„Diagnóza“ menom povianočné kilá navyše sa nevyhýba ani celebritám. Každá z nich s nimi bojuje po svojom a držia najrôznejšie diéty. Týmto piatim sa však radšej vyhnite – podľa Britskej dietetickej asociácie sú niektoré z nich vtipné, iné však dokonca potenciálne nebezpečné.


1. Diéta podľa krvných skupín

V 80. rokoch minulého storočia ju spopularizoval americký naturopat Peter J. D´Adamo a vychádza z predpokladu, že každá zo štyroch krvných skupín je spojená s odlišným typom metabolizmu. Tomu sa má prispôsobiť životný štýl aj jedálniček. Napríklad ľudia s krvnou skupinou 0 by mali jesť viac živočíšnych bielkovín ako tí so skupinou A, ktorým viac sedí vegetariánska strava s vysokým obsahom zeleniny. Na diéte fičia manželka Justina Biebera Hailey Baldwin aj speváčka Cheryl Cole, má to však háčik. Táto metóda nie je ničím vedecky podložená a odborníci si pri nej ťukajú na čelo. Vynechávaním niektorých potravín si, naopak, môžete uškodiť.

Hailey Bieber Baldwin stavila na diétu podľa krvných skupín.
Hailey Bieber Baldwin stavila na diétu podľa krvných skupín.
Zdroj: gettyimages


2. Diéta podľa farieb

Skôr úsmevná ako nebezpečná je diéta, ktorú propaguje speváčka Christina Aguilera. Počas dňa je dovolené konzumovať iba jedlá určitej farby, pričom v priebehu týždňa sa vystriedajú biela, červená, zelená, oranžová, fialová a žltá. Farby sa medzi sebou nemôžu kombinovať. Nájsť jedlá jednej farby zaberie toľko času a energie, že na samotné jedenie ho ostáva málo. A v tom je zrejme aj vtip, prečo údajne táto metóda funguje.

Christina Aguilera propaguje netradičnú diétu podľa farieb.
Christina Aguilera propaguje netradičnú diétu podľa farieb.
Zdroj: NBC


3. Alkalická voda

Beyoncé, Madona, ale ani Donald Trump a mnohé ďalšie známe mená sa nepohnú bez fľašky tejto údajne zázračnej tekutiny. O čo ide? Alkalická alebo zásaditá voda má vyššiu hodnotu pH ako bežná pitná voda. Z tohto dôvodu sa niektorí domnievajú, že pomáha nášmu telu efektívnejšie prijímať živiny a vylučovať toxíny. Podľa odborníkov ide však len o marketingový ťah a celá teória je postavená na veľmi chatrných základoch. Pitný režim je pre telo aj chudnutie určite super, ale postačí naň obyčajná voda. Náš organizmus si totiž dokáže poradiť s akýmkoľvek pH potravín a udržiavať krv v správnom rozsahu pH. Ak by to tak nebolo, okamžite by sme ochoreli.

Beyoncé schudla vďaka vegánskej strave, ale propaguje aj pitie alkalickej vody.
Beyoncé schudla vďaka vegánskej strave, ale propaguje aj pitie alkalickej vody.
Zdroj: profimedia.cz

4. Čistiaci čaj a slim káva

Pri pohľade na modelku s dokonalým telom, ktorá drží v ruke šálku zázračného čaju alebo kávy a tvrdí, že za svoju postavičku vďačí práve im, je ťažké odolať. Koniec koncov, Kardashianky aj raperka Cardi B by za ne tiež dali ruku do ohňa. Aká je však pravda? Smutná, pretože žiadne zázračné drinky neexistujú – všetko si treba odmakať cvičením a úpravou stravy. Niektoré čaje vás síce prečistia, ale tak, ako nechcete. Pôsobia totiž laxatívne, a tak nielenže vás vyženú na WC, ale môžu spôsobiť aj dlhodobejšie črevné problémy.

Kim a Khloe a Kardashian.
Kim a Khloe a Kardashian.
Zdroj: Dia Dipasupil

5. Preparáty na chudnutie

Tabletkám a nápojom, ktoré majú zabezpečiť koktail živín a nahradiť stravu holdujú viaceré osobnosti, dokonca samotný princ Harry. Za viac ako sto eur na mesiac dostanete balíček, vďaka ktorému síce schudnete, ale určite nie zdravo. A hlavne, po návrate k vašej bežnej strave pôjde kilá opäť hore. Odborníci tiež varujú, že potláčanie chuti do jedla, ktoré majú rôzne prípravky vyvolať, nie je prirodzené a ide proti vášmu telu a jeho potrebám. Taktiež zloženie nie je vôbec také zázračné, ako by sa zdalo. V skutočnosti má krajec celozrnného chleba viac vlákniny, ako drink o ňu obohatený. Pri tejto aj všetkých ostatných nezmyselných diétach platí – stačí zapojiť zdravý rozum.

Aj princ Harry dbá o štíhlu líniu.
Aj princ Harry dbá o štíhlu líniu.
Zdroj: Getty Images