Zahraniční vedci odhalili súvislosť medzi botulotoxínom a kovidom, ktorá vás zrejme nepoteší, pokiaľ si nechávate vyhladiť pleť a zredukovať vrásky. Ak ste kovid prekonali, prípadne ste zaočkovaná mRNA vakcínou, budete zrejme musieť pre dokonalý efekt navštíviť svoju kozmetickú kliniku častejšie.

Zahraniční vedci odhalili súvislosť medzi botulotoxínom a kovidom.
Zdroj: Shutterstock

Účinok neomodulátorov (botox a ďalšie podobné látky) vo vašom tele zrejme aj z toho dôvodu vyprcháva o niečo skôr ako u tých žien, ktoré kovid obišiel a neboli zaočkované. Výskum robili na pomerne malej vzorke, len 45 ľudí, kde väčšinu tvorili ženy a priemerný vek bol 48 rokov, takže výsledky sú len akousi prvou lastovičkou a vedci na základe toho robia ďalšie podrobnejšie výskumy.

Všimli si to už aj lekári

Uznávaná dermatologička Shari Marchbein z New Yorku pre magazín Allure potvrdila, že sa stretáva s týmto javom vo svojej praxi už nejakú dobu. Pacientky ju vyhľadávajú častejšie pre dopichnutie botoxu a u niekoľkých dokonca úplne stratil funkčnosť.

U niektorých pacientiek sa po kovide vytvorili protilátky aj na neomodulátory.
Zdroj: Shutterstock

Po očkovaní či prekonaní kovidu, keďže vakcíny, ale aj samotný vírus vytvárajú imunitu, sa u nich z doposiaľ neznámeho dôvodu vytvorili protilátky aj na neomodulátory. Tie u nich jednoducho vôbec nefungujú, čo počas svojej 15-ročnej praxe nikdy predtým nezažila. Zároveň dodala, že takýto „detail“ by ju od očkovania rozhodne neodradil a ani jej pacientky by nemali ľutovať, ak sa dali zaočkovať. Pár vrások na čele je predsa vždy lepších ako riziko choroby, ktorá celosvetovo usmrtila sedem miliónov ľudí.

Viacero žien si všimlo, že účinok botoxu je slabší alebo vydrží kratšiu dobu.
Zdroj: Shutterstock

Rovnakú skúsenosť už majú aj lekári na Slovensku. „V mojej praxi som zaznamenal rovnaký jav, ako popisujú kolegovia na medzinárodných konferenciách alebo v publikovaných článkoch, teda skrátenie trvania žiaduceho účinku botulotoxínu na relaxáciu svalstva. Oproti bežným piatim až šiestim mesiacom predpokladaného stabilného účinku sa skrátil na tri až štyri mesiace. Prípadne šlo o úplnú rezistenciu na aplikovaný botulotoxín u pacientov, ktorí predtým s jeho účinkom problém nemali,“ vraví MUDr. Marek Štefánik z HAREM Clinic, ktorý má s takýmito estetickými zákrokmi dlhoročné skúsenosti.

ČO SA V TAKOM PRÍPADE DÁ ROBIŤ SI PREČÍTAJTE NA ĎALŠEJ STRANE...