U dospelých je nutné najskôr vylúčiť prejavy, ktoré sú podobné akné. Prejavy môžu vznikať vytláčaním, nevhodnou kozmetikou, užívaním liekov, chorobou, alebo napríklad pôsobením slnečného žiarenia. Pri výskyte opakujúcich sa aknóznych prejavov je vhodné celkovej vyšetrenie, vrátane hormonálnych hladín.

Liečba býva rovnaká ako u dospievajúcej mládeže. Používajú sa prípravky s obsahom retinoidov, benzoylperoxidu prípadne kyseliny azelovej v kombinácii s antibiotikami. Ak sú prejavy rozsiahle, spôsobujú zjazvenie, je možná celková liečba antibiotikami, hormonálnou antikoncepciou, alebo retinoidmi. Lokálna liečba môže byť tiež podporená aplikáciou chemického peelingu s ovocnými kyselinami alebo dermabráziou.

Akné v tehotenstve

Pri plánovanom tehotenstve je nutné predovšetkým poučenie žien. Väčšina liekov nesmie byť počas tehotenstva užívaná, preto je vhodná vždy konzultácia s lekárom.

Liečba akné môže spôsobovať vysušenie

U dospelých žien, je väčšia pravdepodobnosť, že koža môže byť liečbou viac vysušená, než u dospievajúcich. Všetky liečebné prípravky na akné kožu vysušujú, preto je nutná jej hydratácia. Používanie kozmetických krémov je veľmi dôležité, minimálne 1x denne. Krém by mal byť ľahký, aby neupchával póry. Zároveň je dôležité, aby koža nebola premastená, ale len hydratovaná, preto nie sú odporúčané oleje. Ak je koža po použití starostlivosti červená, suchá, páli, nejde väčšinou o alergickú reakciu, ale o jej podráždenie. Počas liečby je tiež odporúča chrániť kožu pred pôsobením slnečného žiarenia, aby prejavy a jazvy nezpigmentovaly. Koža je totiž citlivejšia a mohla by sa spáliť.

TIP: Ak je vaša pleť náchylná k tvorbe kožných nedokonalostí, vyskúšajte rad starostlivosti Anti-Imperfection od značky Mixa, odborníka na citlivú pleť. Tá obsahuje micelárnu vodu pre zmatnenie pleti, čistiacu pleťovú vodu a gél bez alkoholu, hydratačný krém 2v1 a ako novinku aj čistiacu masku bez exfoliačných častíc. Pri pravidelnom používaní produktov tejto rady je pleť dokonale vyčistená, zmatnená, zjednotená a bez nedokonalostí.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Mixa

Vyhladenie jazvičiek po akné je možné laserovým ošetrením alebo aplikáciou kyseliny hyalurónovej, záleží na type jaziev. Je však dôležité pamätať na to, že laserové zákroky frakčným a erbiovým laserom by nemali byť vykonávané, ak sú prítomné zápalové prejavy.

Autor: MUDr. Lucie Jarešová