Aktuálne sa celý svet venuje boju s pandémiou, no netreba zabúdať na to, že tisíce ľudí zápasí aj s inými ochoreniami, a to napríklad s rakovinou prsníka. Zdravé prsia nie sú samozrejmosť, preto je dôležité im venovať svoju pozornosť. Zákerné ochorenie sa netýka len žien, ale dokonca aj mužov.

Každá z nás, vo veku od 18 rokov, si dokáže nájsť pár minút na samovyšetrenie prsníkov. Ideálne na 3-4 deň po skončení menštruácie, pretože v tom čase sú prsia bez hormonálnych vplyvov a jednoduchšie sa vyšetrujú. Odhliadnuc od veku, je nevyhnutné, aby si pravidelne absolvovala preventívne vyšetrenie u gynekológa. V súčasnosti síce lekári pracujú v obmedzenom režime, no samovyšetrenie si vieš spraviť aj doma. Skorá diagnostika totiž dokáže výrazne zvýšiť šance na vyliečenie.

Ako na samovyšetrenie prsníkov

Samovyšetrenie spočíva v dvoch P – pohľad a pohmat. Prsia by si si mala kontrolovať v stoji pred zrkadlom, v sprche a v ľahu. Každý prsník si skontroluj opačnou rukou.
• Postav pred zrkadlo, vyzlečená do pol pása, a na priamom svetle preskúmaj, či neuvidíš zmeny tvaru prsníka a jeho okolia. Všímaj si, či niektorá bradavka nie je vtiahnutá dovnútra, či neuvidíš zdureninu či dokonca časť zvrásnenej pokožky.
• Prsník kontroluj pohmatom tromi strednými prstami ruky. Krúživými pohybmi postupuj od hornej časti (pod aj nad kľúčnou kosťou) až po bradavku. Nezabudni skontrolovať aj celé podpazušie.
• Dbaj na každý detail – súmernosť, hrčky zhrubnutie či zmena farby kože, ktoré si si v minulosti nevšimla.
• Jemne zatlač na bradavku a pozoruj, či z nich niečo nevyteká.
• Pokiaľ si nájdeš hrčku na prsníku, vyhľadaj lekára. Hrčka nemusí hneď predstavovať nádor, môže ísť o cystu, ktorá v prsníkoch často vyskytuje.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: AVON

Ružový október

Október je mesiacom boja proti rakovine prsníka, ktorá je považovaná v celosvetovom rebríčku za 3. najčastejšie onkologické ochorenie. Spoločnosť AVON sa téme rakoviny prsníka venuje viac ako 20 rokov prostredníctvom projektu AVON za zdravé prsia. Doposiaľ sa spoločnosti podarilo darovať na screeningové programy viac ako 20 miliónov dolárov, z toho Slovensko podporila sumou 1,45 milióna.

Ukážme #SPOLU onkologickým pacientkam, že v tom nie sú samy a majú aj tvoju podporu.

Ako podporiť?

• Kúpou niektorého z troch špeciálnych kozmetických setov dostupných na konci septembra cez www.avon.sk a od polovice októbra aj prostredníctvom Avon Lady. Kozmetická spoločnosť vyzýva aj ostatných ľudí, aby sa pridali k boju za zdravé prsia. Podporte #SPOLU s nami projekt občianskeho združenia Tak trocha inak – Štartovacie balíčky pre bezvlásky. AVON podporí projekt sumou 5 000 € a zároveň sa zaväzuje, že z každého predaného setu daruje 1 € na zbierku občianskeho združenia Tak trocha inak.
• Kúpou charitatívneho trička*, ktoré je v ponuke v dámskom, pánskom aj detskom prevedení cez www.avon.sk alebo AVON Lady. Každé jedno tričko je zdrojom finančnej podpory pre spomínané občianske združenie a ich projekt. Ten má pomôcť ženám s diagnózou rakoviny prsníka pomôcť prekonať prvotné obavy a cítiť sa krásne žensky.
• Dobrovoľným finančným príspevkom priamo na účet občianskeho združenia Tak trocha inak. Spoločnosť Avon, ktorá sa dlhodobo angažuje v boji za zdravé prsia, v spolupráci s občianskym združením Tak trocha inak, ktoré je vyhlasovateľom verejnej zbierky Avon Pochod 2020, vyzýva k podpore projektu aj zaslaním ľubovoľného finančného príspevku na účet zbierky SK29 0200 0000 0042 3147 4754 s poznámkou „Avon dar“.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: AVON

#SPOLU bojujeme za zdravé prsia a vieme byť #SPOLU silnejší. Viac informácií o samovyšetrení, projekte nájdeš na www.zdraveprsia.sk

* Tričká a ostatné charitatívne symboly sú predávané v mene a na účet o.z. Tak trocha inak. Zisk z predaja zakúpených tričiek a ostatných charitatívnych symbolov putuje na konto verejnej zbierky “AVON Pochod 2020″, realizovanej občianskym združením Tak trocha inak.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: AVON