Keď bola Miška v piatom ročníku na právnickej fakulte a drvila sa na štátnice, začalo sa s ňou niečo diať. Večne ju bolela hlava, bola unavená, podráždená, vypadávali jej vlasy a ručička na váhe ukazovala každý týždeň vyššie číslo. Najskôr si myslela, že za to môže stres. Predsa len, štátnice sú zaťažkávacia skúška pre telo aj hlavu. Lenže keď si Miška prebrala červený diplom a problémy neustupovali, začala tušiť, že niečo nie je v poriadku. A tak u lekárky pátrala, kde je problém. Až endokrinologička jej povedala, že nie je jediná. A že ochorenia štítnej žľazy mnohí prehliadajú, lebo si myslia, že za ich ťažkosti môže stres, únava z práce alebo nezdravý životný štýl.

Podľa štatistík pritom trpí poruchou štítnej žľazy až 300 miliónov ľudí. Polovica z nich však o tom ani netuší. „Často je to spôsobené tým, že príznaky poruchy fungovania štítnej žľazy sú nešpecifické a prejavujú sa rôzne. Ako únava, problémy so spánkom, s kožou, zhoršená koncentrácia, no môžu mať aj podobu priberania, zvýšeného potenia, zmeny hlasu, a to som vymenovala naozaj len niektoré z nich. Ľudia im zvyčajne pripíšu inú príčinu. Ani im nenapadne, že by ich problémy mohli súvisieť so štítnou žľazou,“ vyjadrila sa pre Národný portál zdravia endokrinologička Dagmar Prokešová.

Malá, ale dôležitá

Štítna žľaza je nenápadný orgán v krku, ktorý však ovplyvňuje množstvo procesov v tele. „Je extrémne dôležitá, pretože produkuje hormóny nevyhnutné na život. Ak je zdravá, v tele dobre funguje nervový systém, svaly, srdce, termoregulácia, metabolizmus cukrov, tukov, bielkovín, mozog aj krvotvorba. Preto by nemala produkovať ani veľmi veľa, ale ani veľmi málo hormónov,“ hovorí MUDr. Richard Imrich, PhD. z Molekulárno-medicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Podľa štatistík pritom trpí poruchou štítnej žľazy až 300 miliónov ľudí. Polovica z nich však o tom ani netuší.
Podľa štatistík pritom trpí poruchou štítnej žľazy až 300 miliónov ľudí. Polovica z nich však o tom ani netuší.
Zdroj: Shutterstock

Pri ochoreniach štítnej žľazy pritom hovoríme o dvoch skupinách podľa toho, či ide o funkčné alebo morfologické zmeny na orgáne. Pri funkčných poruchách štítnej žľazy je to buď jej zvýšená, alebo znížená funkcia. Hypotyreózou, teda zníženou funkciou, trpia až štyrikrát častejšie ženy. „Ak je hormónov málo, idú bunky tela, takpovediac, na voľnobeh, nemajú toho, kto tlačí na plyn, a celý organizmus sa spomalí. Z ničoho nič priberiete, opúchajú vám oči alebo vám je zima, zabúdate, neviete sa dobre sústrediť, ste stále unavené, často vás trápi zápcha,“ vysvetľuje lekár, prečo sa pre štítnu žľazu človek cíti ako stroj bez motora.

Pokračovanie na ďalšej strane.