Takmer pred dvadsiatimi rokmi priniesol magazín Vanity Fair príbeh nemenovaného herca, ktorý si jedného dňa uvedomil, že šedín mu za posledné mesiace pribudlo toľko, že ich už aj prestal počítať. Pred očami sa mu mihol celý život a jeho pokračovanie už len vo veľmi čiernych predstavách. Obavy, či sa ešte niekedy postaví pred kamery, ho ničili čoraz viac. Preto keď mu na párty prvý raz ponúkli H.G.H., najprv sa síce trochu vydesil, no nakoniec sa nechal nahovoriť.

„Bolo to asi pred troma rokmi, keď som dovolenkoval s priateľmi. Keď sme sa v noci vrátili z párty, išiel som si od kamaráta požičať zubnú pastu. Našiel som ho sedieť na zemi v kúpeľni, ako si do brucha pichá obrovskú ihlu. Uľavilo sa mi, keď som zistil, že nejde o drogy, ale látku s obsahom H.G.H., teda ľudský rastový hormón. Môj priateľ ho mal na predpis od lekára, lebo ho potreboval ako doplnok k svojej dlhodobej hormonálnej liečbe,“ zaspomínal si v rozhovore s Nedom Zemanom v roku 2012. Na rovnakej dovolenke sa však dozvedel, že mnohí z jeho priateľov a polovica Hollywoodu rastový hormón užívajú nelegálne. Berú ho ako lentilky, lebo veria, že im vráti do života mladosť. „Cítime sa s ním o desať rokov mladší,“ zdôverovali sa postupne. V tom čase už v Hollywoode ilegálny obchod s rastovým hormónom prekvital jedna radosť. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv ho totiž nikdy neschválil ako doplnok pre estetickú medicínu či podporný produkt pre aktívnych športovcov, keďže má veľa vážnych vedľajších účinkov. A tak boli hviezdy „nútené“ zásobovať sa na čiernom trhu. Nikto sa k tomu, samozrejme, veľmi priznávať nechcel, a tak sa len v kuloároch pošuškávalo, kto každý si H.G.H. vlastne pichá. Jednou z úplne prvých celebrít, ktorá sa k jeho užívaniu priznala, bol známy svalovec Sylvester Stallone, z ktorého v jednom rozhovore vypadlo, že v Hollywoode sa o rastovom hormóne a jeho užívaní hovorí rovnako bežne ako o botoxe či viagre.

Stallone je v súčasnosti známy nielen bohatou kariérou, ale aj trojicou atraktívnych dcér.
Zdroj: Instagram

Najväčší škandál a najväčšiu pozornosť na túto tému však herec strhol na letisku v austrálskom Sydney, v krajine, ktorá bola v súvislosti s podávaním tejto látky veľmi striktná. Stallone mal totiž vo svojej batožine 48 plných striekačiek H.G.H., ktoré mu tam našla kontrola. Namiesto ospravedlnenia, že porušil predpisy, sa vulgárne pred novinármi vyjadril. Svoje vyjadrenie neskôr doplnil v rozhovore pre magazín People. „Mám rád, keď som v tejto oblasti sebavedomý. Odkedy som prekročil päťdesiatku, som stále veľmi aktívny, no bolo to menej často ako v dvadsiatke. A rovnako ako ostatní patetickí Hollywoodčania, aj ja som mal paniku, ktorá ma viedla k tomu, aby som objavoval nové možnosti, ktoré tento svet ponúka,“ vyjadril sa na margo H.G.H. a ešte raz zdôraznil, že „je jedným z pateticky neistých obyvateľov Hollywoodu, ktorí, ako každý, kto tam žije, riešia len to, ako vyzerajú“.

K hercovi sa neskôr pridali iní kolegovia, ktorí o skúsenosti s užívaním zakázanej látky prehovorili. Bol to napríklad Nick Nolte a Oliver Stone. Prstom sa ukazovalo aj na ďalšieho slávneho svalovca, Arnolda Schwarzeneggera, ten však užívanie rastového hormónu opakovane poprel. Účinky rastového hormónu na organizmus teda medzi prvými objavili v Hollywoode muži, špeciálne tí, ktorí pre svoje filmové úlohy potrebovali rýchlo nabrať svalovú hmotu. Keď ich však zaradili do svojho „jedálnička“, zistili, že okrem rastu svalov sa na ich tele H.G.H. podieľa v omnoho väčších rozmeroch. Cítili sa výkonnejšie, spokojnejšie, uvoľnenejšie a mnohí sa zhodli, že sa vlastne cítia presne tak, ako keď mali dvadsať. Tieto fámy sa rýchlo rozšírili medzi hviezdami a už okolo roku 2000 počet používateľov H.G.H. v kolíske šoubiznisu prudko narastal.

Botox mnohí mylne považujú za jed, ktorý paralyzuje tvár a ničí mimiku.
Zdroj: Profimedia.sk

Americký denník Times Union napísal článok, v ktorom uviedol, že rastový hormón si pravidelne pichajú aj raperi 50 Cent, Wyclef Jean, speváčka Mary J. Blige, hudobný producent Timbaland, herec Tyler Perry a tisíce ďalších hviezd. Z týchto kruhov sa rastový hormón rozšíril medzi bohaté vrstvy Američanov a Američaniek, ktorí v honbe za mladosťou a krásou hodlali platiť mastné sumy na čiernom trhu a popri tom neriešiť, aké vedľajšie účinky látka, ktorú si pravidelne pichajú do brucha, môže vlastne spôsobiť. „Rozhodne som na svojej tvári videla rozdiel,“ prezradila pre Vanity Fair Alana Stewart, bohatá obyvateľka Hollywoodu. „Viem, že H.G.H. mi vždy dodá energiu a budem sa vďaka nemu cítiť vitálnejšia, nájdem svoj správny balans.“ Jediné, čo ju zaujímalo, bol vzhľad a pocit mladosti. Stačilo jej, keď jej prestali pribúdať vrásky na čele či šediny vo vlasoch. To, že to rodinný rozpočet stálo od tisíc do tritisíc dolárov mesačne, pre ňu ani nebol výdavok. A vedľajšie účinky? Nad nimi sa nestihla vôbec zamyslieť, keďže zrazu mala toľko energie na všetky tie mladícke aktivity.

Nebezpečná mladosť

Užívanie rastového hormónu na estetické účely je kontroverzné a má viac odporcov ako podporovateľov. Tých nachádza prevažne v radoch „odborníkov“, ktorí ho predávajú alebo ilegálne ponúkajú na svojich klinikách, kde sa oficiálne venujú iným skrášľovacím zákrokom. Jeho veľkým propagátorom bol doktor Uzzi Reiss, ktorý H.G.H. dodával aj viacerým známym osobnostiam v Spojených štátoch. Paradoxne, tento lekár izraelského pôvodu vyštudoval gynekológiu a do vôd estetickej medicíny prenikol tak trochu nečakane. Stal sa akýmsi samozvaným odborníkom na antiagingové neinvazívne procedúry, ktoré majú základ v rastovom hormóne. Tohto lekára si do svojej šou dokonca pozvala aj samotná Oprah, kde ilegálne užívanie zakázanej látky obhajoval pomerne svojsky. „Tí istí lekári, ktorí kritizujú užívanie H.G.H. na skrášľovacie procedúry, ho predpisujú deťom, najzraniteľnejšej populácii, a to v omnoho väčších množstvách, a pri tom tvrdia, že je to bezpečné. Veď to predsa nedáva žiadny zmysel.“

Uzzi Reiss vyštudoval gynekológiu a do vôd estetickej medicíny prenikol tak trochu nečakane.
Zdroj: youtube.com

Uzii Reiss pravdepodobne zabudol na niečo, čo by pre lekára malo byť samozrejmé, a tým je diagnostika. Rastový hormón stimuluje rast, delenie a regeneráciu buniek. Okrem iného vplýva na hladinu glukózy v tele a zasahuje aj do metabolizmu tukov. Jeho úloha je veľmi dôležitá a ak je ho nedostatok, môže spôsobovať vážne zdravotné riziká. Práve preto sa tento problém u detí rieši. Ak však má človek hladinu H.G.H. v norme, jeho užívanie môže byť, naopak, nebezpečné, preto sa tak prísne kontroluje. Rastový hormón nie je výživový doplnok ani krém s kyselinou hyalurónovou či koenzýmom Q10. Podľa doktora Reissa je však niečím ako zázračným mladším bratom botoxu a viagry. Vyhladzuje vrásky, redukuje tuk, podporuje rast a hustotu svalov, spevňuje kosti, náladu a celkový pocit človeka zo seba samého. Za akú cenu, to už asi svojim pacientom tak nadšene neopisuje. Z dlhodobého hľadiska totiž lekári aj fyzioterapeuti ozaj varujú.

Pre Harper’s Bazaar sa nedávno na túto tému vyjadril fyzioterapeut Richard Firshein, ktorý založil Firsheinovo centrum pre integrovanú medicínu v New Yorku. „Rastový hormón stimuluje všetky bunky vo vašom tele, aby rástli. Na to musíte myslieť,“ povedal opatrne a pokračoval, že tak, ako rastový hormón podporuje to dobré, môže v činnosti podporiť aj to zlé, čo v sebe máme. Trebárs nádorové bunky. A to by sme určite nechceli. A to zďaleka nejde o „bububu“ jedného človeka. Endokrinológovia sa skúmaniu vplyvu rastového hormónu na organizmus človeka venujú dlhodobo a vydali kopu štúdií o pacientoch, ktorí sa ním liečia. Zistili, že po 30 rokoch od liečby majú omnoho vyššie riziko rozvoja rakoviny, cukrovky a zlyhania srdca ako ich rovesníci, ktorí H.G.H. v mladosti nemuseli užívať. Navyše, človek, ktorý si do tela začne umelo vpichovať rastový hormón, si z dlhodobého hľadiska spôsobí len to, že jeho vlastné telo mu ho začne produkovať menej. Misky váh sa jednoducho asi v prírode vyrovnať musia. A ani tento zakázaný elixír života nikomu vysnívanú večnú mladosť a energiu nezaručí.