U bratov Čechov ste už určite navštívili kúzelnú Prahu aj vinárne a zámky na Morave, ale poznáte južné Čechy? Tento kraj patrí k najobľúbenejším u našich západných susedov, lebo je ako stvorený na dlhé prechádzky či  túry, a tunajšie historické mestá majú dokonalú romantickú atmosféru. A to stále nie je všetko, veď blízky zámok Hluboká vás prenesie do rozprávky.

Z Budějovíc do celého kraja

Najväčším mestom Juhočeského kraja sú České Budějovice, hoci majú sotva stotisíc obyvateľov, takže sa tam človek stále cíti tak trochu ako „na vidieku“. Tomuto dojmu dosť nahrávajú budovy staré aj niekoľko stoviek rokov, väčšina z nich je však krásne upravená. Farebné domčeky, múzeá, historické pamiatky, dokonca jeden z najväčších pivovarov v Česku, to všetko priťahuje návštevníkov do tohto mesta ako magnet. Svoj výlet po južných Čechách môžete začať práve v Budějoviciach, prípadne si v nich spraviť svoju základňu, z ktorej budete vyrážať na výlety po okolí. Ubytovanie tu zoženiete hravo vo všetkých cenových kategóriách a ak necestujete vlastným autom, Budějovice majú s okolitými mestečkami, ktoré sa oplatí navštíviť, výborné spojenie verejnou dopravou.

Najväčším mestom Juhočeského kraja sú České Budějovice.
Najväčším mestom Juhočeského kraja sú České Budějovice.
Zdroj: Anna Onderková

 

„Bude jich více!“

Námestie Přemysla Otakara II., ktoré je pomenované po zakladateľovi mesta, patrí k najkrajším široko-ďaleko a práve tu sa odohráva hlavný život Budějovíc. Uprostred kraľuje baroková Samsonova fontána, ktorá mala v minulosti okrem ozdobného účelu aj ten praktický. Fontána totiž stojí na studni a voda z nej zásobovala mesto aj okolie. Určite neobíďte Čiernu vežu zo 16. storočia, ktorá meria vyše sedemdesiat metrov, a tak si na jej vrchol ročne vyšliapu tisícky návštevníkov. Bodaj by nie, keď je z nej parádny výhľad na celé mesto aj okolie. Nočný život sa odohráva najmä v malých krčmičkách, ktoré nájdete v centre mesta, ale i v odľahlejších štvrtiach a v ktorých sa pije to najlepšie z najlepšieho. Kvalitný domáci Budvar. Už od 15. storočia sa do sveta šíri dobrá povesť miestnych pivovarníkov a priamo v meste stojí pivovar, kde vám radi spravia aj prehliadku a ochutnávku. Ak ste vy alebo váš partner fanúšikom zlatistého moku, určite si ho zapíšte na zoznam toho, čo v Budějoviciach nesmiete vynechať. Práve pri pivku mi miestni prezradili aj vtipnú legendu o tom, ako vznikol názov ich mesta. Opäť sa týka kráľa Přemysla Otakara Druhého, ktorý sa počas svojho ťaženia práve neďaleko tohto mesta dozvedel, že sa stal otcom svojho prvorodeného syna. Od samej radosti vraj na plné hrdlo vykríkol: Bude jich více, a  tak vraj vznikli Budějovice. No nielen pivom je mesto živé, v tunajších  meštianskych domoch v centre narazíte aj na drobné múzeá, galérie aj divadlá. Budějovice majú silné kultúrne a umelecké zázemie aj vďaka slávnym rodákom. Vedeli ste, že odtiaľto pochádzajú herci Karel Roden a Jiří Mádl či režisérka Alice Nellis? V neďalekom Českom Krumlove sa zase narodil už nebohý spevák Petr Muk.

Historické centrum Českých Budejovíc má dokonalú romantickú atmosféru.
Historické centrum Českých Budejovíc má dokonalú romantickú atmosféru.
Zdroj: Anna Onderková

Pokračovanie článku na ďalšej strane.