TÁTO diéta je najúčinnejšia! Odborníci skúmali tie najobľúbenejšie!
29. 5. 2021, 0:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:47)

Zdroj: Shutterstock
Existuje vôbec nejaká žena, ktorá nikdy nedržala diétu? Nie vždy však fungujú. Zdravie.sk na základe odporúčaní odborníkov zistilo, ako schudnúť tak, aby ste si hmotnosť udržali natrvalo!
Atkinsonova diéta sa svojho času tešila veľkej popularite. Je založená na stravovaní s nízkym obsahom sacharidov. Pochutnať si však môžete na mäse, pokojne aj mastnejšom či klobáskach, tie sú povolené. Opatrnosť je však namieste. Stravovanie je jednostranné a častá konzumácia nezdravších druhov mäsa a mäsových výrobkov, podporuje vznik usadenín v cievach, čo môže vyústiť i do problémov so srdcom. Strava bohatá na puríny vám môže zaťažovať obličky, prízvukuje nemecký portál lifeline.de, ktorý si posvietil na diéty.
Pozor, je nevyvážená
Na podobnom princípe je založená aj takzvana Dukanova diéta. Celé stravovanie je rozdelené do štyroch fáz a prioritne ide o príjem bielkovín. Hoci môžu mať aj rovnaký počet kalórií ako sacharidy, budete po nich dlhšie sýtejší. Pri tomto type diétovania však prijímate príliš veľa živočíšnych produktov, navyše na úkor zeleniny, ovocia a vlákniny. Táto diéta je nevyvážená a prísne škrty sacharidov nie sú zdravé. Na podobnom princípe funguje aj paleo diéta. Absolútne škrtnutie sacharidov sa viaže aj k rozličným druhom takzvaného ketogénneho stravovania. Odborníci však tento radikálny krok považujú za veľmi sporný.
Pozrite si ďalšie ►►►
Delíte si porciu?
Obľúbeným spôsobom ako chudnúť je delenie celých porcií na polovicu. Koncept je jednoduchý, ušetrí vám počítanie kalórií či nakupovanie špeciálnych potravín. V podstate môžete jesť všetko. Problémom však môže byť náhle a často drastické škrty v jedálnom lístku. Mnohí postupne pri stravovaní prejdú k jednostrannej strave. Medzi hlavnými jedlami vás môže prepadnúť hlad a výsledkom môže byť neželaný jojo efekt.
Radšej nehladujte
Intervalová diéta je založená na striedaní fáz bežného stravovania s fázami, pri ktorých držíte takmer hladovku. Behom „pôstu“ má telo čerpať tuk zo zásob, vďaka čomu budete chudnúť. Určite sa vám podarí zhodiť pár kilogramov, ale ako dlho sa takto vydržíte stravovať? Prerušovaný pôst určite nie je zdravou výživou.
Hrozí strata energie
Heslo takzvanej volumetrickej diéty môže byť pre mnohých takmer snom, chudnúť s plným žalúdkom. Môžete si dopriať veľké porcie jedla, ale s nižším obsahom kalórií. Vyvinula ju americká odborníčka na výživu Barbara Rolls. Potraviny rozdelila do štyroch skupín, jesť môžete prevažne šaláty, polievky, ovocie a zeleninu. Výsledkom je zdravý, prevažne rastlinný jedálny lístok, ktorý je bohatý na vodu a vlákninu. Odborníci však túto diétu zaraďujú skôr ku krátkodobým spôsobom stravovania. Kilogramy stratíte, ale postupne môže nastať energetický deficit.

Sledujete index?
Jednou z populárnych možností ako zhadzovať kilogramy je sledovanie glykemického indexu jednotlivých potravín. Táto hodnota vám prezradí, o koľko stúpne hladina cukru v krvi po konzumácii jednotlivých potravín. Ak vsadíte na takzvané „pomalé“ sacharidy, ktoré sa uvoľňujú postupne, ľahšie chudnete. Výhodou je, že nedochádza k extrémnym výkyvom hladiny cukru v krvi, čo zabraňuje tomu, aby ste mali zvýšenú chuť do jedla. Účinok tejto diéty nie je jednoznačne podložená vedeckými výskumami. V každom prípade potrebujete obrovskú disciplínu, aby ste zásady dodržali.
Dlhodobý efekt
Hoci sa to mnohým zle počúva, stále najúčinnejšie a rokmi overené je chudnutie, pri ktorom je energetický výdaj vyšší ako príjem. Jedálny lístok by mal spĺňať zásady zdravej životosprávy. Ak potom kde-tu zhrešíte rezňom, nič sa nestane. Len tak vydržíte pri stravovaní dlhodobo a pozitívne sa odrazí aj na vašom zdraví. Ruka v ruke s úpravou jedálneho lístka by mal ísť aj pravidelný pohyb. „Zázračné“ diéty síce môžu priniesť zníženie hmotnosti, pri väčšine sa však nedá zotrvať bez toho, aby sa odrazili na vašom zdraví.