Čo vlastne ten body pozitivizmus je? Je to jednoduché. Že máme rady svoje telo, nesúdime ho a neposudzujeme ani telá tých ostatných. Aspoň tak to na svojom konte Grosse_avec_frange vysvetľuje influencerka Ludivine a upozorňuje, že tento trend ani náhodou nie je len pre baby, ktoré o ideálnej konfekčnej postave môžu len snívať. „Všetci si myslia, že body pozitivizmus je určený len tučným ľuďom, ale to nie je pravda. On predsa oslavuje všetky telá a všetky ženy bez ohľadu na ich hmotnosť.“ Potvrdzuje to aj príbeh mladej blondínky Julie, ktorá netrpí nadváhou, ale na svojom konte @douzefevrier sa priznáva, že utrpela popáleniny tretieho stupňa po vážnej nehode.

Influencerka
Julie utrpela
pri nehode
popáleniny.
Influencerka Julie utrpela pri nehode popáleniny.
Profimedia.sk, Archív

„Keď som na Instagrame zverejnila svoje fotky, dostala som desiatky správ, v ktorých mi ženy písali, aká som odvážna. Vďaka týmto ohlasom a vlne solidarity som si znovu začala veriť a získala stratené sebavedomie. Dnes už nemám problém obliecť si krátke tričko a vyjsť v ňom na ulicu. A všetkým tým, ktorí ma očumujú, mám chuť povedať – áno, mám spálenú kožu, no a čo? Ani náhodou preto nebudem chodiť kanálmi. Dlho mi trvalo, kým som sa naučila mať sa rada.“ A tak len stačí zadať na Instagrame #bodypositive a zistíte, že sa spúšťa taká malá revolúcia.

Vedia to aj celebrity

Aj známe tváričky to už pochopili. Preto taká Alicia Keys nemá problém ukázať sa pred celým svetom nenalíčená a vyvolať vlnu „no mejkap“, ktorou upozorňuje, že „ženy si nechávajú vymývať mozog a začínajú si myslieť, že všetky musia byť štíhle, sexi, žiadané a dokonalé“. Americká pesničkárka Beth Dito sa snaží posúvať hranice toho, čo svet ešte považuje za prijateľné či sexi, a necháva sa fotiť na titulky odhalená, hoci k dokonalosti má jej telo poriadne ďaleko. Beth podobne ako iné nedokonalé krásky pripomína, že život nie je to, čo vidíme na prehliadkach Victoria’s Secret. Keď sme už pri tejto značke spodnej bielizne, ktorá si tak potrpí na dokonalé telá, že topmodelky kvôli prehliadkam celé mesiace hladujú a makajú vo fitku, vedeli ste, že existuje aj šou Anti Victoria’s Secret?

Šou Anti
Victoria´s
Secrets
chcela
ukázať,
že iba päť
percent žien
na svete má
dokonalé
krivky.
Šou Anti Victoria´s Secrets chcela ukázať, že iba päť percent žien na svete má dokonalé krivky.
Profimedia.sk, Archív

Minulý rok ju zorganizovali dve sestry Alyssa a Lexi Scaffidiové, ktoré na mólo namiesto ultraštíhlych modeliek pozvali bucľošku Ashley Grahamovú a kopu neznámych dievčat. Nízke aj vysoké, štíhle aj okrúhle, dokonca aj ženy s telesnou chybou. „Nie, touto šou sme nechceli oslavovať anorexiu alebo obezitu, ale prelomiť stereotypný pohľad na ženskú krásu. Veď každá žena môže byť nielen krásna, ale môže sa cítiť ako anjelik z Victoria’s Secret,“ vysvetľovali organizátorky módnej prehliadky. Nezabudli pripomenúť, že „bežná modelka meria približne stoosemdesiat centimetrov a váži asi 53 kíl. Lenže iba päť percent žien z celého sveta má takéto miery, takže asi nastal čas vrátiť sa do reality“.

Francúzska
influencerka
Ludivine
nemá
problém
fotiť sa aj
s nadváhou.
Francúzska influencerka Ludivine nemá problém fotiť sa aj s nadváhou.
Profimedia.sk, Archív

Francúzska influencerka Ludivine.

… aj značky

„Ešte kým nikto o body pozitivizme ani nechyroval, kozmetická značka Dove prišla s kampaňou, pre ktorú nenafotila modelky, ale obyčajné ženy,“ vysvetľuje Deplhine Leroyer, manažérka značky. Tá svojím gestom chcela upozorniť na to, že diktáty spoločnosti, ktorá určuje, čo je a čo nie je pekné alebo atraktívne, nie sú v poriadku. Ani módny portál Asos už na fotkách modeliek neretušuje jazvy ani znamienka.

Značka spodnej
bielizne Neon
Moon si do
kampane vyberá
obyčajné ženy,
nie modelky.
Značka spodnej bielizne Neon Moon si do kampane vyberá obyčajné ženy, nie modelky.
Profimedia.sk, Archív

Britská značka spodnej bielizne Neon Moon do kampaní vyberá ženy, ktoré neretušuje a ktoré nemusia byť za každú cenu depilované. Aby sme nezachádzali do minulosti spred niekoľkých rokov, stačí aj nedávny prípad Rihanny. Speváčka totiž vo svojej novej kozmetickej línii Fenty Beauty by Rihanna uviedla na trh štyridsať rôznych odtieňov mejkapov, medzi ktorými sa ľahko rozhoduje snehulienka aj kráska s pleťou tmavou ako kakao. Rihanna tým chcela ženy presvedčiť, že spomedzi jej výrobkov si naozaj dokáže vybrať každá, ale… „Je to tak trošku taktika, no zákazník nie je hlúpy,“ tvrdí Aude Legréová, riaditeľka stratégie v známom parížskom štúdiu Peclerc, ktoré sa špecializuje na najnovšie trendy. „Ak kampaň nepôsobí úprimne, diváci to zistia a pre značku to predstavuje veľké riziko, že tomu neuveria.“ Presne to sa udialo v prípade Rihanny. „Do svojej kampane oslovila desiatky rôznych žien, aby pripomenula, že jej kozmetika je naozaj pre každého. Lenže pri tom tak okato upozorňovala na rôznorodosť rás a farby pleti, že to jej kozmetickej línii skôr uškodilo, než pomohlo.“

Normálne, ale nie celkom normálne…

Stať sa body pozitívnou vôbec nie je také ľahké, ako sa zdá. Ale ani pre módne či kozmetické značky, ktoré tento fenomén podporujú. Už len vybrať do kampane modelku s veľkosťou 48, ktorá bude mať napriek viditeľnej nadváhe ploché brucho, vypracované ramená a pevný zadok, je často poriadna fuška. Lebo aj keď o obéznych ženách si okolie často myslí, že len sedia doma v kresle a napchávajú sa čipsami, taká Ashley Graham by vás vyviedla z omylu. Sama tvrdo drie vo fitku práve preto, aby jej krivky, aj keď nie sú ideálne, boli atraktívne pre okolie aj pre klientov.

Modelka Ashley
Graham ochotne
predvádza svoje
krivky.
Modelka Ashley Graham ochotne predvádza svoje krivky.
Profimedia.sk, Archív

„Značky síce ochotne podpisujú zmluvy aj s modelkami, ktoré nemajú konfekčnú veľkosť 36, no potrpia si na tom, aby aj tie ich kypré telá dobre vyzerali. Dá sa to pochopiť, tento biznis nepredstavuje realitu, ide o to, že všetci chceme tak trošku snívať a pozerať sa na krásne veci, krásne oblečenie, krásne telá. Už to je veľký pokrok, že krásne nemusí byť len to, čo je dokonalé. A to si treba zapamätať,“ pokračuje Aude Legréová. Znamená to teda, že všetci a najmä my všetky sa môžeme uspokojiť s tým, aké sme. Že sa povinne musíme považovať za krásne? Influencerka Ludivine, ktorá na svojom instakonte hrdo prezentuje svoju XL veľkosť, to vidí trošku inak. „Ak je niekto body positive, to ešte neznamená, že nemôže mať komplexy. Viem o tom svoje, lebo sú dni, keď ani ja svoje telo nemám rada a občas ho dokonca nenávidím. Najdôležitejšie je vedieť, že dokážem oceniť samu seba, povedať si v duchu, že dnes dobre vyzerám a že mi to pristane. O tom je body pozitivizmus.“

Pozitív či neutrál?

Ale čo by to bol za fenomén, keby si nenašiel aj svojich odporcov? Veľká vlna kritiky sa naň vyvalila práve z New Yorku, kde sa spustil ošiaľ body neutrality. „Prestaňte mi opakovať, aby som milovala svoje telo,“ píše Romy Olutski na stránke Man Repeller a tvrdí, že žena sa môže dostať do pohody iba vtedy, ak sa prestane sústrediť na vlastný výzor. „Tiež som sa snažila mať sa rada taká, aká som, lenže potom prišlo leto, ja som si obliekla šortky a zbadala sa v zrkadle. Uvedomila som si, že neznášam ani svoj zadok a tie veľké stehná. Keď sa vidíte z takéhoto uhla, naozaj nemá zmysel opakovať si, že milujem svoje telo, ak to nie je pravda.“ Aj Američanka Halle Tate, ktorá sa na Instagrame priznáva k tomu, ako kedysi bojovala s anorexiou a bulímiou, tvrdí, že zmierenie s vlastným telom je beh na dlhé trate.

Ashley Graham
má síce väčšiu
konfekčnú veľkosť,
ale aj tak cvičí
a behá, aby jej telo
vyzeralo dobre.
Ashley Graham má síce väčšiu konfekčnú veľkosť, ale aj tak cvičí a behá, aby jej telo vyzeralo dobre.
Profimedia.sk, Archív

„Nie je možné prejsť z jedného dňa na druhý od nenávisti k láske. Je to dlhoročná práca,“ hovorí zástankyňa trendu body neutrality, ktorý si vzal na mušku aj New York Magazine. Napísal reportáž z farmy krásy vo Vermonte, kde sa ženy okrem omladzovacích procedúr učia vnímať svoje telo neutrálne. Čiže ani žiadna prehnaná sebaláska, ale ani nenávisť.

„Je to prechodná etapa medzi tým, keď neznášajú svoje obliny, ale, naopak, nepotrebujú nekriticky vystavovať na obdiv svoju celulitídu. Neutrálny postoj k vlastnému telu je čosi ako chvíľa, keď sa uvoľníme, všetko prestaneme riešiť a vytiahneme bielu vlajku na znak zmierenia,“ tvrdí Anne Poirier z vermontskej farmy krásy. Teraz z toho máte trošku chaos? Pýtate sa, či teda byť body positive alebo body neutrality? Tu je však namieste skôr iná otázka – ako nedovoliť, aby nás zvalcoval ďalší diktát. Aby sa nestalo, že z trendu spred niekoľkých rokov, ktorý nežnému pohlaviu vtĺkal do hlavy – buď pekná, buď štíhla, buď stále mladá, sa posunieme k novému príkazu v štýle – maj sa rada, prijmi svoje kilá navyše a cíť sa sexi. Keďže existujú ženy, ktoré nikdy nebudú celkom spokojné so svojím vzhľadom ani so svojím životom, ťažko sa nechajú presvedčiť, že by sa zrazu mali prijať aj so všetkými chybičkami krásy. Lenže tu vôbec nejde o kilá ani o vrásky a všetko sa začína v hlave. Aj zdravé ženské sebavedomie. Dobre, nepôjde to síce hneď, nestane sa to zo dňa na deň, ale raz s tým začať treba. Aj EMMA o tom môže iba písať, ale už to, že ste tento článok dočítali až do konca a možno nad ním budete chvíľu rozmýšľať, je dobrý začiatok.

Čítajte viac: 

Veľká tučná diskriminácia: Dá sa vôbec prežiť s nadváhou vo svete, ktorý si na dokonalosť tak potrpí?

CASE STUDY: Líši sa pohľad žien a mužov na GENTLEMANSTVO?

Skutočný príbeh: Táto diéta mi KONEČNE zmenila život