Za jediný rok sa na svete vyprodukujú asi dva milióny ton fíg. Z toho až 80 percent v oblasti slnečného Stredomoria.

Pozitívne chuťové spomienky

Čerstvé figy sú nabité slnkom a energiou. Chudobným pastierom dobytka vraj stačilo na prežitie fľaša vody a päť zrelých plodov denne. No kto si raz odtrhol voňavú figu priamo zo stromu, pri piatich určite neostane! Bez ohľadu na veľkosť a farbu, mäsité plody sú plné vlákniny, antioxidantov a minerálov, pričom väčšinu z nich sušením nestrácajú. Patria nielen k spomienkam na prímorskú dovolenku, ale právom aj na slovenský vianočný stôl.

Rímska legenda

Najstarší figovník rástol asi okolo roku 9000 pred naším letopočtom neďaleko bájneho Jericha. Cez Malú Áziu sa rýchlo rozšíril do celého Stredomoria. Vďaka unikátnej schopnosti hospodáriť s vodou aj v inak nehostinných podmienkach sa v tejto oblasti figovníkom darí dodnes. V antickom Grécku mali plody cenu zlata, v Egypte sa bez nich nezaobišiel ani jeden náboženský obrad a v Rímskej ríši sa pod figovníkom doslova písala história. Mohutný figový ker podľa legiend chránil vchod do jaskyne, v ktorej vlčica vychovávala Romula a Réma. Na Apeninskom polostrove dodnes patrí do erbu každého významného rodu.

Ukrytá pred svetom

Figu ste už jedli, no videli ste ju niekedy kvitnúť? Figový kvet je unikát, kvitne totiž tajne. Tam, kde svet nedovidí. Rozvíja sa vnútri mäsitej hrušky, ktorá je preň len obalom. Po oplodnení špeciálnym druhom ôs sú plodmi zrniečka. Preto figa tak často symbolizuje vnútornú krásu a skrytú silu nežného pohlavia. A ako správna žena je aj starostlivá. Konzumácia fíg prospieva pri srdcovocievnych ochoreniach, chudokrvnosti, únave, melanchólii, zníženej pohyblivosti čriev a zápaloch močových ciest. Plody varené v mlieku liečia kašeľ, bolesť v hrudi, prechladnutie, angínu, hlasivky aj nervový systém a nespavosť. Sušené a zomleté sa používajú ako náhrada kávy a cukru. V kozmetických vodách, maskách, krémoch a zábaloch pleť hydratujú, odstraňujú vrásky spôsobené vekom, únavou a stresom. A ak figy v boji za krásu podporí prirodzene rastúci sused ibištek...

Najlepší kamarát

Zdá sa, že len ibištek dokáže konkurovať figám v obsahu antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením a predčasným starnutím. Pleť výdatne hydratuje a mladistvo vypne. Vyplní drobné vrásky a nadvihne kontúry. V čaji zlepšuje a chráni zrak, upokojuje nervy, uľahčuje trávenie a posilňuje imunitu v boji proti jesenným virózam. Povzbudí pri strate nálady, nabije energiou, odstráni únavu a zahreje tak, ako to dokáže len spomienka na horúce leto, ku ktorému nepochybne patrí.

N.A.E. Idratazione hydratačný sprchovací gél
Hydratačný sprchovací gél obsahuje výťažky a vôňu z organickej figy a ibišteku. Šetrne umýva telo a rešpektuje prirodzenú hydratáciu pokožky. Sprchovací gél sa pri kontakte s vodou premení na jemnú, osviežujúcu penu.

Ilustračné foto.
Zdroj: N.A.E.

N.A.E. Idratazione hydratačný telový balzam
Hydratačný telový balzam obsahuje výťažky z organickej figy a ibišteku. Účinne vyživuje pokožku a zanecháva ju jemnú a hebkú. Jeho jemná, ľahká receptúra sa rýchlo vstrebáva.

Ilustračné foto.
Zdroj: N.A.E.

N.A.E. Idratazione hydratačný dezodorant
Hydratačný dezodorant obsahuje výťažky z organickej figy a ibišteku. Poskytuje účinnú 24 hodinovú ochranu proti zápachu a dodáva príjemný pocit sviežosti, bez zanechávania bielych stôp na pokožke. Je bez obsahu alumíniových solí.

Ilustračné foto.
Zdroj: N.A.E.

Všetky produkty talianskej prírodnej kozmetiky N.A.E. majú certifikované organické zloženie, až 99 % ingrediencií prírodného pôvodu, vegánske zloženie a neobsahujú žiadne silikóny.

www.nae-erboristeria.sk