Recyklovať oblečenie, doplnky a rôzny tovar je dnes trendy viac než kedykoľvek predtým. Upozorňujú na to ekologickí aktivisti a my ženy ako svedomité ochrankyne planéty sme už oblečenie, ktoré nepoužívame, prestali vyhadzovať do koša. Vo veľkom sme začali predávať a nakupovať tieto kúsky na webe. A nové internetové stránky, ktoré takúto výmenu či predaj tovaru z druhej ruky zabezpečujú, sa objavujú ako huby po daždi. Všimli si to aj podvodníci, ktorí tak majú ďalšiu platformu, kde číhajú na svoje obete.

Netrvalo dlho, keď mi v aplikácii daného e-shopu cinkla správa od prvej záujemkyne. Paráda, potešila som sa, ako rýchlo predám luxusné čierne šaty...
Zdroj: Shutterstock

Ako som naletela

Aj ja som si pred časom vytvorila profil na jednej novej webstránke, ktorú vo veľkom odporúčajú aj slovenské influencerky. Prehrabala som šatník a vytriedila oblečenie, ktoré som nemala už minimálne tri roky na sebe. Krásne som to nafotila, zavesila na e-shop, čím som zabila polovicu dňa, a už len čakala, či sa niekomu niečo z mojej ponuky zapáči.

Všetko vyzeralo tak autenticky a podobné platobné brány som videla už tisíckrát, veď neustále niečo nakupujem online. Vôbec mi nedošlo, prečo by som ja mala zadávať svoje údaje z kreditky, keď mám platbu prijať, nie poslať. No chápete to? Úplné zatemnenie mysle.
 

Netrvalo dlho, keď mi v aplikácii daného e-shopu cinkla správa od prvej záujemkyne. Paráda, potešila som sa, ako rýchlo predám luxusné čierne šaty, ktoré som mala na sebe iba raz a stále vyzerajú ako nové. V správe si odo mňa kupujúca vyžiadala mailovú adresu, na ktorú mi príde potvrdenie jej platby. Čo som ja vedela, ako to funguje? Bola som na stránke nováčik, tak som jej poslala svoj mail. Na ten mi potom prišiel link, na ktorý som klikla a postupovala podľa pokynov. V tej eufórii sa mi ani nezdalo divné, že zrazu vypĺňam údaje zo svojej platobnej karty. Všetko vyzeralo tak autenticky a podobné platobné brány som videla už tisíckrát, veď neustále niečo nakupujem online. Vôbec mi nedošlo, prečo by som ja mala zadávať moje údaje z kreditky, keď mám platbu prijať, nie poslať. No chápete to? Úplné zatemnenie mysle.

Extrémna čiastka, nátlak a časová tieseň – typické ťahy podvodníkov.
Zdroj: Shutterstock

Nátlak a časová tieseň

Prvé výstražné znamenie mi v hlave zablikalo až vtedy, keď si odo mňa platobná brána pýtala môj zostatok na účte. Načo? Prečo? Nikdy som sa s takou čudnou požiadavkou nestretla. Vzápätí mi do mobilnej aplikácie mojej banky začali prichádzať žiadosti na schválenie tisíceurovej platby. Technická podpora podvodnej stránky, ktorá stála za linkom, kde som na začiatku klikla, mi odporúčala, aby som platbu potvrdila. „Aby vás systém overil, zablokuje peniaze na vašom účte a vráti túto čiastku do 15 sekúnd. Po doručení tejto správy máte 30 sekúnd na potvrdenie PUSH.“ Ups, zrazu som pochopila, koľká bije! Extrémna čiastka, nátlak a časová tieseň – typické ťahy podvodníkov. Všetky žiadosti o potvrdenie som zamietla, aj keď mi ich posielali opakovane. Ešteže existuje toto niekoľkofázové potvrdenie platobných príkazov.

Okamžite sme kartu cez telefón zablokovali, takže sa k mojim úsporám, našťastie, nedostali.
Zdroj: Shutterstock

Netrvalo to ani tri minúty, keď mi zavolali z banky, že sa im akosi nepozdáva dianie na mojom účte a že sa mi doň niekto pokúša nabúrať. Okamžite sme kartu cez telefón zablokovali, takže sa k mojim úsporám, našťastie, nedostali. Aj tak som si však búchala hlavu o stenu a hovorila si – bože, ako si mohla byť taká naivná? Veď teóriu takýchto podvodov ovládam, počula a čítala som o nich toľkokrát, a predsa som im skoro sadla na lep. Našťastie sa to u mňa skončilo len starosťami okolo novej kreditky. A tým, že si budem musieť nanovo nastaviť všetky automatické platby, ktoré sa mi z nej sťahujú. O žiadne peniaze som neprišla. Na rozdiel od žien, ktoré takýmto podvodníkom naleteli.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.