SKOPELOS (Grécko)

Ostrov plný bielych domčekov s červenou strechou, modrými okenicami a otlčenými lodičkami "zaparkovanými" na pobreží naživo vyzerá ešte gýčovejšie ako na pohľadniciach. Nečudo, že si ho zamilovali hollywoodski filmári, ktorí práve tu nakrúcali muzikál Mamma Mia.

Skopelos objavili aj filmári z Hollywoodu, najväčší boom však už okolo neho neho ustal.
Skopelos objavili aj filmári z Hollywoodu, najväčší boom však už okolo neho neho ustal.
Zdroj: Shutterstock

Ako sem vyraziť?

Na najzelenší z gréckych ostrovov vás dopravia nielen chartrové lety, ale z Atén sa sem dostanete busom, železnicou, prípadne trajektom zo susedného Skiathosu. Nestretnete tu hlučné davy nemeckých mládežníkov, skôr zamilované páriky a mladé rodiny, ktoré si tu užívajú krišťáľovočisté more, zeleň a úžasnú grécku atmosféru, kde sa do vône píniových lesov zamiešal aj parfum olív, oregana a slanej fety. Už pätnásť rokov je ostrov chráneným modro-zeleným územím a ak si prenajmete čln, oddychovať budete na ľudoprázdnych plážach, na ktoré sa turisti z pevniny nedostanú. Na palube majte oči na stopkách, v okolí ostrova určite uvidíte delfíny a možno aj tulene. Zabrať vám dá aj prehliadka kostolov a kaplniek, ktorých je tu vyše tristo a k mnohým treba vyšliapať po krivolakých úzkych cestičkách.

Nenechajte si ujsť: Najkrajšiu a najväčšiu pláž Milia, ktorá je obsypaná bielymi okruhliakmi, a tiež mestečko Glossa, kde na tunajších bileych domčekoch s drevenými balkónmi najviac vidieť vplyv macedónskej architektúry. Neďaleko prístavu Loutraki si pozrite ruiny rímskych kúpeľov, antickú citadelu a v gréckej taverne nezabudnite ochutnať tunajšiu špecialitu - resedes, čiže lupienky ruží naložené v sirupe. Pre viac info kliknite na www.skopelosweb.gr či www.visitgreece.gr.

Atmosféra gréckeho ostrovčeka vás dostane.
Atmosféra gréckeho ostrovčeka vás dostane.
Zdroj: Shutterstock