Linda Hudecová: Veľká lekcia pre ekonomiku

Talentovaná šperkárka Linda Hudecová síce pochádza zo Slovenska, ale už takmer dvadsať rokov žije spolu s manželom v malebnom toskánskom mestečku Forte dei Marmi. V oblasti, ktorá sa stala rizikovou. „Taliani naozaj podcenili situáciu a na začiatku to brali na ľahkú váhu. Ale ak mám byť úprimná, ani ja som tomu jednoducho nechcela uveriť,“ opisuje svoje pocity. Linda sa však veľmi rýchlo stala veľkou aktivistkou na sociálnych sieťach, kde nielen informuje o domácich podmienkach, ale snaží sa robiť  osvetu. V celom Taliansku je už pozitívnych viac ako 50-tisíc na Covid-19. Aj u nás v Toskánsku počet rastie každým dňom, a tak vláda v krajine zakázala voľný pohyb na verejnosti, výnimka platí len pre akútny nákup v potravinách či v lekárni a pre ľudí, ktorí musia pracovať. „Viete si predstaviť, čo to spravilo s mentalitou Talianov? Boli sme zvyknutí stretávať sa pravidelne s kamarátmi na aperitíve, vysedávať v kaviarňach, organizovať spoločné obedy či večere. Viedli sme mimoriadne spoločenský život, o to viac to teraz bolí,“ priznáva, no verí, že len tak, že všetci budú rešpektovať nariadenia, vírus spoločne porazia.

„Aj preto sedíme doma, lebo to je jediné riešenie, ktoré epidémiu dokáže zastaviť.  Ak nebudeme všetci držať pokope, nedostaneme sa z toho ani za dva mesiace a bude to mať zlý vplyv na celý svet. Ja som šokovaná z toho, ako sa ostatné európske štáty k tomu postavili a berú to na ľahkú váhu. A čo je ešte horšie, všetci sa na Taliansko vykašľali, pomáha nám jedine Čína a známe talianske osobnosti z politického a kultúrneho života, ktoré prispievajú veľkými peniazmi, aby pomohli, kde sa dá.“ Aj úspešnej návrhárke šperkov na chvíľu zastal biznis, aktuálne mala fotiť svoju novú letnú kolekciu šperkov a na fotenie sa veľmi tešila. „Je to veľká lekcia pre našu ekonomiku, ale verím, že sa z toho dostaneme a malým firmám ako som aj ja pomôže aj vláda. Držme si palce, rešpektujme sa a vyhráme,“ odkazuje všetkým nielen na Slovensku.

Slovenky žijúce v Taliansku nám porozprávali o momentálnej situácii.
Slovenky žijúce v Taliansku nám porozprávali o momentálnej situácii.
Zdroj: Archív

Simona Kocúrová: Taliani podcenili situáciu

„Len pred pár dňami sme sedeli v kaviarni s kapučínom a croissantom, tešili sa na jar a zrazu sa nemôžeme stretnúť, lebo všetko je zatvorené.  Kávu si robím doma a párty sa zmenili na rozhovory s priateľmi cez videočet,“ začína svoj taliansky príbeh Simona, ktorá žije vo Florencii viac ako desať rokov. „Nariadenia sú rovnaké pre všetkých. Platí celonárodná karanténa, akú temperamentní a žoviálni Taliani ešte nezažili. Všetko to ,casinoʽ ako domáci nazývajú ruch, sa vytratilo.“ Ak chce Simona ísť von, musí mať potrebné povolenie s osobnými údajmi, vyhlásenie, že nie je nakazená vírusom, a vždy zdôvodniť účel cesty. „Ak tento certifikát nemáte pri sebe alebo dôvody nie sú dostatočne vážne na to, aby ste opustili svoj byt, hrozí vám pokuta vo výške 1 600 eur, pripomína pekná blondínka. Keď vyšiel zákaz vychádzok, nákupov, spoločenských udalostí a obmedzenie sociálnych kontaktov, Taliani zostali šokovaní. Vynašli sa spievaním a zlepšovaním nálady na balkónoch či koncertmi online. Najhoršie je, že krásne jarné počasie ich láka na vychádzky so psom, čo zatiaľ nie je zakázané. Ako je na tom krajina so zásobovaním potravinami? „Ľudia v panike začali nakupovať potraviny ihneď, ako prepukli informácie o koronavíruse. Teraz sa situácia trošku upokojila. Pred vstupom nám dajú jednorazové rukavice a raz za desať minút hlásia cez rozhlas bezpečnostné pokyny o tom, ako rešpektovať vzdialenosť medzi zákazníkmi.“

Horšie sú správy z nemocníc. „Nemocnice v Parme a Miláne už naozaj nemajú miesto a lôžka. Potvrdil mi to môj známy priateľ, kardiológ Angelo Placi, ktorý je s pacientmi v každodennom kontakte. Tvrdí, že počet nakazených stúpa, pretože podľa typológie nejde o smrtiaci vírus. Teda ten, kto je infikovaný vírusom, nemusí umrieť, dokonca ani ochorieť, lenže problém je v tom, že ho prenesie ďalej. Doktor Placi  hovorí, že vírus najviac napáda ľudí obéznych a oveľa viac majú prípadov u mužov ako žien,“ hovorí Simona a vysvetľuje, prečo práve v Taliansku vypukla taká šialená situácia. „Domáci podcenili riziko práve pre svoju náturu. Keď Čína vyhlásila kritický stav, všetci sa ukryli doma tak, že ani hlavy z okna im nebolo vidieť. A Taliani? Tí veselo chodili do reštaurácií, barov a cestovali vlakom. Až oveľa neskôr, keď bol stav kritický, si uvedomili, že ide do tuhého. Potom však prišla panika.“ Ako prežíva domácu karanténu Slovenka? „Veľkomesto som vymenila za život v malebnej prírode. Ráno si idem zabehať do prírody, kde stretávam len veveričky a sem-tam srnčeka, tí ma azda nenakazia,“ smeje sa majiteľka cestovnej agentúry Tuscany by 1class a organizátorka svadieb v Taliansku a na francúzskom Azúrovom pobreží. Tie musí nateraz odložiť. „Mala som naprogramované už štyri svadby v Taliansku a jednu v Provensalsku, čo mala byť novinka sezóny. To ešte nehovorím o dovolenkách, ktoré si u mňa objednali,“ hovorí úspešná podnikateľka, no pre všetkých má aj jednu dobrú radu. „Okrem karantény máme od fašiangov do Veľkej noci obdobie pôstu. Skúsme spoločne prejsť touto očistou, aby sme potom obrátili list. Obdobie samoty je najlepší čas na to, aby sme našli sami seba a pochopili, čo nás robí šťastnými. Na to, aby sme začali písať novú kapitolu, však treba dočítať tú starú.“

Slovenky žijúce v Taliansku nám porozprávali o momentálnej situácii.
Slovenky žijúce v Taliansku nám porozprávali o momentálnej situácii.
Zdroj: Archív

Niki Lowrie: Ľudia sa snažia podržať jeden druhého

Slovenská modelka žije a pracuje v talianskej mekke módy, kde je situácia skutočne kritická. Hoci by teraz bola radšej doma, spolu so svojím talianskym partnerom sa dozvedajú každý deň desivé správy. „Počet nakazených v krajine  neustále rastie, a tak vláda čoraz viac sprísňuje aj nariadené opatrenia. Milánske letiská Malpensa a Bergamo lety úplne obmedzili, Linate zabezpečuje len núdzové lety, ktoré prepravujú zdravotnícky personál.“ Napriek tomu, že miestne zdravotníctvo majú na vysokej úrovni, každý pomáha, ako môže. „Ľudia vytvorili niekoľko finančných zbierok na pomoc nemocniciam, v Miláne sa v rekordnom čase pripravili externé lôžka na intenzívnu starostlivosť o pacientov. Do krajiny prišli pomôcť aj špecialisti z Číny, Kuby a Venezuely. V prvých dňoch z každej domácnosti v dohodnutej hodine znela talianska hymna. To je krásne gesto, ktoré ukazuje, ako ľudia spolu držia. Aj keď na diaľku, sú stále súdržní.“ Dlhé dni v karanténe si skracujú rôznymi zaujímavými diskusiami v televízii.

„Experti sa snažia poradiť ľuďom, ako túto krízu prekonať pri zmysloch, a mňa veľmi zaujal rozhovor so psychológom Raffaelem Morellim, ktorý povedal, že mediálne bombardovanie nás núti stále premýšľať len o chorobe. Týmto spôsobom vytvárame stav závislosti od strachu, ktorý preberá a oslabuje náš imunitný systém. Rozptýlenie je cesta, ako ten strach znížiť,“ hovorí Niki, ktorá sa tiež snaží neopúšťať, a preto odmieta celý deň stráviť v pyžame pred televíziou. „Aj ja sa snažím zachovať si svoje každodenné rituály nežného života a nepripúšťam si, ako mi práca chýba,“ tvrdí Slovenka, ktorú živí modeling. Pracuje exkluzívne pre značku Prada ako modelka na skúšky, čo znamená, že prvé strihy a nápady sa šijú priamo na nej. Kreatívny tím značky však aktuálne pracuje doma, čiže vymýšľa, kreslí a tvorí. A čo zatiaľ robí Niki? Vrhla sa na online štúdium a všetkých doma na Slovensku prosí, aby boli zodpovednejší ako Taliani a zostali doma. To je totiž jediná cesta, ako epidémiu poraziť.

Slovenky žijúce v Taliansku nám porozprávali o momentálnej situácii.
Slovenky žijúce v Taliansku nám porozprávali o momentálnej situácii.
Zdroj: Archív