Aj vy sa občas pýtate, odkiaľ sa berú všetci tí ľudia, ktorých vidíme napríklad na televíznych obrazovkách a účinkujú v seriáloch, rôznych talentových či reality šou? Mnohí v sebe ten talent či exhibicionizmus objavia sami a idú si tvrdo za tým. Rozposielajú životopisy, hlásia sa na všemožné konkurzy a dávajú o sebe vedieť.

No sú aj takí, ktorí sa buď hanbia, alebo by im ani vo sne nenapadlo, že by mohli skúsiť niečo nové. Takých treba doslova hľadať ako ihlu v kope sena. A to je úlohou talentových skautov, ktorí majú nonstop oči na stopkách a neváhajú zaujímavých ľudí osloviť hoci aj v rade pri pokladnici v potravinách.

Niektoré talenty treba doslova hľadať ako ihlu v kope sena. A to je úlohou talentových skautov.
Zdroj: Shutterstock

Náhody (ne)existujú

Svetoznámu topmodelku Gisele Bündchen našiel takýto skaut v McDonalde, keď mala 13 rokov. O modelingu nemala ani páru a vraj dovtedy ani nedržala v rukách žiadny módny časopis. Herečku Anyu Taylor-Joy objavila skautka Sarah Doukas doslova na ulici, keď venčila psa. Mimochodom, tá istá skautka objavila dávno predtým aj topmodelku Kate Moss. Hudobný manažér Scooter Braun sa prehrabával videami na YouTube a hľadal iného interpreta, keď namiesto toho omylom klikol na jedno z videí Justina Biebera.

Herečku Anyu Taylor-Joy objavila skautka Sarah Doukas doslova na ulici, keď venčila psa. Mimochodom, tá istá skautka objavila dávno predtým aj topmodelku Kate Moss.
.

No a keď sa pred domom dnes už slávnej herečky Rosario Dawson natáčala reklama, vtedy pätnásťročná tínedžerka sedela na verande a pozorovala, čo sa to tam deje. Všimli si ju režisér a scenárista a rovno sa jej opýtali, či by si nechcela zahrať vo filme. Natalie Portman objavili v pizzerii a kariéra herca Haleyho Joela Osmenta sa začala v obchodnom dome Ikea. Ako všetky tieto náhodné stretnutia dopadli, veľmi dobre vieme. Obrovskou slávou, úspešnou kariérou a miliónmi na bankovom účte. Bez šikovných hľadačov talentov by sme však o týchto hviezdach možno nikdy nepočuli.

Mário začínal ako talentový skaut pre SuperStar. Dnes pracuje v televízii na mnohých projektoch, do ktorých vyhľadáva nové tváre.
Zdroj: Archív M. Vaska

Treba vedieť, kde hľadať

Aj u nás na Slovensku pracuje kopa takýchto skautov v rôznych odvetviach od športu, modelingu, hudby až po televíziu.

„Mňa oslovili z televízie Markíza, keď hľadali nové tváre do SuperStar, lebo vedeli, že som z hudobnej brandže, mám svoje know-how, poznám veľa ľudí a vedel som, kde nájsť talenty, ktoré by sa samy od seba neprihlásili. Hľadal som ich cez ľudí, ktorí pracujú v rádiách a dostávajú demonahrávky, sledoval som spevácke súťaže, amatérske kapely a umelcov, ktorí ešte nie sú známi, oslovil som niektorých promotérov klubov a festivalov, lokálne spojky, muzikantov, ale aj umelecké školy a hlasových pedagógov. Zdrojmi boli tí, ktorí pracujú a prichádzajú s talentmi či potenciálnymi účinkujúcimi do styku. Oslovujú sa aj ľudia na rôznych spoločenských akciách,“ vraví Mário Vasko, ktorý pracuje pre televíziu ako skaut už dvanásť rokov. Jeho prvým projektom bol ten ročník SuperStar, v ktorom sa zviditeľnili Celeste Buckingham, Martin Harich či Lukáš Adamec.

Mário so superstaristkami Emmou Drobnou a Martinou Schindlerovou.
Zdroj: Archív M. Vaska

Istý čas zabezpečoval komparz do relácií ako Adela show či Let’s Dance, spolu s kolegami organizovali kastingy a kamerové skúšky do seriálov Horná Dolná, Rodinné prípady, Chlapi neplačú (v ktorom sám aj účinkoval) aj Druhá šanca, projektov Chart Show, Hlas Česko Slovenska, Farma, Svokra, Survivor či Pevnosť Boyard. Bol to práve on, kto objavil Barboru Piešovú, ktorá vyhrala SuperStar pred dvomi rokmi. „Barbora je zhodou okolností od Prievidze rovnako ako ja a jej sestra je speváčka, ktorú som poznal. Ona mi na ňu dala tip.“ Na obraz však nehľadá iba hercov a účinkujúcich, ale aj moderátorov a moderátorky.

POKRAČOVANIE ČLÁNKU NA ĎALŠEJ STRANE.