Aj priveľa vody škodí

Ale pozor! „Neplatí priama úmera, že čím viac vody budeme piť, tým budeme zdravší a krajší, aj keď schopnosť zdravých obličiek vylučovať nadbytočnú vodu je obrovská,“ hovorí doc. MUDr. Jana Jurkovičová CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Určite neodporúča piť veľa naraz a ani zameškané nedoháňať pred spaním. „Najefektívnejšie je dopriavať si menšie dávky tekutín priebežne celý deň. Potom vie organizmus s vodou hospodáriť oveľa lepšie a nepreťažujú sa obličky.“

Nápomocná kyselina

K dobrej hydratácii celého organizmu bez toho, aby sme ho zaťažovali enormným množstvom tekutín, pomáha kyselina hyalurónová. Jej bunky dokážu nasať do seba pozoruhodné množstvo vody, ktorú potom udržia v pleti, v kĺboch, svaloch, vo vlasoch – jednoducho všade tam, kde sa v tele nachádza.
Žiaľ, čím sme skúsenejšie a zrelšie, tým menej kyseliny hyalurónovej organizmus produkuje, hoci ju stále potrebuje. „To zhoršuje hydratáciu aj transport živín ku kolagénovým a elastickým vláknam a bunkám v koži,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Jana Chudíková.
Zachovanie alebo opätovné získanie kyseliny hyalurónovej je cieľom mnohých výrobkov starostlivosti o pleť. Dnes sú vedci veľmi úspešní v úsilí začleniť túto kyselinu do zloženia produktov starostlivosti o pleť, preto ju nájdeme v pleťových vodách, krémoch, sérach aj vo forme doplnkov výživy v tekutej forme na pitie.

Sérum s kyselinou hyalurónovou, Hyalurmed
Zdroj: Hyalurmed

Pokračovanie na ďalšej strane.