Zákazom predaja mentolových cigariet skončí predaj cigariet s príchuťou, tie budú ďalej k dispozícii len v rámci alternatív klasických cigariet ako napríklad cigary, cigarky (cigarillos), e-cigarety a zariadenia na zahrievanie tabaku, ako je napríklad IQOS. Z posledných prieskumov vychádza, že o prechode na inú alternatívu premýšľa 23 % fajčiarov mentolových cigariet a až 86% z nich by si vybralo IQOS, takmer polovica (48,4 %) sa asi najskôr vráti ku klasickým cigaretám bez príchute. O konci predaja mentolových cigariet sa v poslednej dobe pomerne veľa hovorí, vyše 37 % fajčiarov mentolových cigariet má preto teraz v úmysle nakúpiť si ich do zásoby. Postoj spoločnosti Philip Morris je jasný – „Pre fajčiarov mentolových cigariet by mal byť tento zákaz motiváciou prestať fajčiť úplne. Ak toho nie sú schopní, mali by pred prechodom na normálne cigarety radšej zvoliť menej škodlivú alternatívu pre zdravie, napríklad zahrievaný tabak.“

Ako sa to všetko začalo?

Mentolové cigarety sa po prvý raz objavili v roku 1925 v americkom Ohiu. S nápadom, ako si osviežiť pauzu na cigaretku, prišiel mladík Lloyd Hughes, prezývaný Spud. Legenda vraví, že jeho matka trvala na tom, aby kvôli svojejastme vdychoval mentolové kryštály. Ťažko povedať, koľkoje na tom pravdy, každopádne Spud zistil, že keď schovávalcigarety v tej iste plechovej škatuľke s mentolom, mali potom sviežu príchuť. A tým to všetko začalo. Najprv si svoj vynález nechával iba pre vlastné potešenie, potom skúsil mentolové cigarety ponúkať zákazníkom reštaurácie, ktorá patrila jeho otcovi a kde sám pracoval ako pokladník. Keď zistil, že jeho nápad má úspech, nechal si proces prípravy mentolových cigariet patentovať a založil si firmu. Svoje cigarety značky Spud potom predával po domoch v celom Ohio Valley. Zakrátko si jeho vynález všimla úspešná tabaková firma, ktoráod neho v máji 1926 kúpila patent aj značku za na tú dobuveľmi slušných 90 000 dolárov.

Čo hovoria štatistiky?

Už v roku 1932 boli mentolové cigarety Spud piatounajpopulárnejšou značkou v Amerike. Odvtedy sa trh samozrejme rozšíril a aspoň jedny mentolky mala v portfóliuväčšina tabakových značiek. Väčšiu obľubu ako v USA majúmentolové cigarety už iba na Filipínach a v Kamerune. V našich končinách, rovnako ako v ďalších krajinách EÚ, je mentolová príchuť tiež veľmi obľúbená. Januárový prieskumspoločnosti NMS Market Research prináša informáciu, že mentolové cigarety si kupuje celá tretina fajčiarov na Slovensku a v Českej republike. Poľsko, ktoré patrí medzikrajiny, kde sa mentolové cigarety vyrábajú, sa proti tabakovej smernici EÚ ohradilo a navrhovalo kompromisy, ako napr. zvýšiť vekovú hranicu, odkedy je možné si mentolové cigarety kúpiť, alebo uvádzať na obalochupozornenia, že škodia zdraviu rovnako ako klasické cigarety. Tieto návrhy však neprešli. Európska smernica o tabakových výrobkoch, ktorá zavádza zákaz mentolových cigariet a cigariet s mentolovými kapsulami, vstúpi do platnosti 20. mája 2020 na všetkých trhoch v Európskej únii vrátane bezcolných predajní.

Zdroj: Prieskum spoločnosti Ipsos realizovaný pre spoločnosť Philip Morris na dospelých fajčiaroch v apríli 2020.