Nie každá metóda tetovania permanentného mejkapu môže byť pre nás ideálna. Mia vám poradí, čo si všímať a na čo si dať pozor, aby bol výsledok dokonalý a hlavne bezbolestný.

Prečo a ako vznikli predsudky, že permanentný mejkap je neprirodzený?

Predsudky ohľadne permanentného mejkapu vznikli žiaľ pravdepodobne z toho, že sa vo veľkom množstve vytvára tento úkon neprofesionálne a neodborne. Vymýšľajú sa nové nezmyselné metódy, namiesto toho, aby sa viac kládol dôraz na techniku a talent. Často sú to zbytočne vyhodené peniaze a hlavne bolestné zohavenia tváre.

Profi tatérka Mia Maix o permanentnom mejkape: Na tieto chyby pozor!

Na vytvorenie prirodzeného a perfektného permanentného mejkapu nestačí len klasické meranie. Takto zodpovedne si ho pripravuje Mia.

Ja osobne celý proces vnímam ako veľkú zodpovednosť, ktorá je veľkým zásahom do identity človeka, pretože sa jedná o tvár. Napríklad také obočie vytvára celý výraz tváre, aj keď je to “len” dočasná záležitosť na pár rokov. Preto je veľmi dôležité ,aby bol permanentný mejkap čo najprirodzenejší. V tomto prípade určite nehovoríme o trendoch. Artist/ka by mali mať estetické cítenie, najlepšie umelecké nadanie, ako je pekná kresba a písmo. Dôležité sú aj vedomosti ohľadne miešania farieb či reakcie s pigmentom klientky. V neposlednom rade sú dôležité aj poznatky ohľadne anatómie tváre, stavbe a funkcie kože, s ktorými sú spojené možné kontraindikácie.

Akým posunom prešli rôzne technológie a trendy? Čo je pre teba pri práci najdôležitejšie?

Ja osobne pri svojej tvorbe a 16-ročnej praxi neuznávam žiadne metódy. Využívam nové technológie a zdokonaľujem sa sama v praxi. Nakupujem od firiem, ktoré predávajú stroje a potreby na permanentný mejkap a tetovania s certifikátmi s povolenou distribúciou konkrétnych kvalitných značiek. Aj toto je dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje výsledok dobrej práce.

Práve presýtenosť tohto nazvyme ho “remesla” ma donútila viac sa zaoberať technikou prevedenia. Ja osobne vnímam moje klientky ako svoje umelecké dielo. Ku každej pristupujem individuálne. Na mieste určím, akým spôsobom budem postupovať, aby bol výsledok čo najprirodzenejší.

Profi tatérka Mia Maix o permanentnom mejkape: Na tieto chyby pozor!

Pri práci využíva najnovšie technológie.

Permanentný mejkap s naturálnym efektom je zákrok, ktorý vytváram do prvej vrstvy kože. To zaručuje, že pokožka sa nepoškodí, nevytvoria sa jazvičky ani nežiaduca hlboká pigmentácia. Po prvom zákroku je výsledný efekt naozaj veľmi jemný a korekcia je nutná. Intenzitu tónu si klientka určuje sama. Pokožka nie je papier, preto treba brať do úvahy, že sa jedná o zdĺhavejší proces. To, ako dlho permanentný mejkap výdrži, ovplyvňujú rôzne vonkajšie a aj vnútorné faktory. Je to strava, kozmetické procedúry, prípravky a podobne.

Koža a jej okolie sú tesne po zákroku minimálne podráždené. Krvácanie sa objaví u jednej zo sto klientiek a preto sa netvoria chrastičky, ale ide skôr o jemné olúpanie kože. Tetované miesto sa pred zákrokom znecitlivie použitím lokálnej anestézy, s ktorou tak isto treba vedieť pracovať, aby bola účinná a efektná.

Profi tatérka Mia Maix o permanentnom mejkape: Na tieto chyby pozor!

Vždy sa snaží vytvoriť prirodzený efekt podľa želania klientky.

So starostlivosťou po tetovaní je každá moja klientka dostatočne oboznámená. Hojenie je rýchle a nevyžaduje si PN. Dobre vykonaný permanentný mejkap by mal byť vnímaný ako korekcia nedostatkov s cieľom dosiahnuť co najprirodzenejší vzhľad. Či už ide o obočie, očné linky alebo pery. Moja technika má dokonca aj pozitívny vedľajší účinok. Povzbudia sa nim “spiace” korienky chĺpkov v obočí a často sa stáva, že znova začne rásť! Vo väčšine prípadov som schopná opraviť aj nepodarený mejkap, ktorý bol vykonaný neodborne. Niekedy je to však dlhý proces...

Čo si má teda žena všímať, keď chce ísť na permanentný mejkap? Ako si správne vybrať odborníčku?

Pokiaľ nepoznáte jej prácu osobne a možno ste si neprečítali pár recenzii od dobrých známych, je zopár detailov, ktoré ju prezradia. Všímajte si v prvom rade konzultáciu. Mala by byť schopná ponúknuť vám presne to, ako si svoj výsledok predstavujete. S pripravovaným výsledkom podľa popisu a náčrtu musíte byť na 100% stotožnená. Pripravte si otázky, ktoré chcete vedieť, jedná sa predsa o vašu tvár. Pri prvom kontakte si určite všimnite výzor vašej artistky. Je totiž pravdepodobné, že podla estetickej úpravy svojej tváre bude podobne pristupovať aj k vám. Všimnite si, či sa zaujíma aj o váš zdravotný stav. V niektorých prípadoch sa  permanentný mejkap nemôže vykonať. A nezabudnite, menej je viac!

Profi tatérka Mia Maix o permanentnom mejkape: Na tieto chyby pozor!

Klientka má právo sa na mieste zaujímať, s akým prístrojom bude u nej realizovaný permanentný mejkap. Máte právo si dokonca vyžiadať k nahliadnutiu certifikát pravosti pristroja, farieb rovnako aj certifikát samotnej artistky, či je odborne spôsobilá vykonávať tento úkon. Naozaj si dávajte veľký pozor pri výbere špecialistu v odbore. Nie je všetko len nový trend, nová metóda, reklama v TV či vysoká alebo nízka cena.

S akým bláznivými otázkami či požiadavkami si sa už stretla od klientiek?

Občas sa stretávam s otázkami ohľadne permanentného mejkapu, ktoré tiež podľa môjho názoru pochádzajú zo zlých mýtov a zastaralých techník. Ako napríklad som sa už stretla s otázkou, či si majú obočie pred zákrokom vyholiť. Určite to nie je potrebné! Práve naopak, čím viac chĺpkov, tým prirodzenejší efekt.

Profi tatérka Mia Maix o permanentnom mejkape: Na tieto chyby pozor!

Foto: Facebook/Mia Maix, J. Petrechová

V poslednej dobe sa na mňa často obracajú klientky a žiadajú o pomoc a opravu po metóde,ktorú podstúpili. Ide takzvaný microblanding. Poznáte aj pod názvom čiarková, čepielková či pierková metóda. Táto metóda pochádza z Ázie a robí sa ručne bez prístroja napojeného na zdroj. Ľudia v Ázii majú úplne iný charakter pokožky a z tradičného ponímania ich učeniu dôverujem. Preto túto techniku rozhodne nehaním, ale ako je vykonávaná u nás veru nie je hodná pochvaly. Koža Európaniek je po tomto zákroku narušená, ostáva zjazvená, narušia sa korienky chĺpkov a často sa rezom úplne vyberú. A dokonca sa môžu aj otočiť a zmeniť smer rastu. Môže sa porušiť aj pohyblivosť obočia, nervy a pigmenty sa vpravujú prerušovane. Zodpovednosť voči klientke je v tomto prípade naozaj na mieste. Preto, ak chceme robiť danú metódu, ktorá pochádza z inej krajiny a má svoje tradície, treba zvážiť, či bude mať pozitívny efekt aj u nás a teda aj to, kde sa tejto metóde zaučíte.

Viac ukážok permanentného mejkapu z dielne Mie Maix nájdete v našej fotogalérii.

Čítajte viac:

Kráľovná mini tetovaní Mia Maix: Jej diela si zamilujete na prvý pohľad!