Pán doktor, okrem toho, že ste operatérom, ste aj súdnym znalcom v odbore plastická chirurgia. Máte preto pre nás ženy nejakú radu, ako si vybrať doktora, ktorý nám urobí tie najkrajšie prsia? 
Jednoznačne skúseného operatéra s dobrým prístupom. Svedčia o tom hlavne spokojné pacientky, dobré výsledky a referencie. Lekárov prístup je tiež zásadný. Ako sa správa k pacientom, či im venuje dostatočnú pozornosť a hlavne je potrebné si zistiť, ako dotyčný lekár jedná v prípade komplikácii. Ako súdny znalec som často konzultantom v krízových situáciách, a preto kvalitu chirurga a tiež kliniky hodnotím najmä podľa prístupu ku komplikáciám. Ako sa k nim postavili, keď vznikli, ako ich riešili a ako vyšli pacientkam v ústrety. Pretože každé telo je živý a jedinečný organizmus a prístup k nemu je to zásadne, čím sa odlišuje kvalita od nekvality v poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Sám máte dlhoročné praktické skúsenosti a viete, aké typy implantátov sa najčastejšie používajú.

V súčasnosti sa v praxi používajú tri typy prsných implantátov. Okrúhle, anatomicky tvarované a tiež ergonomické. Je z čoho vyberať, podstatné je, aby sa hodili a páčili pacientke.

Od čoho závisí konečný vzhľad pŕs po ich skrášlení? Len od tvaru implantátov alebo aj od niečoho iného? 

To, ako bude prsník po vložení toho ktorého implantátu vyzerať, závisí vo veľkej miere od tvaru prsníkov. Rozhodujú aj anatomické danosti pacientky a samozrejme jej požiadavky na výsledný tvar. Väčšinou mladšie ženy preferujú výraznejšie a vyzývavejšie tvary prsníkov, preto sa prikláňajú k okrúhlym implantátom. Ak chcú, aby vyzerali prsia prirodzene, potom sa vkladajú anatomické resp. ergonomické typy. 
 
Sú rozdiely v živote s implantátmi a bez nich?
Ak je implantát v prsníku správne uložený a po určitej dobe zhojený, potom nie sú žiadne obmedzenia v živote ženy. Pokojne môžu byť vrcholovými športovkyňami, môžu dennodenne dojčiť a tiež absolvovať všetky potrebné vyšetrenia prsníkov, ktoré absolvujú aj ženy bez implantátov. Prsné implantáty teda život nijako nemenia, menia len estetický vzhľad ich majiteľky a samozrejme, jej sebavedomie. Mnohým ženám sa zmení k lepšiemu ich partnerský a sexuálny život. Cítia sa krajšie a žiadanejšie, čo im otvorí novú cestu k svojmu telu, k sebe samej, k svojej sexualite. To u nich vyvolá ďalšiu starostlivosť o svoje telo a svoje zdravie. Často neporovnateľne väčšiu ako pred operáciou. Mal som aj pacientku, ktorá sa pre implantáty rozhodla až v dôchodkovom veku. A zásadne jej zmenili život. Začala sa páčiť sama sebe, viac usmievať, pôsobiť šťastnejšie, a tak si po dlhých rokoch našla partnera, s ktorým je do dnešného dňa šťastná. Mnohé ženy si myslia, že už napríklad vo vyššom nemajú nárok na lásku, šťastie a pekné telo. Nie je to tak. Každá žena môže byť krásna a milovaná.   
 
Implantáty Mentor® majú doživotnú záruku. Takú ale nemá telo ženy. Časom sa mení, dozrieva a starne. Ako sa podľa vás týka žien s implantátmi kategória času a gravitačnej sily?  
Telo každého človeka sa postupom času prirodzene mení a starne. Nielen to ženské. Preto sa s pribúdajúcimi rokmi mení aj tvar prsníkov, či už bez implantátov alebo s nimi. Najmodernejšie a najkvalitnejšie typy implantátov nemajú podľa výrobcov obmedzenú dĺžku životnosti. Preto sa na implantáty vzťahujú doživotné záruky na prasknutie alebo aj niektoré iné poškodenia, ktoré by boli dôvodom na ich výmenu. Tie najkvalitnejšie značky dokonca hradia aj náklady spojené s reoperáciou.
 
Ktorý typ implantátu vyzerá podľa vás esteticky najlepšie? 
Každá pacientka má jedinečné telo, jedinečný typ postavy. Preto je dôležité dosiahnuť výsledok, s ktorým bude spokojná ona aj lekár. Krása je veľmi subjektívny pojem a nikto nemá absolútne právo súdiť, čo je pekné a čo nie. Preto je v estetickej medicíne veľký podiel umeleckej zložky. Tak ako sochár tvaruje svoju sochu, tak je aj pre nás plastických chirurgov telo ženy tou sochou, ktorej dávame tvar a krásu. Základom úspechu preto je, aby obaja – aj chirurg aj pacientka, pokladali za krásne to isté. Vzájomné pochopenie a dôvera nemôžu mať zlý výsledok. 

Ako si vybrať TOP PRSIA?
Praktický sprievodca rozhodovania o výbere implantátov

Stojíte pred zrkadlom a rozmýšľate, ako by ste asi vyzerali, keby boli vaše prsia dokonalé. Pevné, plné a naozaj sexi. Určite by ste vyzerali inak. A to by ste si nemuseli pozerať ani na prsia. Ak je totiž žena spokojná so svojím telom, je jej to vidieť na očiach, na chôdzi, na celkovom sebavedomí. A tiež je to vidieť aj na jej partnerovi a na jeho očiach... „Klientka, ktorú spomenul pán doktor Kováč,  sa si naozaj dala vylepšiť dekolt americkými implantátmi Mentor® v dôchodkovom veku. Keby ste chceli vidieť šťastnejšiu ženu, myslím, že by ste darmo hľadali na zemi inú. Ona určite viedla. Pretože nové prsia jej úplne zmenili život. Získala sebavedomie, omladla, začala chodiť viac medzi ľudí a vďaka tomu si našla partnera, s ktorým začala prežívať to, čo neprežila ani počas svojej mladosti,“ hovorí Soňa Černayová zo spoločnosti Puli Medical, zastupujúcej značku Mentor® na slovenskom trhu.  Kým sa však celkom rozhodnete podstúpiť túto estetickú zmenu, mali by ste porozmýšľať o niekoľkých drobnostiach, ktoré ovplyvňujú celkový efekt zásahu. Tu sú.
 

 1. Výsledný vzhľad
  Výsledný efekt nového dekoltu nie je závislý len od kvality plastického chirurga ale aj od voľby implantátu. Samozrejme, že veľkú rolu zohráva predovšetkým výber jeho správnej veľkosti vzhľadom k telesnej konštrukcii a pôvodnej veľkosti poprsia svojej budúcej majiteľky.  Čo to znamená v reáli? Veľmi zjednodušene to, že slečnám s osím pásikom a bokmi modelky sa nehodia obrovské mega prsia. Je to neestetické pre oči a nepraktické na nosenie. Celkový dojem z nových prsníkov môžete ešte ovplyvniť  voľbou tvaru implantátu. V móde sú teraz najmä anatomické implantáty, ktoré kopírujú prirodzený kvapkový tvar ženského prsníka. A tak sú na nerozoznanie od tých pravých. 
 2. Len značka s vývojom a kontrolou
  Medzi jednotlivými značkami prsníkových implantátov existujú veľké kvalitatívne rozdiely. Sú dané výskumom a testovaním. Skutočne kvalitné a drahšie implantáty sú preverené certifikáciou na základe dlhodobých štúdii a sú vyrobené podľa prísnych noriem. To zaručuje ich bezpečnosť a ten najlepší estetický dojem. Aby boli ženy krásne aj pokojné, musia ísť ruka v ruke predsa obe tieto požiadavky. TOP triedou medzi implantátmi je americká značka Mentor®. „Výrobný proces implantátov MENTOR® prechádza vysoko precíznymi výrobnými postupmi a pravidelnou mnohostupňovou kontrolou. Každá výplň je individuálne kontrolovaná, neexistuje, aby nebola zaručená jej 100% kvalita. Práve preto si môžeme dovoliť dávať na naše implantáty doživotnú záruku. Sú najbezpečnejšou voľbou. A tak je vďaka ich prísnemu testovaniu bezpečnosti a spoľahlivosti kvality ich využitie v plastickej chirurgii úplne bezrizikové,“ hovorí Soňa Černayová zo spoločnosti PuliMedical, zastupujúcej značku Mentor®.
 3. Kvalita nadovšetko
  Vďaka tomu, že výrobcovia implantátov svoje výrobky priebežne vylepšujú, existujú dnes implantáty, ktoré do tela pacientky nepresakujú ani po narušení povrchu implantátu. Napríklad americký výrobca MENTOR® plní svoje výrobky patentovaným silikónovým gélom tzv. MemoryGelom®, ktorý z obalu neunikne ani pri rozrezaní implantátu ostrým predmetom po celej jeho dĺžke. 
 4. Gravitačná sila
  Napriek tomu, že najkvalitnejšie implantáty sú i po niekoľkých desiatkach rokov užívania v úplnom poriadku, mnoho žien podstupuje ich opätovnú výmenu – obvykle po 10 – 15 rokoch. Dôvodom nie je bezpečnosť, ale estetické hľadisko. Počas tejto doby sa totiž zmení všetko okolo implantátov. Telo niekoľko razy schudne aj priberie, svoju pružnosť zmení aj pokožka, v ktorej sú implantáty vložené. Pri vkladaní prvých implantátov preto myslite aj na to, ako sa s nimi budete cítiť o tých niekoľko rokov. Veď budú vašou súčasťou.