Baša pobalila rodinu a momentálne si spolu užívajú „slovenské more“, ku ktorému sa vybrali, ako inak, karavanom. Aj keď sa dlhé roky venovala vyslovene zimnému športu, priznáva, že je viac letný typ. Preto si to teraz, po skončení profesionálnej kariéry, pekne kompenzuje. Po karavane túžila už dlho, no sen o takomto cestovaní si úspešne plní posledných päť rokov. „Keď sme sa s mojím priateľom Tomášom dali dokopy a narodil sa nám syn Tobiáš, rozhodli sme sa upraviť Tomášov Volkswagen. Prerobili sme ho, dali tam posteľ a všetko prispôsobili tak, aby sme aj s Tobiášom mohli cestovať,“ spomína sympatická mamina na ich prvé obytné auto. Na úplne prvý testovací výlet sa vybrali aj s ročným dieťaťom na 30-hodinovú cestu na juh Grécka.

Všetky Baškine dovolenkové plány sa spájajú s karavanom.
Zdroj: Instagram @basastevulova


S týmto karavanom cestovali pár rokov a majú naň krásne spomienky. „Na ostrove Krk v meste Baška máme jeden veľmi obľúbený kemp, tam vždy s kamošmi zahajujeme letnú sezónu,“ vraví bývalá reprezentantka Slovenska. Po narodení dcérky Idy však začalo byť toto obytné auto rodine primalé. A tiež by radi viac cestovali aj v zime na hory. Tak sa ho rozhodli predať a kúpiť si väčší karavan. „S týmto novým autom som sa musela naučiť veľa nových vecí. Predsa len má 7,5 metra a väčšiu výšku. Treba počítať s tým, že si musím viac nadbehnúť, keď odbáčam. A zatiaľ si neviem predstaviť, že by som s ním mala pozdĺžne cúvaním parkovať,“ smeje sa Baša, ktorá ale ráta s tým, že sa za behu všetko postupne naučí.

Tento veľký karavan Baša v pohode odšoféruje.
Zdroj: Instagram @basastevulova


Ak si stále neviete predstaviť, ako sa dá fungovať v takom aute, navyše s deckami, niekoľko týždňov, skúste si to predstaviť ako bývanie v garsónke, radí Baška. V zadnej časti je veľká posteľ, kde sa v pohode všetci vyspia. Majú tam tiež sprchu, toaletu, plnohodnotnú kuchyňu so sporákom, dokonca s rúrou na pečenie aj chladničku s mrazničkou. „Máme sto litrovú nádobu na vodu, z ktorej ide aj teplá, lebo vo vnútri je bojler, aj elektriku, s ktorou v pohode vydržíme tri-štyri dni.“ A ako to vyzerá, keď sa vyberie s deťmi na výlet sama? „Idu si posadím k sebe dopredu, nech sa pozerá na cestu, a Tobiáško má vzadu svoj stôl, sedačku, tam si môže počas jazdy kresliť, čítať, hrá sa alebo pozerá rozprávky. Hlavne sa snažím načasovať tie cesty tak, aby spali aspoň nejakú časť trasy.“

Rodinka Baši Števulovej najradšej vyráža karavanom do Chorvátska.
Zdroj: Instagram @basastevulova


Baška nám prezradila, že okrem Chorvátska plánuje počas tohto leta s rodinkou obehnúť aj zopár cyklo-parkov v Rakúsku. Odtiaľ sa chystajú k talianskemu jazeru Lago di Garda a tiež do Dolomitov. S priateľom majú radi aktívne dovolenky a vždy si vozia so sebou aj bicykle. „Je ideálne, keď je na dovolenke rovnováha medzi oddychom a športom. Vtedy sme všetci spokojní,“ vymenúva plány na najbližšie mesiace. Cestovať niekam letecky si teraz vôbec nevie predstaviť, všetky dovolenkové plány sa v jej rodine spájajú s novým karavanom.

Roky cestovala menším karavanom, ktorý doma volali "limetka". Dnes majú väčší a komfortnejší.
Zdroj: Instagram @basastevulova


Jej deti sú vraj perfektnými parťákmi na cesty. „Tobiáš aj Ida sú vo všetkom stopercentne s nami. Nie je pre ne nič lepšie, ako spoznávať nové prostredie a dostávať nové impulzy. Deti sú oveľa prispôsobivejšie, keď s vami cestujú, spoznávajú a zažívajú nové situácie,“ pochvaľuje si hrdá dvojnásobná mama, ktorá rozbehla po skončení športovej kariéry biznis s detským oblečením. Ona vraj k šťastiu nepotrebuje päťhviezdičkový hotel, no priznáva, že cestovanie v karavane nemusí sadnúť úplne každému. Pre ňu je to však splnený sen.

Viac fotiek nájdete v našej FOTOgalérii.