Starnutie pleti

Každá žena si praje mať bezchybnú pleť bez vyrážok a vrások, avšak čas je neúprosný a nemožno ho zastaviť. Pleť začína starnúť už okolo 25. roku života, keď v tele klesá množstvo kolagénu a začínajú sa objavovať prvé mimické vrásky. Na stav a kvalitu pleti má vplyv nielen vek, ale aj okolité prostredie, životný štýl, genetika alebo starostlivosť o pleť.

Okolo tridsiatky môžeme na pleti pozorovať úbytok vody a zníženie pružnosti. Rovnako v tehotenstve dostáva pleť poriadne zabrať. Kvôli hormonálnym zmenám produkuje pokožka viac mazu a môže sa tak objaviť akné. S príchodom štyridsiatky sa výrazne mení horná vrstva kože a pleť je náchylnejšia na hrubosť a suchosť. Vrásky sa prehlbujú, pleť stráca pevnosť a získava matný odtieň. Objavujú sa aj prvé pigmentové škvrny. V období menopauzy sa vplyvom poklesu hormónov zhoršuje kvalita pleti a zrýchľuje jej starnutie. Po šesťdesiatke sa na pleti prejavuje hyperpigmentácia alebo starecké škvrny a ovplyvňuje ju aj gravitácia. Po sedemdesiatke pleť čelí zníženiu imunitnej funkcie kože a je tak náchylnejšia na infekcie.

Prečo je kolagén taký dôležitý?

Kolagén je bielkovina, ktorá sa vyskytuje v celom tele. Nachádza sa v zuboch, vlasoch, črevách, svaloch, kostiach a tiež v koži. Práve kolagén udržuje pleť hladkú a pevnú. Jeho produkcia však postupom času klesá. Medzi dvadsiatimi a tridsiatimi rokmi koža stráca približne 1 % kolagénu ročne. Strata kolagénu sa s pribúdajúcim vekom a vplyvom ďalších faktorov zrýchľuje a okolo 50. roku života už strácame až 5 % kolagénu ročne. Aj keď je možné kolagén prijímať v potravinách (vaječný žĺtok, losos, tuniak, oriešky, paprika, listová zelenina), tak prírodný kolagén telo zle vstrebáva a tepelnou úpravou sa dokonca poškodzuje. Odporúčaná denná dávka kolagénu sa pohybuje okolo 3-10 g kvalitného kolagénu denne. Také množstvo nemožno zo stravy prijať, preto odborníci odporúčajú dopĺňať kolagén vo forme doplnkov stravy.

Napojte pleť kolagénom

Oveľa lepší účinok dosiahneme užívaním tzv. hydrolyzovaného kolagénu, ktorý naše telo vstrebáva lepšie ako prírodný kolagén. Navyše v kombinácii s ďalšími látkami, napr. vitamínom C, dosiahneme väčší efekt. Vyskúšať môžete novinku z lekárne - kolagénový drink Pleťové hnojivo. Ide o výživový doplnok vo forme osviežujúceho nápoja s chuťou tropického ovocia. Štedrú porciu kolagénu dopĺňa extrakt viniča hroznorodého, ktorý pleť intenzívne hydratuje, vyživuje a prepožičiava jej svieži a rozžiarený vzhľad. Obsiahnutý extrakt zeleného čaju redukuje vrásky aj nedokonalosti pokožky, celkovo pleť vyhladzuje a obmedzuje prejavy celulitídy. Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu v pokožke a vitamín B5 redukuje únavu aj vyčerpanie pleti. Vysoká dávka biotínu v Pleťovom hnojive pôsobí blahodarne nielen na stav pleti, ale aj vlasov a nechtov.

Nedarí sa vám dosiahnuť dlhé mihalnice?

Nielen krásna pleť, ale aj zvodný pohľad a oči orámované dlhými a hustými mihalnicami sú symbolom ženskej krásy. Nie každú ženu príroda dostatočne obdarila, a preto za túžbou po krajších mihalniciach sú ženy schopné podstúpiť takmer čokoľvek. Medzi najčastejšie spôsoby patria nalepovacie mihalnice. Aj keď je výsledok vidieť ihneď, mnohokrát so sebou prináša aj určité úskalia.

Na nalepenie umelých mihalníc potrebuje žena potrebnú dávku šikovnosti a trpezlivosti. Nalepovacie mihalnice je však nutné pred spaním zložiť, čo pri každodennom nosení vedie k poškodeniu a vypadávaniu mihalníc, najmä vo vnútornom kútiku. Občas sa tiež u citlivých jedincov môže objaviť alergická reakcia na lepidlo. Navyše s umelými nalepovacími mihalnicami nikdy nedosiahnete prirodzený vzhľad a vždy budete vyzerať ako žmurkacia bábika.

Ďalšou možnosťou je predĺženie a zahustenie mihalníc v kozmetickom salóne, pri ktorom sú na prírodné mihalnice aplikované mihalnice umelé. Aj tu je však výsledok iba dočasný a predĺženie väčšinou vydrží 4-6 týždňov. Potom je nutné nechať mihalnice znova doplniť, čo je nielen veľmi nákladné pre našu peňaženku, ale tiež to poškodzuje prirodzené mihalnice, ktoré majú tendenciu viac vypadávať.

Ilustračné foto
Zdroj: Simply You Slovakia

Pleťové aj mihalnicové hnojivo je dostupné výhodne na e-shope ZLEKARNE.sk.

Už ste počuli o mihalnicovom sére?

V poslednej dobe rastie obľúbenosť sér na mihalnice, ktoré dokážu za pár týždňov doslova zázraky. Nijako nezaťažujú prírodné mihalnice a aplikácia je veľmi jednoduchá. Pomocou štetca stačí sérum naniesť pozdĺž hornej aj dolnej línie mihalníc každý večer pred spaním. Sérum stimuluje folikuly, a vďaka nim sú mihalnice dlhšie a objavujú sa aj nové riasy. Výsledky je možné vidieť už po prvom mesiaci, ideálne je však sérum používať aspoň 3 mesiace.

Vyskúšať môžete sérum Mihalnicové hnojivo, ktoré zaisťuje rýchlu a efektívnu stimuláciu rastu mihalníc, obmedzuje ich vypadávanie a celkovo zlepšuje kvalitu, dĺžku, hustotu aj objem mihalníc. Vhodné je aj na obnovu rastu obočia, napríklad po nešetrnom vytrhávaní. Koncentrované zloženie spája účinky jedinečnej zložky Genisteín, stimulujúcej rast nových mihalníc, kofeínu, biotínu, kreatínu, zaisťujúce obnovu keratínových buniek a regeneráciu existujúcich mihalníc a ošetrujúceho panthenolu.