Čo sú pleťové oleje?

Väčšinou pochádzajú z rastlín, obsahujú nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa v podobnej forme nachádzajú aj v ochrannej vrstve pokožky. Preto sa s ňou mimoriadne dobre viažu a posilňujú ju. Okrem toho dodávajú oleje pleti vitamíny (hlavne A a E), aby ochránili kožné bunky pred oxidatívnym stresom. Ak ich nanesiete na vlhkú pokožku, dokážu v nej krásne uzamknúť vodu.

Neupchajú oleje moju pokožku?

Látky, ktoré vyvolávajú vyrážky, pretože upchávajú póry, obsahuje najmä olivový a kokosový olej. Najznámejšie nekomodónne oleje sú šípkový, jojobový, arganový, konopný, hroznový a čajovníkový.

Čo je suchý olej?

Je to marketingové pomenovanie pre olej, ktorý sa rýchlo vsiakne do pokožky, a tak ho na pokožke po chvíli takmer necítite. Väčšinou je riedený, napríklad parafínovými olejmi. Suché oleje sa skôr kazia, preto stavte radšej na tie prírodné.

Ošetrujúci olej na tvár s Blue Orchid s protivráskovým účinkom na dehydrovanú pleť, Clarins, 41 E
Ošetrujúci olej na tvár s Blue Orchid s protivráskovým účinkom na dehydrovanú pleť, Clarins, 41 E
Zdroj: Profimedia.sk, Archív

Dokážu oleje pokožku hydratovať?

Nie, ale zamedzia, aby vlhkosť z pleti unikla. Vytvoria totiž na nej ochranný film. Hoci mnohé rastlinné oleje obsahujú skvalén, ktorý sa považuje za zdroj vlhkosti, je to tuk, ktorý vlhkosť uzamkne a pleť vyhladí.

Môžem používať opaľovací prípravok v podobe oleja?

Momentálne je to veľmi trendy, no radšej nie. Jeho slnečná ochrana je prinízka na to, aby efektívne chránila. Všimnite si, že opaľovacie oleje s vysokým SPF neexistujú.

Pokračovanie na ďalšej strane.