Pozrite si nádherné fotografie mladého páru v galérii

Prešli spolu Spojené štáty, Austráliu, Nový Zéland, Čínu, Thajsko, Bali, Malajziu, Kanadu a Strednú a Južnú Ameriku. Niekde sa len tak túlali, niekde zasa pracovali. Dvaja mladí ľudia, ktorí sa rozhodli splniť svoje sny a objavovať krásu vzdialených miest a rôznych kultúr spoločne. Cestovanie zbožňujú tak veľmi, že kvôli nemu neváhali opustiť perspektívne džoby a vydať sa na cesty pekne na vlastnú päsť.

Lyžovačka v žabkách

Zuzka Chlpáňová a Brendon Williams sa zoznámili pred niekoľkými rokmi na párty u spoločného austrálskeho kamaráta a odvtedy tvoria nerozlučnú dvojicu. „Vlastne som tam ani nemala byť, bola to čisto pánska jazda. Ale vidíte, stretli sme sa a okamžite to medzi nami zaiskrilo. Mali sme veľa spoločných tém a jednou z nich bolo práve cestovanie. Rovnako ako ja aj Brendon bol dobrodružný typ. No a keďže som sa doňho zamilovala, rozhodla som sa v Austrálii ostať. Asi to bol osud,“ usmieva sa sympatická Slovenka.

Nechcú promovať drahé reštaurácie a luxusné rezorty, ale praktické informácie pre všetkých fanúšikov cestovania, ktorí si nemôžu dovoliť oplieskať šesťmesačnú výplatu na nadštandard.
Nechcú promovať drahé reštaurácie a luxusné rezorty, ale praktické informácie pre všetkých fanúšikov cestovania, ktorí si nemôžu dovoliť oplieskať šesťmesačnú výplatu na nadštandard.
Archív Z. CH., B. W.

Práve v čase, keď spoznala svoju životnú lásku, bola v Austrálii na študijnom pobyte. Okrem školy si však vyskúšala rôzne zamestnania – od digitálneho marketingu až po prácu učiteľky plávania malých detí. Po dvoch mesiacoch randenia Zuzku a Brendona čakal prvý spoločný výlet. Snoubordovanie v Snowy Mountains v Austrálii. „Celé to bolo veľmi komické. Počasie bolo zlé, sneh sa topil, ustavične pršalo a ľudia prichádzajúci zo svahu sa prezúvali z lyžiarok do žabiek. Ale to je Austrália, tu je možné naozaj všetko,“ krčí plecami Zuzka, ktorá pochádza z Dubnice nad Váhom a, ako vraví, cestovanie mala vďaka rodičom vždy v krvi. Jej priateľ Brendon vyrástol pri pláži na Central Coast, asi hodinu a pol od Sydney.

Čítajte viac:

Túžite pracovať z domu? Nemusí to byť to také ľahké!

Nečudo, že mladý Austrálčan miluje pláže, more a surfovanie. A tiež slovenské hory a naše tradičné Vianoce. „Brendona som domov vzala už dvakrát. Najviac sa mu páčili naše zvyky, pohostinnosť, príroda, snoubordovanie – a slivovica. Bol hotový aj z hradov, kaštieľov a pamiatok, aké v Austrálii len tak nenájdete. Popri Slovensku sme prešli aj Rakúsko a Nemecko a zasa sa vrátili naspäť do Austrálie.“

Práve tam sa pred dvoma rokmi mladý pár rozhodol, že si nomádsky život otestuje na vlastnej koži. Lenže cestovať bez peňazí sa nedá. „Povedali sme si, že začneme šetriť a vyhneme sa všetkým našim nerestiam, či už to boli žúrky, nové oblečenie alebo večere v reštauráciách. Najskôr bolo ťažké vysvetľovať všetkým priateľom, že nemôžeme chodiť toľko po baroch a na párty, lebo šetríme, no napokon to pochopili a podporovali nás. Keďže ma však čakali tridsiate narodeniny a ja som veľmi túžila stráviť ich v New Yorku, motivácia mi naozaj nechýbala. Potom už len stačilo booknuť jednosmerné letenky a naplánovať výlet.“

Blogeri

Od prvej letenky do USA uplynulo jedenásť mesiacov a Zuzka s Brendonom majú v pasoch viac pečiatok, ako sa na začiatku nazdávali. O svojich jedinečných zážitkoch píšu na blogu Travel Minded People, na ktorom opisujú netradičné miesta, ktoré stoja za návštevu. Či už sú to kaviarne, hip bary, zaujímaví ľudia, akých stretli, či aktivity, ktoré môžete pri cestovaní zažiť zadarmo. A ako svorne tvrdia, nechcú promovať drahé reštaurácie a luxusné rezorty, ale praktické informácie pre všetkých fanúšikov cestovania, ktorí si nemôžu dovoliť oplieskať šesťmesačnú výplatu na nadštandard.

Čítajte viac:

Žijem svoj sen: Krásna Slovenka začínala v Taliansku od nuly, no dnes vedie úspešnú cestovku

„Veď aj naším cieľom bolo cestovať lacno, naučiť sa nové veci a stretnúť čo najviac miestnych ľudí, ktorí nám predstavia danú destináciu inak ako z pohľadu turistických príručiek. V blogu vidíme veľký potenciál, máme množstvo nápadov, ako bežným ľuďom zjednodušiť cestovanie, spoznávanie nových zahraničných priateľov a kultúr. Snažíme sa uvidieť čo najviac za čo najmenej peňazí a vôbec nám neprekáža obetovať luxus v prospech získania iných zážitkov. Iste, aj my sme mali mnoho momentov, keď sme si povzdychli nad tým, aké skvelé by bolo, keby sme mohli spať v drahom hoteli a piť koktail pri tyrkysovom bazéne. No nikdy by sme to nevymenili napríklad za prespanie u 80-ročnej babičky v malom mestečku na Vancouver Islande v Kanade, ktorá mala neskutočnú energiu a príbehy o tom, ako stopovala so synom cez celú Afriku. Tieto momenty sú na nezaplatenie.“

 O svojich jedinečných zážitkoch píšu na blogu Travel Minded People, na ktorom opisujú netradičné miesta, ktoré stoja za návštevu. Či už sú to kaviarne, hip bary, zaujímaví ľudia, akých stretli, či aktivity, ktoré môžete pri cestovaní zažiť zadarmo.
O svojich jedinečných zážitkoch píšu na blogu Travel Minded People, na ktorom opisujú netradičné miesta, ktoré stoja za návštevu. Či už sú to kaviarne, hip bary, zaujímaví ľudia, akých stretli, či aktivity, ktoré môžete pri cestovaní zažiť zadarmo.
Archív Z. CH., B. W.

Ušetri, kde môžeš

Podľa Zuzky a Brendona je jednou z najdrahších položiek pri cestovaní ubytovanie. Hostely sú vraj často predražené, aj preto využívajú rôzne programy, ktoré ponúkajú ubytovanie a stravu za vašu prácu. Stačí sa zaregistrovať, zaplatiť poplatok a hľadať vhodnú brigádu. „Je to vynikajúci spôsob, ako stretnúť miestnych ľudí, spoznať krajinu z iného pohľadu a naučiť sa nové remeslo. Všetky práce sú na úrovni dobrovoľníctva, nezarobíte teda nič, ale ani nič neminiete. A je to ideálne, ak chce človek uniknúť kancelárskemu prostrediu. V Kanade sme pracovali napríklad pre kemp, ktorý organizuje výlety na pozorovanie veľrýb. Mesiac sme spali v stane na malom ostrove a počúvali tajomné zvuky veľrýb. Brendon sa naučil, ako zbierať pramenitú vodu, ktorá zásobovala celý kemp, ja som zasa každý deň varila a piekla. V Seattli sme pracovali ako maliari stien, v Portlande sme rekonštruovali dom z roku 1894 a v New Orleans sme brigádovali ako záhradníci. Na toto obdobie máme len tie najkrajšie spomienky, lebo nás presvedčilo o tom, že sa nikde nestratíme.“

Čítajte viac:

Bláznivé Japonsko: Prečítajte si tie NAJ cestovateľské tipy, ktoré sa oplatí vidieť aj zažiť!

Zuzka s Brendonom odporúčajú všetkým cestovaniachtivým, aby aj oni hľadali najvýhodnejšie možnosti na ubytovanie. Či už je to obľúbené Airbnb, couchsurfing alebo house sitting. „Neraz sa nám stalo, že sme miesto na gauči skončili šťastnou náhodou v luxusnom apartmáne alebo vo veľkom dome, kým bol majiteľ preč. Občas nám prischlo starať sa mu o domáceho miláčika, nám to však vôbec neprekážalo, práve naopak. Mali sme komfort, miesto na prespanie a kopu možností na výlety. Iba na jednu vec sme neboli pripravení – keď sme sa vydali na šesťtýždňovú cestu naprieč USA v aute, žiadalo si to poriadnu dávku trpezlivosti. A treba obetovať aj pohodlie. My sme spali celý čas v miniposteli v našej dodávke. Zažili sme dni, keď teplota vonku dosiahla sviežich mínus sedem stupňov a my sme sa v aute klepali od zimy. Ale dnes na to spomíname už len s humorom.“

Neutekáme pred životom

Mladý párik sa dodnes stretáva s predsudkami. Tí, ktorí ich životný štýl nechápu, im vyčítajú, že utekajú pred vlastným životom a cielene sa vyhýbajú zodpovednosti. „To ma občas zamrzí. Akoby si niektorí ľudia neuvedomovali, že za posledných šesť mesiacov pred cestami sme tvrdo makali sedem dní v týždni, bez jediného dňa voľna. Len aby sme si našetrili dosť peňazí na naše cesty. Každý deň si tiež uvedomujeme, ako veľmi nám chýba rodina a priatelia a že neraz premeškáme významné udalosti v živote našich blízkych. Každý z nás má slabú chvíľku, keď mu je smutno za domovom. Ale potom zažijete na cestách niečo úžasné, naučíte sa nové veci, zoznámite sa s miestnymi a zistíte, že nomádsky životný štýl vám neuveriteľne rozširuje obzory.“

Zuzka s Brendonom zatiaľ rodinu neplánujú, ešte chcú pár mesiacov cestovať a potom uvidia. „Ani tak si nemyslíme, že založenie rodiny nás zastaví v cestovaní. Určite sa nám zmenia priority a niektoré veci budeme musieť prehodnotiť. Ale myslím si, že bude vzrušujúce pretaviť našu lásku k objavovaniu sveta aj do nášho bábätka tak, ako to učili rodičia mňa. Nechajme sa prekvapiť.“

Čítajte viac:

Slovenka Monika prerazila v Taliansku: Fotí svadby a objednávajú si ju nevesty z celého sveta

Cestuj ako oni!

Toto sú najlepšie tipy Zuzky a Brendona z Travel Minded People exkluzívne pre vás.

  1. Aj keď je dobré plánovať, treba mať otvorenú myseľ a neplánovať do detailov všetko. Aj keď niečo nevyjde, posuniete sa ďalej – a možno to napokon bude lepšia voľba ako vaše detailné plány.
  2. Programy ako Workaway alebo Woof ponúkajú prácu za ubytovanie a stravu.
  3. Nebojte sa stopovať! Pravdaže, nedá sa to všade, my sme však stopom precestovali väčšinu Kanady. Pozrite si aj skupiny na Facebooku ako Rideshare – takmer každé väčšie mesto má svoju skupinu, na ktorej ľudia zverejňujú smer svoje trasy autom a vy sa k nim môžete pridať a podeliť sa o výdavky.
  4. V USA a Kanade vás všade spoľahlivo dovezú autobusy ako Greyhound, Mega Bus či Bolt Bus.
  5. Lacné ubytovanie nájdete cez Couchsurfing, House Sitting alebo House Carrers.
  6. Rozprávajte sa s ľuďmi. Všade. V bare, na zastávkach, v práci. My sme stretli neskutočné množstvo úžasných ľudí, ktorí nás pozvali do svojich domovov a správali sa k nám ako svojim priateľom alebo dokonca k deťom!
  7. Všetko, čo vieme, nájdete aj na našom blogu Travel Minded People (travelmindedpeople.com).

Viac fotografií nájdeteTU.

Čítajte viac:

Top 25 hotelov po celom svete očami cestovateľov: Ich luxus a jedinečnosť vás dostane!

To je odvaha! Odišla z práce, aby so 6-ročnou dcérou precestovala celý svet

Digitálna nomádka: Silvia pracuje s notebookom na kolenách po celom svete

Zarábam z pláže: Odvážni Slováci vycestovali a našli prácu snov