Vyhnite sa dráždivým prísadám

Vinníkom za začervenaním môže byť často podráždenie pokožky alebo alergie vyvolané špecifickými zložkami. Dr. Blair Murphy-Roseová poukazuje na to, že alfa-hydroxykyseliny, kyselina salicylová a produkty na báze vitamínu A, ako je retinol alebo retinoidy na predpis, sú známe tým, že spôsobujú začervenanie.

Ilustračná fotka
Zdroj: Shutterstock

Vyskúšajte studený obklad

Studený obklad dokáže zázraky, no pamätajte na to, že ľadový obklad nie je riešením. Paradoxne, osvieženie pokožky môže zvýšiť prietok krvi do tváre, čo spôsobí ešte väčšie začervenanie. Namiesto toho sa rozhodnite pre chladnú handričku alebo trávte čas v chladnejšom prostredí.

Používajte minerálny opaľovací krém

Ľudia so začervenaním majú často citlivú pokožku, vďaka čomu je minerálny opaľovací krém bezpečnejšou voľbou ako chemické alternatívy. „Minerálne opaľovacie krémy zvyčajne obsahujú oxid titaničitý a oxid zinočnatý, ktoré pravdepodobne nespôsobujú podráždenie,” radí doktorka Murphy-Roseová. „Sú obzvlášť ideálne pre ľudí s citlivou pokožkou kvôli ich jemnej povahe.” Tieto zložky sú tak dobre tolerované, že sa často používajú v krémoch na vyrážky.

Zmeňte svoju make-up rutinu

Čokoľvek, čo aplikujete na pokožku, môže potenciálne spôsobiť podráždenie, vrátane make-upu. „Vždy varujem svojich pacientov pred používaním kyselinového make-upu,” radí doktor Evans. „Niektorí ľudia sa rozhodnú pre tónované opaľovacie krémy s kyselinou salicylovou na akné, ale tie môžu príliš vysušiť a zhoršiť problém.” Namiesto toho investujte do hypoalergénneho make-upu na minerálnej báze.

Ilustračná fotka
Zdroj: Shutterstock

Čo spôsobuje začervenanie tváre?

Začervenanie tváre môže pochádzať z rôznych dôvodov, pričom každý z nich si vyžaduje odlišný liečebný prístup. Môže to byť výsledkom emócií, ako sú rozpaky, návaly tepla po cvičení alebo konzumácia korenistých jedál.

Avšak začervenanie môže byť tiež znakom základných kožných ochorení, ako je rosacea, ekzém, kontaktná dermatitída, spálenie od slnka alebo akné, varuje Dr. Murphy-Roseová. Niektorí jedinci dokonca pociťujú začervenanie z nadmernej exfoliácie alebo niektorých liekov.