Keď som pred pätnástimi rokmi končila gymnázium, drvivá väčšina mojich ročníkových spolužiakov sa hlásila na vysokú školu. A ja tiež. Pamätám si, ako sme my, ktorí sme si vybrali slovenské školy, v kútiku duše trošku závideli tým, ktorí sa rozhodli ísť študovať do Česka. Malo to v našich mladých očiach mierny závan exotiky a prestíže. Žeby sa niekto hlásil na univerzity v Amerike či Anglicku? To nehrozilo. Boli to príliš vzdialené a veľké méty, predsa len odísť z malého mesta na školu do sveta si vtedy trúfol málokto. A málokto si to aj mohol dovoliť. Dnes je situácia iná a na prestížne zahraničné školy sa hlási čoraz viac študentov.

Lepší odrazový mostík

Odlev mozgov, z anglického „brain drain“, je fráza, ktorá sa uchytila už pred rokmi a na pretrase je čoraz častejšie. Ak si totiž môžu dnešní maturanti vybrať, či budú študovať u nás alebo na prestížnej zahraničnej škole, čoraz viac sa ich rozhodne pre druhú možnosť. Samozrejme, ak im to finančná situácia dovolí, lebo lacný špás to teda nie je. Dnes už však rodičia vedia, že do vzdelania sa oplatí investovať, a tak deťom odmalička šetria peniaze na kvalitné univerzity za hranicami. Najviac mladých si spomedzi zahraničných škôl síce stále vyberá tie české, no smerujú aj na školy do Spojeného kráľovstva, Maďarska, Rakúska či Dánska a USA. Lenže kým priemerný počet študentov, ktorí sa rozhodnú vzdelávať za hranicami svojej vlasti, je v Európskej únii na hranici štyroch percent, Slováci toto číslo prekračujú až štvornásobne. Väčšina z nich je presvedčená, že titul z dobrej zahraničnej školy im otvorí dvere k lepšiemu džobu.

Odlev mozgov, z anglického „brain drain“, je fráza, ktorá sa uchytila už pred rokmi a na pretrase je čoraz častejšie.
Zdroj: Shutterstock

Na tom by nebolo nič zlé, veď majú pravdu, len škoda, že iba zlomok z nich sa plánuje vrátiť na Slovensko a hľadať uplatnenie doma. Podľa prieskumov projektu To dá rozum, ktorý štyri roky monitoroval naše školstvo, ich odrádzajú najmä celospoločenské problémy. Vysoká miera korupcie, nízka kvalita verejných služieb či nižšia životná úroveň ako v zahraničí a už vôbec ich nelákajú nízke platy a nedostatok zaujímavých príležitostí. Úprimne? Ani sa im nemôžeme čudovať.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.