Zdôverili ste sa niekedy priateľovi, alebo milovanej osobe o ťažkom období vo vašom živote a zistili ste, že ich nekonečná pozitivita vás znepokojila, prípadne až rozčúlila? Ak áno, možno ste mali dočinenia s toxickou pozitivitou.

Psychológovia popísali toxickú pozitivitu ako „predstavu, že bez ohľadu na situáciu by sme mali mať pozitívne a optimistické myslenie“. Nepochybujeme o tom, že optimizmus má svoje prínosy, život však nie je vždy len veselý a príjemný a všetci majú právo aj na negatívne pocity. V praxi majú ľudia niekedy až pocit hanby za zdieľanie ťažkých skúseností a vyjadrenie emócií, ktoré sú vnímané ako „negatívne“, napríklad smútok, hnev, frustrácia, či žiarlivosť, čo môže byť škodlivé pre ich duševné zdravie.

Čo je toxická pozitivita?

Toxická pozitivita často nie je so zlým úmyslom. Mnohí z nás jednoducho nevedia, ako utešiť a podporiť druhých, keď sa vyrovnávajú s ťažkými emóciami alebo situáciami. Myslíme si, že je užitočné uistiť našich blízkych, že zajtra bude lepšie, ale ľudia sa vďaka tomu môžu cítiť nepochopení a neviditeľní.