Po prečítaní tohto článku budete ďakovať za Tinder a premotivované kamošky, ktoré vám dohadujú rande naslepo. Nájsť si totiž partnera v takej Číne, Indii či v niektorých afrických krajinách je proces, do ktorého za zapája celá rodina, ba dokonca dedina. A chlap musí splniť kopu čudesných úloh, kým si získa srdce svojej vyvolenej.

Ako to bolo v minulosti?

Randenie a zoznamovanie je staré ako ľudstvo samo. Samozrejme, jeho podoby sa vyvíjali. Od praveku, keď muž dvoril žene predvádzaním svojho veľkého kyjaka (máme na mysli skutočný kyjak, taký z dreva) a trofejou v podobe zabitého mamuta cez súboje na život a na smrť až po dnešné hľadanie si chlapa cez mobilné aplikácie. Pred pár rokmi spôsobil prelom v  zoznamovaní Facebook. Vyhľadať a osloviť človeka, ktorý sa nám páči, sa stalo záležitosťou niekoľkých sekúnd a dnes sme zašli ešte ďalej. Máme tu aplikácie na randenie ako Tinder, Grindr, Badoo či Bumble. Tie samy podľa stanovených kritérií vyberú partnera, ktorý sa k nám najviac hodí. A my sa pohybom prsta po displeji rozhodneme, či to s ním skúsime alebo ho bez zbytočných emócií pošleme kadeľahšie.

Vyhľadať a osloviť človeka, ktorý sa nám páči, sa stalo záležitosťou niekoľkých sekúnd.
Zdroj: Shutterstock

V starovekom Grécku a Ríme ženy nemohli hovoriť do výberu svojho nastávajúceho. Rozhodovala rodina a výška majetku nápadníka. Ak sa o srdce ženy uchádzalo viacero vhodných ženíchov, museli o ňu bojovať. Nešlo však vždy len o boj zbraňami či päsťami. Nápadníci pretekali v speve, behu, jazde na konských povozoch a museli absolvovať nekonečné rozhovory s členmi nevestinej rodiny. Známy je príbeh významného aténskeho štátnika Cleisthenesa, ktorý nechal medzi sebou súťažiť nápadníkov svojej dcéry po celý rok. Večer pred finálnym rozhodnutím sa Cleisthenesov favorit od úľavy, že má už všetko za sebou, strašne opil. Až tak, že začal robiť na stretnutí s rodinou nastávajúcej stojky a totálne sa pred všetkými strápnil. Vďaka tomu zmaril všetky svoje šance. Podobné maniere pretrvávali v Európe celé stáročia. A, žiaľ, v niektorých krajinách výber partnera stále nemá v rukách iba žena.

Keď si ich ratolesti do istého veku nenájdu správnu polovičku, do boja nastupujú matky. Dohadujú rande svojim slobodným deťom po tridsiatke.
 

 

Čínske matky vyrážajú „do boja“

Keď som bola pred rokom v Pekingu, v jedno víkendové dopoludnie ma zaujali v parku zástupy starších žien. Každá mala pri nohách položený papier s čínskymi nápismi, fotografiu mladej ženy či muža a vrúcne medzi sebou debatovali. Dozvedela som sa, že sú to matky, ktoré sa zúfalo snažia nájsť pre svojich synov a dcéry partnerov. Keď si totiž ich ratolesti do istého veku nenájdu správnu polovičku, do boja nastupujú matky. Dohadujú rande svojim slobodným deťom po tridsiatke. Zdá sa vám to ako zjavenie spred sto rokov? Lenže ono to tak vážne funguje dodnes. Najväčšie podujatie tohto druhu sa každoročne v Číne deje 11. novembra a tento deň je dokonca vyhlásený za Deň single ľudí. Na zoznamovacích akciách sa zúčastňujú hlavne rodičia, ale aj mladí, ktorí si túžia nájsť partnera sami. Pred pár rokmi dokonca vládou sponzorovaná zoznamovacia agentúra v Šanghaji organizovala pravidelne podujatia zamerané na dohadzovanie partnerov.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.