Reklama

Soláriá: áno alebo nie?

Ilustračné foto.

Zdroj: MIxa

Reklama

PR článok

Asi každá žena by chcela mať krásne opálenú pokožku skôr, než po zime z šatníka vytiahne šaty a sukne. Opálený človek predsa vyzerá vitálnejšie a zdravšie.

Preto mnoho žien už teraz vyrazilo s vidinou krásne bronzovej pokožky do solárií. Je však táto forma opaľovanie bezpečná? A aké zásady by sme mali pri návšteve solárnych štúdií dodržiavať?

UV žiarenie: Nie vždy pokožke škodí

V rozumnom množstve má UV žiarenia na človeka rad pozitívnych efektov. Je napríklad nevyhnutné pre tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému, má tiež baktericídne účinky a stimuluje tvorbu hormónu šťastia v mozgu. K tomu však postačí iba 10 minút slnenia denne. V medicínskej terapii sa UV žiarenie používa najmä na liečbu psoriázy alebo atopického ekzému. Liečba svetlom sa využíva tiež pri depresiách a poruchách rytmu spánku a bdenia.

Ak je však človek vystavený pôsobeniu UV žiarenia dlhšiu dobu, môže u neho dôjsť k nevratnému poškodeniu pokožky, ktoré sa prejavuje najmä tvorbou vrások, vyrážok, pigmentových škvŕn a červených žiliek a celkovým starnutím kože. Nehovoriac o zvýšenom riziku vzniku karcinogénnych nádorov. Výrazná dávka UV žiarenia môže tiež radikálne oslabiť imunitu človeka.
Pri pobyte na slniečku preto buďte vždy opatrní. Odborníci radia pri opaľovaní na slnku používať prípravky s UV faktorom 50+, neslniť sa opakovane a dlhú dobu, používať pokrývky hlavy a cez poludnie na slnko radšej nechodiť vôbec.

Soláriá: Lákadlo modernej doby

Solárium je elektrické zariadenie, ktoré vysiela ultrafialové žiarenie, typicky približne 95% UVA a UVB 5% žiarenia. Klasické soláriá využívajú niekoľkých fluorescenčných lámp s fosforovou zmesou, okrem toho existujú solária so špeciálnymi kremíkovými lampami, reflektormi a filtrami. Zástancovia opaľovania v soláriách tvrdia, že privyknutím pokožky na UV žiarenie sa minimalizuje riziko neskoršieho spálenia na slnku alebo že solárium nahrádza slnečné svetlo a pomáha ľuďom lepšie prekonať jarnú únavu.

Problém je, že ožarovacie lampy v soláriách vinou opotrebovania môžu vyžarovať oveľa viac škodlivého UVB žiarenia, než akému byste boli vystavení na priamom slnku počas horúceho letného dňa. Aj napriek tomu, že v Európskej únii platia prísna norma stanovujúca limit sily žiarenia, kontroly solárií občas odhalia nedostatky. Štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie preukazujú, že časté návštevy solária sú priamo spojené so zvýšeným rizikom rozvoja rakoviny kože.

So slnením to preto nepreháňajte a pri návštevách solárií majte na pamäti niekoľko zásad:

  • Kvalifikovaný personál by mal na základe fototypu vašej pokožky určiť časové intervaly opaľovania
  • Neodporúča sa návšteva solárií v tehotenstve, pri užívaní antibiotík a antidepresív
  • Pred opaľovaním z pokožky odstráňte všetky šperky a kozmetické prípravky vrátane make-upu a parfumu a naneste na kožu špeciálny krém určený na opaľovanie v soláriu
  • Opýtajte sa, aké staré sú žiarivkové trubice. Trubice sa musia po 500 - 800 hodinách vymieňať
  • Skontrolujte, či je solárium čisté
  • Nikdy sa neopaľujte bez ochranných okuliarov
  • A to najdôležitejšie na záver: Po opaľovaní v soláriu sa nechoďte vyhrievať ešte na priame slnko!

Autor: Marie Krbcová

TIP: Či už sa opaľujete na slnku alebo v soláriu, ani v priebehu leta nezabúdajte na dôkladnú hydratáciu vašej pokožky. Vyskúšajte telové mlieka od francúzskej značky Mixa, odborníka na citlivú pleť, pre všetky typy pokožky.