Len málokedy sa mi pošťastí písať o nejakej destinácii v čase, keď sa v nej práve nachádzam. A je to tá najlepšia inšpirácia. Len sa rozhliadnem z terasy na okolité budovy, stromy a stĺpy so zamotanými elektrickými káblami, nadýchnem sa horúceho vlhkého vzduchu a započúvam sa do ruchu na ulici, ktorý občas pretínajú klaksóny motoriek. Z budhistického chrámu, ktorý je hneď za rohom, sa ozývajú spevy a modlitby mníchov, na stole mám čerstvé nakrájané mango a popíjam vodu z kokosu. Tento článok sa bude písať priam sám. Vitajte v Chiang Mai (v slovenčine ho nájdete aj pod názvom Čhíeng Mai), meste na severe Thajska, ktoré sa na nejaký čas stalo mojím novým domovom.

Mesto sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Ping a jeho história siaha až do 13. storočia.
Zdroj: Anna Onderková

Stovky chrámov a tisícky mníchov

Za posledných pár desiatok rokov sa Chiang Mai zmenilo z nenápadného tichého a duchovného mestečka so stovkami chrámov na pulzujúce mesto, dnes dokonca druhé najväčšie v Thajsku. Ani veľké množstvo turistov, ktorí ho ročne navštívia, mu však neuberá z krásy a harmonickej atmosféry, ktorú by ste od takejto metropoly možno ani nečakali. Viem, že väčšina z vás sa z Bangkoku radšej vyberie rovno na juh na populárne ostrovy, ale ak na chvíľu pláže a more oželiete a zamierite sedemsto kilometrov na sever do hôr, neoľutujete ani jeden deň. Mesto s viac ako miliónom obyvateľov pôsobí oproti rušnému hlavnému mestu omnoho pokojnejšie.

V meste nájdete vyše tristo chrámov, preto sa mu hovorí aj duša Thajska.
Zdroj: Anna Onderková

Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Ping a jeho história siaha až do 13. storočia. Z toho obdobia pochádzajú aj hradby, ktoré oddeľujú historickú časť mesta od tej novej. Vytvárajú pravidelný štvorec s bránami na každej strane – severnou, južnou, západnou a východnou, a s vodným kanálom po celom obvode, cez ktorý vedie niekoľko mostov. Práve v tejto historickej časti nájdete najviac chrámov. V celom meste je ich vyše tristo a doslova o ne zakopávate na každom rohu. Wat Chedi Luang (wat je názov pre miestne chrámy), jeden z najznámejších, bol s výškou 82 metrov dlho najvyššou stavbou v meste a vznikol okolo neho komplex ďalších náboženských stavieb. Pamätám sa, keď som ho pred štyrmi rokmi prvýkrát navštívila, ako ma ohromilo množstvo budhistických mníchov, ktorí sa v ňom práve modlili. Ich zvonivé hlasy vytvorili priam zimomriavkovú atmosféru a ja som ich s padnutou sánkou tíško z rohu pozorovala.

Zvonivé hlasy mníchov počas modlitieb vytvárajú priam zimomriavkovú atmosféru.
Zdroj: Anna Onderková

Okolo piatej podvečer sa takéto „divadlo“ odohráva vo viacerých chrámoch, kam sa zbiehajú mnísi na modlitby. Vo výrazných oranžových habitoch ich stretnete aj bežne v meste, v obchodoch, parkoch či dopravných prostriedkoch. Dotvárajú kolorit mesta a bez nich by Chiang Mai nebol tým, čím je – rajom pre turistov aj prisťahovalcov.

POKRAČOVANIE ČLÁNKU NA ĎALŠEJ STRANE.