Ostrov pedofilov či súkromné lietadlo Lolita Expres, to je len malé nakuknutie do dekadentného sveta amerického finančníka, ktorý si myslel, že pre neho neplatia ani zákony, ani základné morálne princípy. Až kým ho pri návrate z Paríža nezatkli na letisku a neskončil v cele predbežného zadržania v newyorskej väznici.  Radšej, než čeliť trestu a perspektíve, že za mrežami strávi 45 rokov, si hodil slučku. Alebo?

Jedno Epsteinovi treba uznať. Že zjednotil rozdelenú americkú spoločnosť. Ľudia sú zhrození a vo vzduchu visí otázka, v akom svete to vlastne žijeme. Vo svete, kde deti zatvárajú do väzenia za joint marihuany a sexuálni predátori sa stávajú prezidentmi? Vo svete, kde daňoví podvodníci rozdeľujú svetové financie a ešte aj beztrestne obťažujú školáčky?

Zbohatol na daňových únikoch

Jeffrey vyrastal ako skromný chlapec. Chodil do štátnych škôl, no nakoniec skončil na Matematickej fakulte Newyorskej štátnej univerzity, ktorú nedokončil. Napriek tomu získal miesto učiteľa na prestížnej manhattanskej súkromnej škole. Tam sa zoznámil s finančníkom Alanom Greenbergom, ktorý mal na škole dve deti a mladého učiteľa matematiky zamestnal vo svojej brookerskej firme Bear Sterns. Epstein sa špecializoval na daňové poradenstvo pre najbohatších klientov. V roku 1981 ho však prepustili, pretože príliš okato prekračoval povolené osobné výdavky. Nech, povedal si a založil  vlastnú konzultantskú firmu. Pracoval len s klientmi, ktorých majetok presahoval miliardu dolárov, no pokiaľ išlo o ich identitu, mlčal o nich ako hrob. Svoj biznis riadi z takzvaného daňového raja, z Panenských ostrovov, čím znížil platenie daní o 90 percent. Dá sa teda predpokladať, že v rovnakých kalných vodách navigoval aj svojich zámožných klientov a živil sa daňovými únikmi.

Hoci to, ako si zarába peniaze, nebolo celkom jasné, bolo nad slnko jasnejšie, že ich zarába viac ako dosť. Najmä keď v deväťdesiatych rokoch začal skupovať lukratívne nehnuteľnosti. Najskôr vilu na Floride a byt pri Víťaznom oblúku v Paríži . Potom súkromnú rezidenciu na Manhattane a o dva roky neskôr aj vlastný ostrov Little Saint James v regióne amerických Panenských ostrovov. Okrem toho rozdával štedré finančné dary Harvardovej univerzite, dotoval politikov, hostil exkluzívne večierky a získaval vplyvných kamarátov, ako je princ Andrew, Bill Clinton či Donald Trump. Ako inak, k exkluzívnym večierkom patria exkluzívne ženy. Vrátane tých na predaj. S Epsteinom  sa síce spájajú len dve oficiálne priateľky, pretože v osemdesiatych rokoch randil s Miss Švédska Evou Anderssonovou a o čosi neskôr s dcérou britského vydavateľa  Roberta Maxwella Ghislaine Maxwellovou, no  krásne ženy boli jeho slabosťou.

Hrdinami príbehu sú reportérka Julie K Brownová, ktorá prípad po desiatich rokoch znovu rozmazala, aj keď ju od toho všetci odhovárali, a bývalý šéf polície vo West Palm Beach Michael Reiter. Ten roky robil všetko pre to, aby dostal Epsteina za mreže, hoci na vyšších miestach mali iný názor.
Hrdinami príbehu sú reportérka Julie K Brownová, ktorá prípad po desiatich rokoch znovu rozmazala, aj keď ju od toho všetci odhovárali, a bývalý šéf polície vo West Palm Beach Michael Reiter. Ten roky robil všetko pre to, aby dostal Epsteina za mreže, hoci na vyšších miestach mali iný názor.
Zdroj: Profimedia.sk, Archív

Pokračovanie na ďalšej strane