„Aj micelárnu vodu si kupujem v skle, no nájde sa nejaká aj v plastovom obale, ktorý sa dá recyklovať. Odličovacie mlieko používam vo veľkom pol litrovom balení. Masky sa nachádzajú v hliníku alebo plastovom obale, ktorý využívam aj v budúcnosti v zero waste obchodoch.“ Postupne prešla aj na bio a vegánsku dekoratívnu kozmetiku, ktorú prezentuje na sociálnych sieťach. Prečo to robí? Lebo aj používanie kozmetiky má neskutočný ekologický dosah na planétu. „Každý už videl more plné odpadu, plastových tašiek, slamiek či fliaš. Preto sa prírodná kozmetika nachádza často v papieri, hliníku, skle alebo plaste, ktorý sa dá recyklovať. Nenachádzajú sa v nej plastové čiastočky, ktoré sa vyplavujú do mora. Výhrou by boli aj beauty produkty, ktoré sa dajú čapovať. Trebárs vojdem do predajne, kde si takto načapujem obľúbený pleťový krém alebo mejkap. Hádam sa toho raz dočkáme.“

Laura Baross, envirodizajnérka

Keď sa jej pred štyrmi rokmi dostalo pod ruku zopár dokumentov o tom, aké škodlivé je pre planétu to, že jeme mäso a živočíšne potraviny, zo dňa na deň zmenila jedálniček a prešla na rastlinnú stravu. Ďalší zlom prišiel, keď sa presťahovala do New Yorku, kde študovala interiérový dizajn. „Hneď som si všimla, ako v supermarketoch predávajú nakrájané ovocie či zeleninu v plastových nádobách. Tieto nákupné zvyklosti mi bili do očí a rozmýšľala som nad tým, ako nakupujeme, ako sa potraviny predávajú a či je to správne,“ spomína Laura, ktorá sa dnes snaží žiť zero waste. Využíva produkty ako tuhý šampón a kondicionér, zubnú pastu v tabletkách, voskované obrúsky či kompostovateľnú lufu na riad. Najväčšiu radosť jej však prináša kompostovanie. „Zvyšky potravín odkladám do mrazničky, aby som spomalila rozklad, a na konci týždňa sa vyberiem na farmársky trh, kde ich vysypem do kontajnera špeciálne dovezeného na tento účel.“ Laura už ako študentka založila vlastnú stránku laurabaross.com a neskôr aj spoločnosť Designw Care, ktorá navrhuje interiéry tak, aby fungovali s nižšou environmentálnou stopou.

Keď sa jej pred štyrmi rokmi dostalo pod ruku zopár dokumentov o tom, aké škodlivé je pre planétu to, že jeme mäso a živočíšne potraviny, zo dňa na deň zmenila jedálniček a prešla na rastlinnú stravu.
Zdroj: instagram.com/laurabaross

 Pokračovanie na ďalšej strane.