Včasná diagnostika je najvýraznejší faktor prežitia pacienta

Mesiac máj je celosvetovo venovaný prevencii rakoviny kože už niekoľko desiatok rokov. Americká dermatologická akadémia (American Academy of Dermatology) v rámci neho vyhlásia aj špeciálny deň – Melanómový pondelok (Melanoma Monday), ktorý pripadá vždy na prvý májový pondelok. Posilňovanie povedomia o ňom má preto mimoriadny význam pre spomalenie rýchlo rastúceho celosvetového výskytu tohto nádoru., preto si dnes nájdite čas a zistite, ako znížiť riziko jeho vzniku! „Prevencia melanómu je významná najmä preto, že ide o jeden z najnebezpečnejších typov rakoviny kože, ktorý rýchlo metastázuje a je príčinou mnohých úmrtí ročne. Svoje telo by sme si preto mali sledovať pravidelne najmä my sami. Aj keď je pravda, že široká verejnosť pozná toto ochorenie, mnohí ani netušia, aké je nebezpečné a že sú to najmä pravidelné prehliadky znamienok, ktoré môžu zachrániť život. Stále je totiž príliš veľa ľudí, ktorí prevenciu rakoviny kože podceňujú. Aj preto sme sa rozhodli dôležitosť prevencie pravidelne pripomínať,“ doplnila doktorka Tomeková.

"Svoje telo by sme si mali sledovať pravidelne najmä my sami," hovorí odborníčka, MUDr. Adriana Tomeková.
Zdroj: Instagram.com/tomar

Desatoro prevencie melanómu kože

1.    S opaľovaním opatrne! Hovorí sa, že slnko je najlepší lekár, ale aj to, že všetkého veľa škodí. Priveľa slnka môže porušiť kožu, čoho následkom môže byť výskyt pigmentových škvŕn či začervenania spôsobeného slnečnou alergiou. Obzvlášť nebezpečné je spálenie, ktoré zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Vyhýbajte sa priamemu slnku predovšetkým medzi 12:00 – 15:00 hod.

2.    Používajte ochranu pred slnkom. Nezabúdajte na kvalitné krémy s ochrannými faktormi (ideálne SPF 50 +), ľahký ochranný odev a okuliare. Nie je nevyhnutné, ba dokonca ani žiaduce, vyhýbať sa slnku úplne.

3.    Vitamín D a imunita. Slnečné žiarenie je v istom množstve pre zdravý organizmus a imunitu človeka dôležité, predovšetkým pre jeho nezameniteľnú úlohu pri metabolizme vitamínu D. Oslabenie imunitného systému, ako aj imunosupresívna a onkologická liečba napr. po transplantáciách orgánov výrazne zvyšuje riziko rakoviny kože.

Pokračovanie na ďalšej strane.