Starať sa o svoj zrak má v lete prísnejšie nároky ako po zvyšok roka. Pozrite sa, ako im pomôcť kvalitnými slnečnými okuliarmi.

V letných mesiacoch nás to prirodzene ťahá von, mnohí dokonca majú v obľube aktivity, pri ktorých sú dlhodobo vystavení slnečnému žiareniu. O škodlivosti ultrafialového žiarenia snáď ani nemusíme písať, poďme sa radšej pozrieť na to, ako pred ním svoje oči chrániť slnečnými okuliarmi, ktoré sú kvalitné a správne vybrané. Pri návšteve predajne s okuliarmi sa zamerajte na tieto faktory:

1. Účel slnečných okuliarov

Kým siahnete po prvom modely, ktorý by ste si radi vyskúšali, dobre sa zamyslite nad tým, pri akých príležitostiach budete slnečné okuliare nosiť. Uličkami mesta cestou do práce alebo pri vysokohorskej turistike? V lete má každé prostredie svoje špecifické podmienky, ktorým treba prispôsobiť ochranu očí. Ak sa rozhodujete o okuliaroch na bežné nosenie, vyberiete si v každej dobrej očnej optike. Ak sú však vaše nároky väčšie a budete potrebovať aj model na rozličné aktivity, bude vaším cieľom kvalitná predajňa športového vybavenia.

2. Kvalita, značka, model

V dobe, kedy na nás slnečné okuliare “pozerajú” zo stánkov na každom rohu či v chodbách nákupných centier, môže byť pomerne ťažké nájsť skutočnú kvalitu. Takéto lacné módne doplnky svojou kvalitou aj cenou devalvovali trh a je veľmi náročné presvedčiť spotrebiteľov, aby svojim očiam dopriali skutočnú kvalitu, ktorá sa skrýva za vyššou cenou. Ak si však naozaj vážite zdravie svojich očí, nemalo by to pre vás byť prekážkou. Vyberajte len v renomovaných a certifikovaných predajniach, ktoré distribuujú značky a modely spoľahlivých výrobcov.

Jedným z výpovedných parametrov by mala byť napríklad výška UV filtra, ktorá pri okuliaroch z butikov iba málokedy presiahne číslo 2. Skutočnou ochranou pre vaše oči sú však až číslice na vrchole 5-stupňového radu, teda UV filter 4 alebo 5. Dobrý predajca by mal byť schopný vám túto hodnotu preukázať certifikátom kvality.

3. Tvar a veľkosť okuliarov

Keď si kupujete slnečné okuliare z čisto módnych dôvodov, istotne dbáte na to, aby pristali tvaru vašej hlavy a tváre. Rovnako prísne by ste mali vyberať aj okuliare na iné účely – špecifické aktivity či športy majú tiež svoje podmienky vplývajúce na tvar slnečných okuliarov. Skúste sa preto vyhnúť nakupovaniu okuliarov cez internet a zájdite do optiky rámy si reálne vyskúšať.

Podmienky, ktoré ostávajú rovnaké vždy, sú napríklad dĺžka bočnice – okuliare musia dobre držať za vašimi ušami a ani pri predklone by sa nemali šmýkať po vašom nose dolu; vzdialenosť od oka – dotyky očných rias o sklo sú veľmi nepríjemným momentom, ktorý pri nosení okuliarov mimoriadne vyrušuje; minimálne medzery medzi rámom a tvárou – slnečné lúče si vždy nájdu svoju cestičku ako preniknúť až do vášho oka, zabráňte im v tom teda tak, že si kúpite okuliare priliehajúce k tvári; zorné pole – vždy dbajte hlavne na to, aby vám rám okuliarov neprekážal vo výhľade, a to obzvlášť, ak by to mohlo ovplyvniť bezpečnosť vás či iných ľudí pri výkone niektorých aktivít.

Ak ste pri nosení slnečných okuliarov obmedzovaní dioptriou, doprajte si väčší komfort. Nemusíte sa spoliehať na kontaktné šošovky, existuje aj trvalé riešenie v podobe operácie očí. Zákrok trvá niekoľko minút, pričom ihneď po ňom pocítite obrovské zmeny a už na druhý deň budete vidieť ostro. Počas rekonvalescencie sa na niekoľko dní musíte vyhnúť intenzívnym aktivitám, no potom sa k nám môžete vrátiť s pohodlím, aké ste nikdy predtým nezažili, a môžete bez obmedzení nosiť svoje slnečné okuliare.