1. Domased

Či ide o prípad diagnostikovanej fóbie z cestovania, úprimného odporu k preplneným plážam, alebo číru lenivosť (na dovolenku sa treba nielen zbaliť a dopraviť, ale v prvom rade na ňu zarobiť, všakáno), ťahať domaseda kamsi k moru, za históriou alebo na hory je trápenie divej zveri. Pardon, domácej zveri.

Domased nielenže neprežíva vaše nadšenie, keď začnete na internete gúgliť katalógy cestovných kancelárií a behať prstom po mape, vyslovene ho tým obťažujete. Jeho predstava ideálnej letnej dovolenky totiž zahŕňa vlastný gauč, sledovanie Ligy majstrov a pivo z vlastnej chladničky. Prípadne pár dní u rodičov na vidieku – čiže znova gauč, telka, futbal a pivo, ibaže s bonusom all inclusive servisu od mamičky. Ďalšia sorta domasedov, kde príčinou domasedstva nie je lenivosť, zase z nepochopiteľných dôvodov túži tráviť dovolenku prácou v záhrade či výstavbou vášho budúceho rodinného domčeka a v ich očiach musíte byť fakt na hlavu, že mu to chcete prekaziť. V každom prípade, zoškrabovať lenivcov z gauča či murárov amatérov z lešenia si vyžaduje poriadnu dávku entuziazmu a sebazaprenia a musí vám na tej dovolenke fakt záležať.

Ak sa vám nakoniec predsa len podarí domaseda dostať na cesty, pripravte sa na dva týždne sústavného frflania a sťažností na stravu, na spálený chrbát, hmyz a uškriekané decká v bazéne. Nehovoriac o tom, že na pláži či fakultatívnom výlete nakoniec aj tak pravdepodobne skončíte sama. Väčšina domasedov sa totiž skôr či neskôr demonštratívne zabarikáduje v hotelovej izbe, pozerá futbal a spí. Domáci majstri môžu začať od nudy rozoberať hotelovú klimatizáciu alebo z pomsty váš mobil. A pozor, niektorí patologickí domasedi začnú zo zúfalstva fajčiť hašiš, v extrémnych prípadoch dokonca skákať z balkóna. Odporúčame vám objednať izbu na prízemí.

Čo s ním? Nič. V redakčnom kolektíve EMMY máme jednu „šťastnú“ majiteľku domaseda a odkazuje vám, že cestovateľa z neho nikdy nevychováte, dokonca ani občasného spokojného dovolenkára. Naopak, táto diagnóza sa vekom zhoršuje. Čím skôr sa zmierite, že na dovolenky budete chodiť s kamoškou, mamou, prípadne s milencom, tým lepšie pre vás.

Pokračovanie na ďalšej strane.