Cestovanie karavanom nie je pre všetkých, tvrdí Baša s úsmevom. No pre ňu a jej rodinu je to splnený sen. Nemá problém z hodiny na hodinu zbaliť decká a vyraziť s nimi hoci aj sama do Chorvátska. Ich nový dom na kolesách má totiž všetko, čo potrebujú. Ak sa na takýto spôsob cestovania pozeráte nedôverčivo, čítajte, lebo dvojnásobná mama vás svojím nadšením nakazí tak, že takúto dovolenku budete chcieť vyskúšať tiež.

Na začiatku bola limetka

Aj keď sa Baša dlhé roky venovala vyslovene zimnému športu, priznáva, že je viac letný typ. Ale ako to už býva, človek väčšinou túži po tom, čo nemá. Preto si to teraz, po skončení profesionálnej kariéry, poriadne vynahrádza. Po karavane túžila už dlho, no sen o takomto cestovaní si úspešne plní posledných päť rokov. „Keď sme sa s mojím priateľom Tomášom dali dokopy a narodil sa nám syn Tobiáš, rozhodli sme sa upraviť Tomášov Volkswagen T5. To auto mal od svojej osemnástky, ale staral sa oň ako o najväčší poklad. Prerobili sme ho, dali dovnútra posteľ a všetko prispôsobili tak, aby sme aj s Tobiášom mohli cestovať,“ spomína na prvé obytné auto, ktoré vďaka svojej zelenej farbe dostalo meno Limetka.

Rodinka spočiatku cestovala Volkswagenom T5, ktorý volali Limetka.
Zdroj: Instagram @basastevulova

Na úplne prvý testovací výlet sa vybrali aj s ročným dieťaťom a trúfli si na 30-hodinovú cestu na juh Grécka. „Hneď na prvýkrát sme si strihli najvzdialenejšiu cestu, akú sme kedy karavanom absolvovali. Kempy v Grécku v porovnaní s takým Chorvátskom nestoja za nič, no vedeli sme, že na niektorých plážach sa dá kempovať voľne, tak sme na jednej zakotvili. Bolo tam pekne, no trochu nuda, lebo tam nie sú hory a nedalo sa tam ani bicyklovať. Už by sme tam asi nešli, no aspoň sme v aute všetko otestovali vrátane kuchyne.“

Chodíme skôr do FKK kempov, ktoré sú síce nudistické, ale aj oveľa krajšie, prírodnejšie a mám pocit, že sú v nich oveľa milší ľudia.
Baša Števulová

Žiadalo si to zmenu...

S Limetkou takto cestovali pár rokov a majú na ňu krásne spomienky. Baška v nej dokonca sama s deckami strávila päť týždňov v Chorvátsku. Práve k „slovenskému moru“ vyrážajú na výlety najradšej. „Na ostrove Krk v prístavnom meste Baška máme obľúbený kemp, tam vždy s kamošmi začíname letnú sezónu. Paradoxne, chodíme skôr do FKK kempov, ktoré sú síce nudistické, ale aj oveľa krajšie, prírodnejšie a mám pocit, že sú v nich oveľa milší ľudia. Snažíme sa vyhýbať takým, kde sú tobogany, akvaparky a všelijaké atrakcie pre deti. Myslím si, že to pre zábavu nepotrebujú, úplne im stačí byť v prírode,“ vysvetľuje bývalá reprezentantka Slovenska. Po narodení dcérky Idy však začala byť Limetka rodine primalá, tak ju predali a kúpili si nový väčší karavan. Záujemcov vraj mali viac než dosť, preto vyberali kupcu podľa sympatií. Aby sa ich prvé autíčko dostalo do dobrých rúk. „S novým karavanom som sa musela naučiť veľa nových vecí. Predsa len, meria 7,5 metra a je oveľa vyšší, preto si trebárs musím viac nadbehnúť, keď odbočujem. A zatiaľ si neviem predstaviť, že by som s ním mala pozdĺžne cúvaním parkovať,“ smeje sa Baška, ktorá však ráta s tým, že sa za pochodu všetko postupne naučí. Aj keď jej pojazdná domácnosť vyzerá obrovsky, špeciálny vodičák naň nepotrebovala, keďže spĺňa limit do tri a pol tony.

Po narodení dcérky Idy začala byť Limetka rodine primalá, tak ju predali a kúpili si nový väčší karavan.
Zdroj: Archív B. Števulovej

Druhý domov

Ak si stále neviete predstaviť, ako sa dá fungovať v takom aute, navyše s deckami a niekoľko týždňov, skúste si to predstaviť ako bývanie v garsónke, radí Baša. V zadnej časti je veľká posteľ, kde sa v pohode vyspia dvaja dospelí a dve deti. Vnútri je aj samostatná sprcha, toaleta, plnohodnotná kuchyňa so sporákom, dokonca s rúrou na pečenie a nechýba ani chladnička s mrazničkou. „Navyše nám ponúkali, či chceme aj digestor, ale načo mi bude? Veď si len otvorím strešné okno alebo dvere. Máme stolitrovú nádobu na vodu, z ktorej ide aj teplá, lebo vnútri je bojler. S elektrinou bez problémov vydržíme tri-štyri dni.“ Kuchyňu má už perfektne vyskúšanú, varieva v nej najčastejšie polievky, nedávno v nej dokonca dve hodiny vypekala palacinky a skúsila aj narodeninovú tortu pre Tobiáška. „Na Vianoce, keď budeme v zime niekam cestovať, pokojne tu môžeme piecť vianočné medovníky. Už sa na to teším,“ smeje sa úspešná športovkyňa, ktorá sa posledné roky naplno venuje vlastnej značke detského oblečenia Diobo.

Cestovanie karavanom nie je pre všetkých, tvrdí Baška s úsmevom.
Zdroj: Archív B. Števulovej

A ako to vyzerá, keď jej partner nemôže cestovať a ona sa vyberie s deťmi na výlet sama? „Idu si posadím k sebe dopredu, nech sa pozerá na cestu, a Tobiáško má vzadu svoj stôl, sedačku, tam si môže počas jazdy kresliť, čítať, hrá sa na iPade alebo pozerá rozprávky. Cestu sa vždy snažím načasovať tak, aby aspoň časť trasy prespali.“

Pokračovanie článku na ďalšej strane.