Vynechajte dlhé kúpanie

Dlhé kúpele novorodeneckú kožu zbytočne vysušujú, preto odporúčame dieťa kúpať každý druhý deň počas 5-tich maximálne 10-tich minút. Každodenné umývanie pokožke nesvedčí, pretože spolu s nečistotami z nej odstraňujeme aj jej prirodzený maz. Malé bábätko sa počas dňa príliš neušpiní, skôr je potreba umyť miesta, kde sa dieťa ľahko zaparí - zadoček, podpazušie a krk. Odporúčame používať detské neparfumované umývacie produkty, prípadne špeciálne prípravky pre ekzematikov. Detské mydlo musí byť neutrálne alebo jemne kyslé a malo by obsahovať bohatú tukovú a hydratačnú zložku. Do kúpeľa môžete pridať kúpeľové oleje, ktoré pokožku príjemne zvláčnia. Po kúpaní dieťa poriadne osušte bavlneným uterákom.

TIP: Vyskúšajte radu produktov starostlivosti o detskú pokožku od značky Mixa, odborníka na citlivú pleť. Vďaka jemnému, ale účinnému zloženiu produktov Mixa Baby, ktoré boli vyvinuté v spolupráci s lekármi a testované poprednými francúzskymi dermatológmi, jemnú detskú pokožku šetrne čistia, hydratujú a starajú sa o ňu.

Popraskaná koža môže u bábätiek vznikať tiež v dôsledku používania nevhodných pracích a umývacích prostriedkov. Vždy preto starostlivo čítajte zloženie týchto prípravkov. Koža novorodencov je veľmi citlivá, vyhýbajte sa parfumovaným alebo vonným kozmetickým prípravkom, ktoré detskú pokožku zbytočne vysušujú a dráždia.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Mixa

Natierať, natierať, natierať!

Nikdy nezabúdajte na pravidelné ošetrenie suchej kože. Ideálne je natierať bábätko ihneď po kúpeli. Detská kozmetika by nemala obsahovať žiadne alergizujúce zložky alebo farbivá. Pamätajte však, že prehnanou hygienou a nadmerným používaním kozmetiky môžeme napáchať viac škody ako úžitku.

Pozor na nepriaznivé počasie

Detská pokožka je asi 5x tenšia ako u dospelého človeka, preto je k chladu aj nadmernému vysúšaniu náchylnejšia. Pri teplotách okolo 10 stupňov pod nulou vonkajšie prechádzky radšej vynechajte. Dieťa obliekajte primerane teplotám do bavlnených oblečkov, ktoré sú hebké a priedušné.

Ekzémy u novorodencov

V niektorých prípadoch šúpanie a praskanie kože býva u novorodencov spôsobené najrôznejšími kožnými chorobami, napríklad atopickým ekzémom, ktorý postihuje až 20% detí. Prvýkrát sa objavuje medzi 2. a 6. mesiacom veku v podobe začervenaných svrbiacich miest na tvári, postupne sa šíri na ruky a trup. U väčšiny detí však tento ekzém vymizne do veku 3 rokov.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: shutterstock

Autorkou textu je Marie Krbcová