Prečo sa mladé dievča rozhodne pre kariéru genetičky? Čím vás táto veda zaujala?

Pôvodne som sa hlásila na medicínu, lenže na prvý pokus ma nevzali, tak som si povedala, že pôjdem študovať genetiku na prírodovedeckú fakultu. A tam sa mi tak zapáčilo, že som už na ďalšie prijímačky ani nešla. Na genetike je skvelé, že je to exaktná veda a dá sa ňou ľuďom pomôcť. Napríklad vďaka nej zistíte, či máte predispozíciu na nejaké ochorenie, prípadne na športový talent. Pravda je, že ja som si vyberala vysokú školu podľa toho, aby v nej bolo čo najmenej matematiky, a nakoniec ma to dobehlo. Lebo v genetike sa s matematikou a so vzorcami pracuje veľa.

Vďaka genetike zistíte, či máte predispozíciu na nejaké ochorenie, prípadne na športový talent.
Zdroj: Shutterstock

Ako presne?

Keď dostanem z laboratória výsledky genetických testov, na prvý pohľad sú to surové dáta zo znakov, ktorých je asi 650-tisíc. A ja musím vedieť, ako tie jednotky, nuly a písmená pomocou softvéru a algoritmov analyzovať. Doslova dekódovať. Ak máte, čo ja viem, na pozícii 3 654 písmeno T, znamená to, že písmeno T na tejto pozícii bolo asociované s nejakou diagnózou, napríklad s citlivosťou na soľ. Genetik si teda z toho zoznamu musí vedieť vybrať správnu sekvenciu a vytvoriť z nej analýzu DNA.

V roku 2019 sa zverejnila štúdia, ktorá dokázala, že rôzne varianty v génoch pre hormóny ako vazopresín alebo endorfíny dokážu ovplyvniť aj to, akú veľkú sociálnu sieť si žena okolo seba vytvorí. Koľko priateľov a známych je v jej blízkosti. Aj ich množstvo teda môže byť ovplyvnené genetickou výbavou.

Paulína Káňovičová - genetička

Väčšina čitateliek EMMY asi netuší, čo je genetická sekvencia, skúsite to vysvetliť?

Genetická informácia je uložená v molekule DNA, v genetickom kóde. Ten funguje ako tajomné poradie stavebných blokov, čiže písmen, ktoré sa označujú znakmi A,T, C a G. V tomto poradí sú zapísané všetky inštrukcie pre bunky. Kolegovia často používajú prirovnanie, že to funguje ako kniha receptov, keď každý konkrétny recept signalizuje bunke, čo má vytvoriť na základe sekvencie DNA. Či je to napríklad gén pre modré oči, alebo ryšavé vlasy. A ak sa v sekvencii vyskytne nejaká chyba, nemusí sa nič stať, ale môže to vyvolať aj závažný dosah na zdravie. Takto vznikajú rôzne geneticky podmienené ochorenia.

Hrá DNA rolu v tom, či budeme mať okolo seba viac kamošiek ako iná žena, ktorej ten správny gén chýba?
Zdroj: Shutterstock

Vy ste si už svoju DNA nechali analyzovať? Ak áno, čo vám to o sebe prezradilo?

Áno, mám ju prečítanú a zistila som o sebe zaujímavé veci. Z môjho testu vyšlo, že mám genetickú predispozíciu na srdcovo-cievne ochorenia, s ktorými sme sa aj v našej rodine už stretli. Mne sa práve tieto výsledky potvrdili.  Nakoplo ma to k zmene životného štýlu, pochopila som, že s tým musím niečo urobiť. Nikdy som nebola športový typ, ale výsledky ma motivovali, aby som sa začala viac hýbať, lebo tak sa prípadným zdravotným ťažkostiam problémom môžem vyhnúť. A hoci som štíhla, vždy som mala hraničné hodnoty cholesterolu, za ktoré môže tiež genetická predispozícia. Ešte som sa dozvedela, že mám talent viac na rýchlostno-silové predispozície, takže by som mohla byť fitneska, ale maratón asi neodbehnem. Tomu sa venujú skôr ľudia s vytrvalostnými predpokladmi.

O tom, či skutočne existuje gén priateľstva alebo nevery, si prečítajte v pokračovaní rozhovoru na ďalšej strane.