Andrea mala šestnásť, keď to udrelo prvýkrát. Študovala na náročnej strednej škole, bývala na internáte a keď sa bifľovala na testy a pozrela sa z okna, prekvapil ju čudný pocit. Že sa jej zatvorili pľúca a nedokáže sa ani nadýchnuť. Situácia mala veľmi rýchly spád. Andrei začali tŕpnuť končeky prstov na rukách aj na nohách, celé sa jej vykrútili a tŕpnutie sa rýchlo šírilo po celom tele. Tesne pred odpadnutím ju zachytili spolubývajúce, uložili na posteľ a privolali záchranku. „Celé telo som mala v kŕči, bola som úplne paralyzovaná, nemohla som hýbať ani kúskom svojho tela, iba žmurkať. Celú ma triaslo a môj tep bol veľmi vysoký,“ spomína si na najhorší deň svojho života Andrea.

„Keď prišli záchranári, veľa si toho nepamätám, viem len, že som chvíľami strácala vedomie.“ Vyzeralo to na epileptický záchvat a záchranári jej v sanitke povedali, že taký silný záchvat ešte nevideli. Prekvapil ich aj jej srdcový tep, ktorý bol veľmi vysoký, no Andrea mala šťastie v nešťastí. Ihneď totiž putovala na množstvo vyšetrení. Po neurologickom, keď ju napojili na prístroje a umelo vyvolali ďalší záchvat, prišla diagnóza. Tetánia. „Táto choroba má niekoľko foriem. Prvá, hypokalcemická, vzniká pri poruchách funkcie prištítnych teliesok, pri nedostatočnom prísune vápnika v strave alebo opakovanom vracaní. Druhým typom je hyperventilačná tetánia, keď je hladina celkového vápnika v norme, ale v krvi sledujeme znížené hodnoty ionizovaného vápnika. Príčinou tejto formy tetánie je hlboké a zrýchlené dýchanie, napríklad v strese. Táto forma ochorenia je problematická, lebo neexistuje organická príčina ochorenia a je len na pacientovi, ako s ním dokáže bojovať,“ vysvetľuje lekár Peter Mráz. Kým v prvom prípade pomôže doplnenie vápnika a horčíka, druhý prípad je skôr psychickej povahy a potrebuje zásah psychológa či psychiatra.

K hlavným príznakom tetánie patria kŕče a tŕpnutie.
K hlavným príznakom tetánie patria kŕče a tŕpnutie.
Zdroj: Shutterstock

Pozor na signály

Aj študentka rýchlo pochopila, že za jej tetániu nemôže len nedostatok vápnika. „Už pred týmto záchvatom som občas trpela úzkosťami a depresiami. Zároveň som dokázala byť neskutočne šťastná aj z akejkoľvek maličkosti. Moje emócie boli ako na horskej dráhe,“ priznáva Andrea, ktorá dnes má dvadsaťpäť rokov. „Zo začiatku, ak sa tetánia potvrdí, pacient určite potrebuje aj konzultácie so psychológom alebo psychiatrom. Je veľmi pravdepodobné, že vám predpíšu lieky. V tomto smere je dobré dať na lekárov, aspoň zo začiatku, keď ste vo fáze, že ešte sami nerozumiete, čo sa to s vami deje,“ hovorí o vlastnej skúsenosti.

Vo vážnych prípadoch je vhodná aj pomoc psychológa či psychiatra.
Vo vážnych prípadoch je vhodná aj pomoc psychológa či psychiatra.
Zdroj: Shutterstock

Pred odkladaním problémov a ignorovaním stresov varujú aj psychológovia. „Prežívanie dlhodobej záťaže v akejkoľvek podobe vyčerpáva organizmus a ten niekde povolí, v tom najslabšom článku. Ide to postupne, telo vysiela varovné signály a ak im nevenujeme pozornosť a nezmeníme niečo vo svojom živote, tak sa vystavujeme riziku, že sa u nás prejavia latentné, teda spiace ochorenia, ktoré by inak nemuseli prepuknúť,“ varuje psychologička Slavomíra Križalkovičová. S jej názorom súhlasí aj Andrea, ktorá dnes vie, že tetánia je vážny problém.

Nedostatok minerálov môže prispieť k vzniku tetánie.
Nedostatok minerálov môže prispieť k vzniku tetánie.
Zdroj: Shutterstock.com

„Nedostatok potrebných minerálov, ako je práve vápnik a horčík, má za následok, že moje telo nezvláda stres tak, ako by malo. Vždy som bola málokrvná, bola som vegetariánka a študovala som na náročnej škole. Bolo to pre mňa ťažké psychicky aj fyzicky a keď som ten nápor stresu prestávala zvládať, často som vôbec nejedla, pretože som mala žalúdočné problémy. Asi to bol signál, že nejdem tou správnou cestou a že na svojom živote musím niečo zmeniť.“

Nenakladajte si na svoje plecia viac, než dokážete uniesť.
Nenakladajte si na svoje plecia viac, než dokážete uniesť.
Zdroj: Shutterstock

Pokračovanie článku na ďalšej strane.