Vranovčanka Katka Szabová (33) presne to zažila na offroadovej rely Budapešť – Bamako. Otom, že existuje akási rely, keď sa amatérske tímy z celého sveta vyberú autami od výmyslu sveta, pokojne aj na starej škodovke či v požiarnickom aute, brázdiť africké cesty, ešte pred pár rokmi ani netušila. Vášnivá cestovateľka Katka, ktorá má na mape sveta odškrtnutých už vyše 40 krajín, je však za každú zábavu a žiadnemu dobrodružstvu nepovie nie. A tak sa minulý rok ocitla na štyri týždne v starom džípe s dvomi neznámymi chalanmi, s ktorými prešli desaťtisíc kilometrov cez krajiny ako Maroko, Mauritánia, Senegal, Guinea, až zakončili svoju púť v takmer neznámej Sierre Leone.
Znie vám to ako parádny adrenalín a vravíte si, že by ste sa tiež na to dali nahovoriť? A predstava, že sedíte 14 hodín na zadku a jazdíte po nespevnenej hrkotajúcej vozovke, večne sa vám niečo na aute kazí a prespávate a jete v provizórnych podmienkach, sa vám pozdáva tiež? Asi už menej, však?
Hlavná navigátorka
Na štarte v Budapešti sa stretlo 247 áut s posádkami, ktoré dostali do ruky mapu, inštrukcie na cestu a vyrazili smer Afrika. Medzi nimi Katka, ktorá vytvorila tím s Američanom Billom, bývalým vojakom, a Slovákom Lukášom, ktorý pochádza z rovnakého mesta ako ona. „Mala som tak aspoň dvoch bodygardov,“ smeje sa sympatická cestovateľka.
„Bill dostal tento zážitok od manželky ako darček k narodeninám, iba mu dala podmienku, že nesmie ísť sám. Tak sme sa k nemu s Lukášom, ktorého som spoznala až tesne pred cestou, dostali do auta. Mal starú tridsaťročnú Toyotu 4Runner, ibaže dvojdverovú, čo nám pri nastupovaní a vystupovaní trochu liezlo na nervy. Ale aspoň sme si rozdelili náklady na palivo a nemusela som zháňať vlastné auto. Navyše, Bill bol aj dobrý mechanik a naše SUV, ktorému sme dali meno Loosie, perfektne ovládal,“ spomína Katka, ktorá sa v autách celkom vyzná, no do nejakých zásadných opráv by sa vraj sama nepúšťala.
Treba mať extrémnu trpezlivosť a potlačiť svoje ženské potreby, skrátka sa stať na ten čas akoby chlapom.
Nie je to podmienka, ak sa chcete na tejto rely zúčastniť. Tímy si navzájom pomáhajú, niektoré so sebou vozia aj náhradné diely a v Afrike nájdete mechanika v každej dedine. Krásne fotky z jej afrického dobrodružstva si určite pozrite aj v našej FOTOGALÉRII.
„Jazdilo sa v štyroch kategóriách. Tí, čo šli kategóriu competition, to mali najnáročnejšie, lebo museli po ceste plniť povinné úlohy, za ktoré získavali body. My sme boli v kategórii 4x4 touring, kam si jazdci šli skôr otestovať svoje offroadové schopnosti. Touring tímy mali jednoduchšiu trasu a väčšinou šli po asfaltke a najzábavnejšou bola skupina spirit, ktorú tvorili netradičné dopravné prostriedky, napríklad sanitka, indický Ambassador, stará Škoda 120 či požiarnické auto. Každý deň sme na rannom stretnutí dostali koordináty, kam sa musíme dopraviť. Nie presnú adresu či ulicu, ktorú si zadáš do navigácie, ale zemepisnú šírku a dĺžku v špecifickom formáte. Ja som tieto údaje, našťastie, vedela čítať, takže som bola navigátorka. Ale tí, čo to nevedeli, sa na mňa pozerali ako na génia,“ vysvetľuje so smiechom rodáčka z Vranova nad Topľou.
Pokračovanie článku na ďalšej strane.