jeho herný počítač zvláda vyššie nároky najnovších PC hier.

Herný notebook: Keď vyhráva mobilita

Herné notebooky majú tiež svoje výhody. Medzi tie na prvý pohľad najviditeľnejšie patrí mobilita a malé rozmery. Aj keď je herný notebook stále väčší než klasický notebook, oproti hernému počítaču, nazvime ho Goliáš, je v podstate Dávidom.

Ďalšou výhodou je, že herný notebook vydrží niekoľko hodín bez pripojenia k sieti.

A teraz tá horšia stránka veci. Herné notebooky sú drahšie. Musíte do nich totiž naskladať takmer rovnaký počet súčiastok ako v prípade herného počítača, avšak v oveľa menších rozmeroch. Tieto malé častice sú na seba naskladané natesno asi ako študenti vracajúci sa na Dušičky vlakom domov z internátov. Aj z tohto dôvodu sa herné notebooky často prehrievajú a chladiaca podložka býva nutnou výbavou.

Ďalšou nevýhodou je ich vylepšovanie. I keď v prípade herného notebooku bez problémov rozšírite pamäťový slot, s grafickou kartou to budete mať ťažšie. Všeobecne je upgrade herných notebookov veľmi zložitý, ba až nemožný.

Herný notebook a herný počítač: Porovnanie v tabuľke

Zdroj: Nay.sk

Na záver v skratke: Herný počítač bude vždy víťaziť nad herným notebookom v pomere cena/výkon a možnostiach ďalšieho upgradu. Herný notebook zase vedie v kompaktnosti a v možnosti ľahkého prenosu. To, čomu dáte prednosť, je už na vás.