Patris lákal svet odmalička a túžila ho nielen prebádať, ale aj ukázať ostatným cez objektív fotoaparátu. Fotografický dizajn študovala na umeleckej škole a jej zábery, o ktoré sa delí na svojom blogu aj sociálnych sieťach, sú parádne. Krásnu a šikovnú Slovenku si môžete pamätať z dua We Lift Together, ktoré vydávalo knihy so zdravými receptami, a ani fitnes jej nebol cudzí. V januári 2020 sa však rozhodla vydať sama do neznáma, zanechať doma všetky istoty a cestovať na vlastnú päsť. Vybrala sa do Ázie a hneď prvé týždne v Indonézii jej doslova zmenili život. Stretla tam Čecha Toma, rovnako dobrodružného, ako je ona sama, a odvtedy ich spoločný život aj cestovanie nabrali poriadne na obrátkach.

Nech má cesta zmysel

Keď vypukla vo svete korona, nachádzali sa práve na Sumatre, kde sa zapojili do dobrovoľníckeho programu, pomáhali ochraňovať dažďový prales, orangutany, korytnačky, učili deti v miestnej škole a čistili pláže od plastov. Vedeli, že keby sa vrátili domov, Patris na Slovensko a Tom do Česka, zákony by ich rozdelili každého na opačnú stranu hranice. Rozhodli sa preto pokračovať vo svojej ceste. Spoločne prešli Indonéziu, Malajziu a potom sa presunuli do Afriky, kde nejaký čas žili na Zanzibare, v Tanzánii, Zambii a v Botswane. A svojmu putovaniu sa vždy snažia dať hlbší zmysel.

Cestovatelia Patris a Tom strávili v Afrike osem mesiacov.
Zdroj: Instagram @patrisjarabicova

„Decká v Západnej Papue mali obrovskú radosť, keď sme im rozprávali o snehu. Podporili sme aj stanicu opustených slonov, priniesli hračky deťom do detského domova. Všade sa dá nejako pomôcť,“ vraví Tom. Destinácie, kam cestujú, ich musia niečím pritiahnuť, obaja stavajú na svoju intuíciu a typické letoviská a rezorty ich nikdy nelákali, radšej spoznávajú bežný život v danej krajine. „Vyberáme si väčšinou exotické krajiny, kde je teplo, oceán alebo more. Chceme zažiť lokálnu skúsenosť, spojiť sa s miestnymi, s prírodou a zanechať miesto o niečo lepšie, ako sme ho našli,“ dopĺňa Patris. Všetko od leteniek, ubytovania až po jedlo a dopravu si zabezpečujú sami a je to vraj najlepší spôsob, ako krajinu čo najlepšie spoznať. A nielen ju, ale aj seba samých. „Tento štýl cestovania vytváral moju osobnosť. Na cestách sa naučíte vďačnosti, trpezlivosti, spoznáte rôzne rasy ľudí a náboženstvá a naučíte sa nikoho nesúdiť. Dôležité je prekonať strach z neistoty a pustiť sa do toho,“ priznáva Tom a je rád, že on aj Patris sa rozhodli vykročiť do neznáma, pretože inak by sa možno vôbec nestretli. Láska si ich našla na opačnom konci sveta, tisícky kilometrov od domova.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.