Minimum či maximum?

„Ak ste typ, ktorý preferuje rýchle a komplexné riešenie, nemáte čas ani chuť študovať, ktoré sérum, kedy a v akej kombinácii by sa malo používať, pokojne sa vydajte cestou skinimalizmu a zložte si rutinu z troch základných produktov – čistenie, výživa a ochrana. Dbajte však na ich kvalitu a komplexné zloženie vyhovujúce vášmu typu pokožky. Vhodný produkt na čistenie, ktorý pokožku zbaví nečistôt ale zároveň ju nepodráždi, výživný či upokojujúci toner, komplexný krém s obsahom vitamínov, peptidov a kyselín a v dennej rutine krém s SPF, ideálne obohatený napríklad o vitamíny či antioxidanty.“

Ak si, naopak, čas v kúpeľni – čas pre seba rady užívate, starostlivosť o pleť pre vás nie je povinnosť ale záľuba, pokojne v tom pokračujte. „Samozrejme, ak to vaša pleť toleruje, ak máte naštudované správne vrstvenie, kombinovanie jednotlivých aktívnych látok (spravidla odporúčam 2-3 účinné látky v jednej rutine). Aj tu platí, že základom by malo byť dôkladné ale šetrné čistenie, upokojenie pokožky po čistení a následne vhodne zvolené kroky v podobe sér, ktoré vašu pleť vyživia, ale nezaťažia. Začíname vždy sérami na báze vody, respektíve aplikáciou produktov s ľahšou konzistenciou – teda najprv tekuté, potom krémové. Ak sú súčasťou rutiny oleje, tie aplikujeme vždy v závere. Dávajte si tiež pozor na to, aké látky kedy aplikujete. Napríklad retinoidy zaraďujeme do rutiny len večer a pri ich používaní nesmieme cez deň zabúdať na SPF, aby sme sa vyhli pigmentovým fľakom. To je len zopár príkladov pravidiel používania a vrstvenia aktívnych látok, ktoré majú, mali by mať nadšenkyne viackrokovej starostlivosti o pleť už zvládnuté,“ dopĺňa dermatologička Tomeková.

Dermatologička MUDr. Adriana Tomeková
Zdroj: Tomar

Spoznajte svoju pleť

Rovnako ako v móde, aj v skin-care platí, že nie každý trend treba vyskúšať, ak vám nesedí. Základ je poznať typ pleti, s čím vám najlepšie poradí odborník – dermatológ. Počas konzultácie si spolu môžete nastaviť ideálny model domácej starostlivosti, ktorú pravidelne obohatíte o tú profesionálnu. Z množstva efektívnych metód omladenia a ozdravenia pokožky akými sú napríklad mezoterapia, chemický peeling či špičkové laserové ošetrenia, vám dermatológ po individuálnej konzultácii odporučí procedúry, ktoré budú vyhovovať vašej pleti a dajú jej profesionálny základ, na ktorom postavíte tú vašu pravidelnú skin-care rutinu.