K nádhernej plesovej róbe bezpochyby patrí aj dokonalá vizáž. Tento rok si na nej dala naozaj záležať aj šperkárka Petra Tóth, ktorá ostala verná slovenským tradíciám aj motívom. Na jubilejný 20. ročník dobročinného Plesu v opere dorazila v objemnej róbe s kvetinovou výšivkou, ktorú jej vytvorila na mieru Jana Pištejová.

Stavila aj na tradičný účes, a to dva zapletané vrkoče, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou tradičnej ľudovej vizáže. V kombinácii s jemným líčením a výrazným rúžom vyzerala Petra naozaj božsky.

Takto do detailu popiísala svoj tohtoročný outfit sympatická dizajnérka. „Predstavujem vám môj tohtoročný plesový outfit. Šaty mi vytvorila PANI návrhárka Jana Pištejová. Vrch šiat je ušitý z tradičného ľudového čierneho brokátu a na mieru vyšívaný neskutočnou výšivkou inšpirovanou krojmi z obce Telgárt. Čierny krojový brokát som zvolila úmyselne. Pretože práve tento čierny brokát sa často používal na zásterkách krojov v Telgárte. Neskutočným zistením pre mňa bolo, že tento brokát sa vyrába v továrni v Čechách, ktorej história siaha až niekoľko storočí dozadu. Predstavujem si, ako ženy pred sto rokmi kupovali na jarmokoch brokát od nich a doma pri sviečkach ho vyšívali. Úžasnou vlastnosťou tohto brokátu je, že pri každom pohybe hádže striebristé lesky kvetovej štruktúry. Plisovanie na sukni nám špeciálne na mieru urobili Jankiv Sibilings. Plisovanie látok je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny krojových sukní na Slovensku, ale my sme tentokrát zvolili súčasný materiál a to tyl. Práve preto, aby bol kontrast medzi ťažkým brokátom s výšivkou, a tým pádom sme odľahčili spodnú časť šiat. Nesmierne sa teším, že títo talentovaní súrodenci obnovili dávne remeslo plisovania a ďakujem im za to. Ošperkovaná som (nečakane) šperkami z kolekcie Kvety Telgártu. O moju vizáž sa postarala Martina Krupčíková a dva zapletané copíky, ktoré som si zvolila cielene, tak ako mali vo zvyku vydaté ženy pod čepcami mi zaplietla Oľga Olíková. Ďakujem, že mám možnosť priniesť závan nášho folklóru na túto najprestížnejšiu udalosť roka a myslím si, že práve takéto súčasné spracovanie a odprezentovanie je výborný spôsob, ako ukázať ľuďom, že náš folklór žije a je nádherný a výnimočný a má čo ponúknuť a nemusíme chodiť pre inšpiráciu nikam inam do zahraničia, stačí jeden vŕšok prejsť a nájdete poklad. Pri týchto šatách je tým vŕškom Kráľová Hoľa.“

Pozrite si vo videu, ako sa Petra Toth pripravovala na Ples v opere! 

Anketa
Páčia sa vám šaty a vizáž Petry Toth?
  • 85%
  • 15%