Všimli ste si, že v chladných mesiacoch sú vaše ruky omnoho suchšie, popraskané a objavujú sa na nich drobné šupinky? Ani častejšie zádery pri nechtoch nie sú ničím výnimočným. Z domu odíde bez krému na ruky v kabelke máloktorá z nás. V zime sa totiž stáva doslova nutnosťou a prvou pomocou.

Pokožka rúk dostáva v chladných mesiacoch riadne zabrať.
Pokožka rúk dostáva v chladných mesiacoch riadne zabrať.
Zdroj: Shutterstock

 

Suchá a šupinatá pokožka je spôsobená tým, že v chladnom období sa výmena buniek a obnova pokožky spomaľuje. Odumretá pokožka má tendenciu sa hromadiť. Dehydratácia organizmu, suchý a prehriaty vzduch v miestnostiach môže spôsobiť až praskanie pokožky. To dokáže byť veľmi bolestivé a môže viesť až k infekciám. Preto by sme mali v tomto mrazivom období dopriať aj našim rukám špeciálnu starostlivosť, aby boli krásne, hebké a zdravé. Na aké rituály by sme teda nemali zabúdať?

Čo pomáha?

Na ochranu rúk sú v zime veľmi vhodné prípravky s obsahom zeleného čaju, vitamínu C a E, morských rias, prípadne s bambuckým maslom. Upokojujúco pôsobí tiež levanduľa a harmanček.

Doprajte svojim rukám poriadnu dávku hydratácie a vitamínov.
Doprajte svojim rukám poriadnu dávku hydratácie a vitamínov.
Zdroj: Shutterstock

 

Krémy

Ako sme už spomínali, krém by sa mal stať neodmysliteľnou súčasťou vašej zimnej výbavy. Mal by byť bohatý na vyššie zmienené výživné látky a pokojne o niečo mastnejší, než používate v lete. Ruky si krémujte v interiéri a nezabúdajte naň ani keď idete von do chladného počasia. Nakrémované ruky si chráňte pred zimou aj rukavicami. Pokožku tak ochránite pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.