Reklamy v telke, ale aj všetci naokolo vám chcú natlačiť do hlavy, že kľúčom k super životu je krajší džob, lepšie auto alebo chrumkavejšia frajerka. Celý svet vám nonstop vykladá, že treba mať viac, viac, viac. Viac kupovať, viac vyprodukovať, viac súložiť, BYŤ viac. Chcú, aby to bolo pre vás dôležité. A prečo? Pretože je to dobré pre biznis. Pritom to vôbec nepomáha nášmu mentálnemu zdraviu. Kľúčom k dobrému životu je totiž mať v paži. Na háku. Netrápiť sa pre majetky, ale iba pre to, čo je pravdivé a dôležité. Asi takto začína svoju úspešnú knihu Jemný spôsob, ako mať v paži jej autor Mark Manson. Kým k tomuto poznaniu dospel, trvalo to roky. Plus päťdesiatpäť precestovaných krajín a plný batoh sexuálnych zážitkov.

Zlodej a klamár

Mark Manson je dnes tridsaťpäťročný vtipný mladý muž, ktorý vyrastal v americkom Texase. A hoci vyštudoval financie na Bostonskej univerzite, finančníctvo ho nikdy nelákalo. Naopak, odmalička bol rebel. Pochádza z bohatej rodiny, kde sa, ako vraví, peniaze používali skôr na obchádzanie problémov ako na ich riešenie. A priznáva, že bol aj zbabelec a klamár. Už v dvanástich prestavil alarm v rodičovskom dome, aby sa v noci mohol vykradnúť von a voziť sa na aute kamošovej mamy. Kradol rodičom cigarety a predával ich v škole. A keď ho učiteľ pristihol s marihuanou, vyhodili ho zo strednej školy. Potom stratil priateľov, rodičia sa rozviedli a to všetko ani nie za deväť mesiacov, takže milý Mark sa spolu s bratom mal rozhodnúť, u koho chcú bývať.

Mladý muž si skrátka musel uvedomiť, že motivácia nepríde, ak sa o ňu nebude usilovať.
Mladý muž si skrátka musel uvedomiť, že motivácia nepríde, ak sa o ňu nebude usilovať.
Zdroj: Instagram/markmanson

Jedna kríza za druhou

Mark si na kompenzáciu tejto traumy vybral ženy. „Mal som neustálu potrebu dokázať si, že ma milujú a uznávajú. Naháňal som ženy ako narkoman svoju dávku koksu. Bol som hráč, nezrelý, sebecký, hoci miestami šarmantný,“ opisuje a dodáva, že táto fáza trvala dlho, celých desať rokov. Stal sa profesionálnym lámačom ženských sŕdc. Keďže bol obletovaný a žiadaný, spyšnel. A to tak, že neváhal podraziť kamaráta, len aby svetu dokázal, aký je borec. „V skutočnosti však bola zo mňa troska. Večne nezamestnaný som prespával na gauči u známych alebo u mamy, pil som litre alkoholu, vzdialil som sa najlepším priateľom a keď som stretol dievča, ktoré som mal skutočné rád, moje ego nakoniec všetko zničilo.“

Navyše Mark ukončil univerzitu v čase hospodárskej krízy, keď banky kolabovali, pracovný trh pre vyštudovaného finančníka bol krutý a aby toho nebolo málo, jedna zo spolubývajúcich sa priznala, že už mesiace nezaplatila nájom a vzápätí zmizla. Rovnako ako Markove úspory, ktorými musel vyrovnať účet. 

Pokračovanie na ďašej strane.