- 14. 2. Tak a je rozhodnuté. Prestávam fajčiť! Bola som prekvapená, že už po 24 hodinách bez cigariet som bola menej unavená a vážne som lepšie vyzerala. Fíha!
- 15. 2. Nefajčím a som plná odhodlania. Naozaj je to navonok rýchla zmena. A to na nás baby platí.
- 16. 2. Párty je nebezpečná kombinácia. Recidíva ako svet...
- 17. 2. Trest za žúr v dyme je opodstatnený. Moje pľúca sa tvária, akoby mali skolabovať, a ja som opäť plná odhodlania. NULA cigariet!
- 18. 2. Trest sa zdvojnásobil, pretože sa ohlásila chrípka. NULA cigariet.
- 19. – 25. 2. Stále bez cigariet.
- 26. 2. Tento pondelok zamával s každým z nás. Správa o vražde Jána Kuciaka a jeho priateľky mnou tak otriasla, že som to musela rozdýchať po svojom. Päť cigariet.
- 27. 2. Stále v šoku, stále v dyme. Šesť cigariet.
- 28. 2. Vravím si, dofajčím škatuľku a koniec!
- 1. 3. NULA cigariet.
- 2. 3. Vydržala som len deň a som v tom zas.
- 6. 3. Začínam si myslieť, že to nikdy nezvládnem, že som slaboch prvej triedy.
- 7. 3. Vzdávam to. Som závislák. Skúšala som prestať už ikskrát, aj som prestala, ale vždy aj začala. Lebo, ako sa vraví, prestať fajčiť nie je ťažké, ťažké je opäť nezačať. Nedávno som si opäť vstúpila do svedomia a povedala si, že hádam už aj stačilo. „Nevyzerá to dobre, necítiš sa dobre, nevoniaš dobre. Prečo v tom pokračovať?“ hovorí anjel na jednom pleci. Čert na druhom mi vraví: „Len si daj, čo sa budeš trápiť, stres je aj tak horší ako jedna ciga, uvoľníš sa, zrelaxuješ.“
-
Zdroj: Laura Witteková
To, že fajčenie je škodlivé, zlé, smradľavé a môže nás zabiť, vieme všetci. Rovnako ako vieme, že ak prestaneme, budeme okamžite krajšie, mladšie vyzerajúce, zdravšie, predĺžime si život, zlepšíme plodnosť, pleť, vlasy, kondíciu, budeme lepšie vnímať chute a vône. Nezaberajú ani odstrašujúce obrázky zo škatuliek cigariet (väčšina fajčiarov sa na nich zabáva alebo nosia silikónové obaly v cool dizajnoch). Ale ako prestať, ak si nedáte povedať alebo nie ste typ, ktorý si povie obyčajné stačilo a je. Tak napríklad ja viem, že nie som prototyp hrdinky, a tak som si stanovila plán. Čítala, študovala, googlila. Narazila som na viacero článkov, ktoré odkazujú na metódu dvadsaťjeden. Je to veľmi prosté, musíte sa udržať na uzde dvadsaťjeden dní a mali by ste byť z najhoršieho vonku. Idem do toho a do karát mi hrá moje podlomené zdravie poznačené dvoma virózami za sebou. Počas kontroly u obvodnej lekárky sa jej chválim, že prestávam fajčiť. Ona sa na mňa uškrnie a povie mi, že bude rada, ale že mám mať silné reči, až keď vyzdraviem. Jej obavy sa naplnili, odhodlanie slablo so silnejúcim zdravím. Nevzdávam sa. Aby som sa udržala ako-tak pod kontrolou, píšem si denník, ktorý odporúčajú aj mnohí osobnostní koučovia.
Viete, čo je rovnako ťažké, ako nezapáliť si? Povedať si miesto – Idem skúsiť prestať fajčiť – Už nefajčím! Lebo ak si priznáte, že iba skúšate, dopredu pripúšťate, že si niekedy ešte možno zapálite. Preto to musí byť radikálne stanovisko nepripúšťajúce alternatívy. To dokáže len ozajstný frajer. Keďže mám takýchto frajerov v okolí viac, dodalo mi to guráž. Snažila som sa a vyšlo by to, keby som na chvíľu žila vo svete bez rizikových faktorov. Žiadna káva, ku ktorej cigareta patrí, žiadny pohár vína, žiaden stres. Napriek tomu vidíte, že môj projekt „dvadsaťjeden“ sa skončil fiaskom.
Čítajte viac:
VZŤAH je riadna drina, tak ako si ho udržať? Myslite na týchto 7 RÁD a bude vám to klapať
ČO spája princov Williama a Harryho so slovenským hercom Jurajom Bačom? Všetci nosia rovnaké...
Jednoduché a také zložité
A to som fakt bojovala! Keď som to nezvládla sama, hľadala som pomoc. Ale akú barličku zvoliť? Nikotínové náplasti a žuvačky nie sú pre mňa. Počula som, že funguje akupunktúra, hypnóza aj biorezonancia. Ihiel sa bojím, pred hypnózou mám rešpekt, a tak som na dvadsiaty šiesty deň po vyhlásení vojny cigaretám stavila na podporu terapeutky z Joy clinic, ktorá sa zaoberá biorezonanciou na komplexnej úrovni. Dala som si urobiť diagnostiku celého tela, aby som vedela, ako na tom som. Presne to by ma malo odpichnúť k lepšiemu prístupu k sebe a zmene návykov. Nasadili mi veľké slúchadlá vysielajúce rôzne frekvencie, ktoré sa majú odraziť od buniek každého orgánu a nahrať späť do prístroja. Ten ich porovná s hodnotami zdravého človeka. Takto vraj prístroj dokáže zistiť rôzne ochorenia, ale napríklad aj duševné poruchy či intolerancie. Dozvedela som sa, že mám niekoľko potravinových intolerancií a moje pľúca nie sú ešte v katastrofálnom stave. Super! (Azda to tak je aj naozaj, RTG som mala už dávno...) Dostala som návod, ako zmeniť svoj jedálny lístok a životný štýl. Neviem, či je to preto, že som poslúchla rady terapeutky, alebo sa prirodzene odzrkadlila zmena životosprávy, no po pár dňoch sa cítim lepšie a mám viac energie. Musím priznať, že aj chuť na cigaretu je slabšia, aj keď, klamala by som, že na bafkajúcich kolegov pred budovou závistlivo nepoškuľujem.
Čítajte viac:
Farebná manikúra je v kurze! Oslňte takýmito trendy pazúrikmi
Zrelá na psychiatra
Napriek pocitu, že začínam mať veci pod kontrolou a škatuľka sa nevyprázdni za jeden deň ako kedysi, stále si občas zapálim. Chcem teda vedieť, prečo ma moja hlava neposlúcha a rozhodla som sa vyhľadať toho najpovolanejšieho. Psychiatra. Ten mi potvrdzuje, že to bude ťažké, pretože závislosť od cigariet je reálna diagnóza, ktorá sa uvádza pod kódom F 17.
Závislosť od tabaku – nikotínu sa dokonca prirovnáva k závislosti od heroínu, až taká je silná! Zaskočil ma aj fakt, že podľa prieskumov len približne päť percent fajčiarov dokáže prestať svojpomocne bez odbornej pomoci! Chápete, iba päť percent?! Stále je však nádej. Čo radí odborník na závislosti Jaroslav Rybár? „Vždy je to individuálne. U jedných pomáha seknúť s tým hneď, u iných zaberá postupné znižovanie cigariet. Ak má fajčiar silnú motiváciu a odhodlanie, tak sa mu to podarí. Ale sú prípady a tých je, žiaľ, viac, že napriek opakovaným sľubom sa k tomu stále vracajú. Vtedy by mali ísť k odborníkom. Pri liečbe sa u nás používa farmakoterapia a psychoterapia, kde sa pacienti učia, ako zvládať chuť na cigaretu, rôzne spúšťače, ako meniť postoje alebo ako riešiť situácie, ktoré ich v minulosti viedli k fajčeniu.“ Začínam si uvedomovať, že som sa za tie roky „v dyme“ dostala do peknej pasce. Došlo mi, že som z tých (pokojne nás nazvite slabochmi), ktorí rozhodne nepatria k vzácnym piatim percentám. Vďaka svojmu experimentu som si uvedomila, ako na tom som. Veď ja som vlastne ako feťák! Navyše, negatívne účinky fajčenia na sebe nielen cítim, ale už aj vidím. Ak ste na tom podobne, začnite niečo robiť. Kým nie je neskoro...
Keď nič nezaberá...
Keď zlyhá pevná vôľa aj všetko ostatné, stále je tu riešenie v podobe liečby pod odborným dohľadom psychiatra. Áno, presne tak. Psychiatra! „Ak si fajčiari nevedia pomôcť sami, mali by vyhľadať odbornú pomoc. Liečbu závislosti od nikotínu odporúčame absolvovať minimálne tri mesiace. Pri liečbe používame psychofarmaká - Bupropión, čo je antidepresívum, ktoré sa používalo v minulosti ako prvé pri liečbe závislosti od tabaku. V súčasnosti používame aj Vareniklín, ktorý obsadí nikotínové receptory v mozgu a tým zmierňuje túžbu po cigarete. Zároveň sa vytlačí samotný nikotín, aby sa tam naviazal, čiže pacient už nemá potrebu dať si cigaretu, lebo necíti z nej taký alebo žiadny účinok. Postupne zvyšujeme dávkovanie liekov a znižujeme počet cigariet až po deň D, keď si pacient povie, že končí. Je to zvyčajne ôsmy až štrnásty deň od začiatku užívania liekov. Potom užíva už iba psychofarmaká, kontrolujeme prítomnosť metabolitov nikotínu v moči, prípadne CO v dychu, či ozaj abstinuje. Okrem toho odporúčame navštevovať psychoterapeutické sedenia. Z praxe môžem povedať, že u väčšiny prípadov sa to podarí,“ povzbudzuje odborník na závislosti.
Ako poraziť absťák?
Nefajčiť je ľahké, ak sa nedostanete do situácie, keď vám pevná vôľa vypovie, prevalcujú vás emócie a abstinenčné príznaky. Koľko treba vydržať, aby sme sa cítili opäť slobodne? „Abstinenčné príznaky pri závislosti od nikotínu sú prevažne psychického charakteru, či už je to chuť na cigaretu, čiže takzvaný craving, úzkosť a niekedy až depresia, nervozita, podráždenosť, znížená pozornosť, nespavosť, malátnosť, zvýšená chuť do jedla, z telesných príznakov je to hlavne zápcha, ale aj búšenie srdca. Najdlhšie trvajú abstinenčné príznaky – túžba po cigarete. Tá trvá minimálne desať týždňov a s tým je spojená aj zvýšená chuť do jedla. Pri dôkladnej abstinencii by mali abstinenčné príznaky najneskôr do štyroch mesiacov odznieť. Pacient postupne nadobúda sebaistotu, nachádza sám seba a otvárajú sa mu iné rozmery sebarealizácie v živote. Je známe príslovie: Trpezlivosť ruže prináša –a to isté platí aj tu,“ povzbudzuje psychiater Jaroslav Rybár.
Čítajte viac:
Sexbomba Emily Ratajkowski prezradila 8 tipov, ako dosiahnuť postavu bohyne
ANKETA: Ako ste prestali fajčiť vy?
Soňa, 29: Ja by som asi nikdy neprestala fajčiť, ak by som neotehotnela. V momente, ako som zistila, že čakám dieťa, som prestala. Vzhľadom na zodpovednosť voči zdraviu bábätka to bolo samozrejmé. Keď sa narodil syn a už som nedojčila, lákalo ma to opäť. Povedala som si však, že by som bola hlúpa, ak by som začala opäť.
Daniel, 36: Fajčiť som prestal v roku 2010. Dlho som plánoval, že prestanem pred tridsiatkou. Nakoniec som si ani nedal slávnostnú poslednú cigaretu. Asi tak hodinu po predošlej som si skrátka povedal, že ďalšiu si už nezapálim. Keď som mal „absťáky“, predstavoval som si, že som filmový superhrdina a musím to zvládnuť ako svoju veľkú misiu. Zabralo.
Klaudia, 27: Možno to bude znieť povrchne, ale na mňa najviac zafungoval jeden článok. Bol o beauty tipoch a jedna herečka uviedla, že jej top kozmetická vychytávka je, že prestala fajčiť. Opísala tam, ako sa zmenila jej pleť, vlasy, zmizli vyrážky, sivý odtieň pokožky... Keďže som vtedy riešila podobné problémy, vyskúšala som to. A vážne to zabralo!
Michal, 34: Po vytrhnutí zuba múdrosti na štyri štichy mi lekár predpísal antibiotiká, aby sa mi rana nezapálila. Odporučil aj nefajčiť. Samozrejme, fajčil som napriek tomu. Pri vyberaní štichov mi povedal, že si cigaretami veľmi nepomáham. Vysvetlil mi, že keď si zapálim, akoby som si ranu potrel špinavou handrou. Odvtedy nefajčím piaty rok.
Čítajte viac:
PRÍŠERNÉ: TOTO vám spôsobí mejkap, pokiaľ si pravidelne nebudete čistiť pleť!