Koža postihnutá fľakmi či vitiligom trápi mnohých z nás. EMMA však zistila skvelý spôsob, ako ju zdokonaliť.

FOTO tetovaného vitiliga nájdete TU

Fľakatá koža, ktorú má na svedomí ochorenie odborne nazývané vitiligo, až donedávna nepatrila k atribútom krásy. Práve naopak, ľudia s depigmentáciou pokožky, ktorá vzniká následkom zániku melanocytov a má sklon k progresii, sa za vitiligo skôr hanbili a snažili sa ho zakrývať. Na piedestál záujmu sa vitiligo dostalo až nedávno, keď ho preslávila kanadská topmodelka Winnie Harlow (28). V jej prípade nejde o zanedbateľný defekt, práve naopak. Jeho rozsah je taký enormný, že ho kráska povýšila na prednosť a vybudovala si na ňom hviezdnu kariéru. Svoje neprehliadnuteľné fľaky hrdo vystavuje na obdiv a neprekážajú ani značkám ako Fendi, Marc Jacobs či Diesel, ktoré si ju vybrali do kampaní. Dokonca sa pýši prestížnym „titulom“ anjelik z vychytenej Victoria’s Secret Fashion Show, ktorá je charakteristická práve značným odhalením tiel modeliek v dráždivej spodnej bielizni. A čuduj sa svete, jej fľaky nenabúrali ani koncept tejto sexi módnej šou! Podľa dostupných zdrojov čokoládovo-mliečna kráska zarobila doposiaľ päť miliónov dolárov. Na to, že mnohí pacienti s vitiligom majú z vlastnej pokožky komplexy, nie zlé…

Vyfarbí škvrny

Nie každá z nás však môže zarábať milióny, byť hviezdou prehliadkových mól či kampaní a mať to, takpovediac, v paži. Pre tie, ktoré ich fľakatá pokožka trápi, sme našli riešenie – permanentný mejkap. To, že si dávame tetovať obočie, očné linky či pery, je už dlhoročná bežná prax. No permanentný mejkap môže pomôcť aj v prípade kamufláže vitiliga. „Veľa sa hovorí o tetovaní v súvislosti s vysloveným skrášľovaním, ale málo o esteticko-medicínskom tetovaní, teda mikropigmentácii, ktoré vie korigovať aj ostro ohraničené biele škvrny kontrastujúce so zhnednutou pokožkou, známe ako vitiligo. Príčinou jeho vzniku môže byť stres, trauma, prudké opálenie, infekcia či dedičnosť. Vo všeobecnosti ide o autoimúnne reakcie, keď imunitný systém vytvára protilátky proti vlastným pigmentovým bunkám. Biele krvinky a protilátky napádajú melanocyty, zničia ich a to spôsobuje depigmentáciu – vitiligo,“ vysvetľuje permanent make-up artistka Miriam Madová.

Miriam sa väčšinu svojej kariéry zameriavala na skrášľovanie žien pomocou vytetovaného mejkapu, no keď natrafila aj na medicínske využitie svojho remesla, začala i týmto spôsobom pomáhať tým, ktorí sa za svoju škvrnitú pokožku hanbia. Sú to nielen ženy, ale aj muži rôzneho veku. „Vitiligo sa totiž objavuje u oboch pohlaví a kedykoľvek počas života. Zvyčajne sa začína medzi desiatym až štyridsiatym rokom, najčastejšie však okolo dvadsiatky. A keď by sme sa mali pozrieť na najčastejšie depigmentované oblasti na tele, je to hlava, šija, krk, axilárne ohyby, chrbty rúk, prsné bradavky, pupok, niekedy aj horné a dolné končatiny,“ vymenúva Miriam Madová.

Nečudo preto, že zmena vzhľadu spôsobená vitiligom môže ovplyvniť emočnú i psychickú nepohodu človeka. Na toto ochorenie, žiaľ, v súčasnosti neexistujú uspokojivé liečebné metódy. „Pacientom však môže pomôcť paramediciálny permanentný mejkap, teda trvalejšie sfarbenie postihnutej pokožky metódou mikropigmentácie s bezpečnými pigmentmi,“ dáva Miriam nádej pacientom s vitiligom. Ide o jedno až dve percentá populácie, u ktorých sa toto ochorenie vyskytuje.

Winnie Harlow zo svojho ochorenia vyťažila a vybudovala si kariéru topmodelky.
Zdroj: Profimedia

Pokračovanie na ďalšej strane.